IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Śledczy pracują na kserówkach
Autor Wiadomość
kezlok 
sekretarz władz wojewódzkich

Wysłany: Pią 16 Wrz, 2011 07:15   Śledczy pracują na kserówkach

Prokuratura wojskowa dysponuje jedynie słabej jakości kserokopiami dokumentacji fotograficznej miejsca ujawnienia ciała Tomasza Merty. - Brak jest podstaw do wypowiadania się w chwili obecnej, jakie osoby one przedstawiają - przyznaje prokurator

Nasz Dziennik :) ))

Prokuratura wojskowa powinna wystąpić do Rosji o ponowne przekazanie dowodów dotyczących zniszczenia dowodu Tomasza Merty, który zginął w katastrofie smoleńskiej - uważa mecenas Bartosz Kownacki. Chodzi o eliminację ryzyka wystąpienia wadliwości śledztwa w tej sprawie. - Nie można użyć w postępowaniu dowodu, który jest przekazany na rzecz innego postępowania - zwraca uwagę mecenas Bartosz Kownacki, który jest pełnomocnikiem wdowy po wiceministrze kultury Magdaleny Pietrzak-Merty. Dlatego prokuratura powinna niezwłocznie wystąpić do strony rosyjskiej z wnioskiem o pomoc prawną w tej sprawie. - Prokuratura wojskowa powinna wystąpić o pomoc prawną do Rosji i zażądać jeszcze raz tych dokumentów - podkreśla.

- Mieliśmy analogiczne sytuacje wcześniej dotyczące m.in. sprawy okradania zwłok. I tam prokuratura musiała oddzielnie wystąpić o pomoc prawną, aby uzyskać materiały, które już wcześniej miała - wskazuje. Kownacki podkreśla, że w przeciwnym wypadku zachodzi ryzyko wadliwości postępowania lub ewentualnie jego wydłużenia. - Na pewnym etapie i tak zajdzie potrzeba wystąpienia do strony rosyjskiej o przesłanie tych materiałów - zaznacza.
- W mojej ocenie, prokuratorzy powinni skierować wniosek o pomoc prawną, o przekazanie ponowne tego materiału dowodowego - mówi mecenas Rafał Rogalski, pełnomocnik kilku rodzin smoleńskich.
Czy prokuratura przygotuje taki wniosek? Śledczy pytani o plan postępowania nie chcą podawać jego szczegółów. - Jeżeli chodzi o harmonogram i rodzaj planowanych czynności, to z uwagi na dobro postępowania informacje te nie mogą zostać przedstawione - stwierdza płk Ireneusz Szeląg, szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej prowadzącej to śledztwo.
Postępowanie dotyczące uszkodzenia dowodu osobistego Tomasza Merty zostało wyłączone z głównego śledztwa smoleńskiego pod koniec sierpnia.
- Prokuratura uznała, że jest to ważna sprawa i wyłączyła tę sprawę. Takie wątki lepiej wyłączać, ponieważ dzięki temu można prowadzić niezależne postępowanie. Z mojego punktu widzenia jest to lepsze, bo to postępowanie może nabrać tempa - ocenia Kownacki.
Zwraca uwagę, że prokuratura przyjęła na razie wersję, iż dowód został zniszczony, natomiast w zawiadomieniu, które było składane, prezentowano także wersję sfałszowania dokumentacji śledczej. - Bez względu na wersję prokuratura jak najbardziej powinna wyłączyć te materiały ze śledztwa smoleńskiego. To, że śledztwo jest prowadzone w kierunku zniszczenia dowodów, wcale nie oznacza, że nie będzie badane też fałszerstwo - dodaje.
- Skoro w aktach, z przyczyn na teraz niewyjaśnionych, znajduje się materiał dowodowy, który jest sprzeczny, to w takim przypadku prokuratura powinna tę kwestię wyjaśnić - podkreśla Rogalski.
Kownacki pytany, czy nie obawia się, że strona rosyjska w odpowiedzi na ponowny wniosek prawny przyśle inne dokumenty, stwierdził, że potwierdziłoby to zarzuty fałszowania. - To już byłby dla mnie ewidentny dowód na fałszowanie - stwierdza adwokat.
Wdowa po wiceministrze kultury wskazuje także na inne możliwe przypadki fałszerstw w materiale przekazywanym z Rosji. Chodzi m.in. o zdjęcia zwłok Tomasza Merty dokonane przy jego identyfikacji. Czy prokuratura zajmie się tym w śledztwie? - Z uwagi na to, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie dysponuje jedynie słabej jakości kserokopiami dokumentacji fotograficznej miejsca ujawnienia ciała Tomasza Merty, brak jest podstaw do wypowiadania się w chwili obecnej, jakie osoby one przedstawiają - usłyszeliśmy od prokuratora Szeląga.
Powstają również uzasadnione podejrzenia o zaginięcie niektórych przedmiotów należących do ofiar. Rodziny będą mogły to wyjaśnić, m.in. odbierając przedmioty do nich należące. Wczoraj był drugi termin odbioru tych przedmiotów w ośrodku żandarmerii w Mińsku Mazowieckim.
A to przecież znaczy, że żyłem

Nurni 
skarbnik zarządu organizacji powiatowej

Wysłany: Nie 18 Wrz, 2011 10:04   

Tu wszystko jest kopią, tu wszystko jest kserem.

Kacapy zachowuja sie tak jakby byli świadomi tego ze za iles lat moga stanąć przed trybunałem.

mmaria 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: Nie 18 Wrz, 2011 11:54   

Nurni napisał/a:
Kacapy zachowuja sie tak jakby byli świadomi tego ze za iles lat moga stanąć przed trybunałem.

Eeech... Myślę, że "rodzimy" przemysł pogardy, to betka w porównaniu z tym, co oni nam serwują. Chociaż pewnie na wszelki wypadek również zabezpieczają tyły.

Nurni 

Wysłany: Nie 18 Wrz, 2011 12:07   

Potem będą odajniać. Potem czyli jak w wypadku pierwszego katynia, niespiecznie i nigdy nie do końca.

Kornblumenblau 
sympatyk

Wysłany: Nie 18 Wrz, 2011 14:19   

mmaria napisał/a:
Nurni napisał/a:

Eeech... Myślę, że "rodzimy" przemysł pogardy, to betka w porównaniu z tym, co oni nam serwują. Chociaż pewnie na wszelki wypadek również zabezpieczają tyły.
to zawodowcy. donek i jego ferajna to przy nich chłopcy w krótkich spodenkach.

rebel002 
Banita

Wysłany: Nie 18 Wrz, 2011 17:28   

Żeby się tylko nie zrobiło, że to przez ruskich, a donek taki dobry, co on biedak mógł. Już widać taki wiaterek.

Kornblumenblau 
sympatyk

Wysłany: Nie 18 Wrz, 2011 17:32   

rebel002 napisał/a:
Żeby się tylko nie zrobiło, że to przez ruskich, a donek taki dobry, co on biedak mógł. Już widać taki wiaterek.
bez obaw, wszyscy (mam najdzieję ) pamietaja sms o treści "katastrofę spowodowali piloci, którzy zeszli we mgle poniżej 100 metrów. Do ustalenia pozostaje, kto ich do tego skłonił" - wysłany w kilkadziesiąt minut po katastrofie.

Odpowiedz do tematu