IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
O Żydach okiem na wprost
Autor Wiadomość
jan 
członek zarządu organizacji powiatowej
zguba


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 1005
Wysłany: Wto 30 Sty, 2018 00:15   O Żydach okiem na wprost

Za pozwoleniem chciałbym poruszyć choć w niewielkim wymiarze kwestię narodu/mentalności Żydowskiej . Za pozwoleniem, swe spostrzeżenia chciałbym oprzeć na własnej obserwacji wzbogaconej najświeższymi przekazami medialnymi, mając gdzieś tam naszkicowany obraz z migawek starszych i unikając podpierania się stereotypami.
W ostatnich miesiącach, pewnie jak i państwo tutaj i wielu innych, miałem okazję (za spr. mediów) przybliżyć sobie postać pana Jonny Danielsa . Postać szybko zaczęła wydawać się interesująca, a tym bardziej gdy okazało się że p. Jonny Daniels obok innych zalet budujących dobry klimat, okazywał się obiektywnym Żydem . Po tych ciekawych doświadczeniach przybliżania sobie postaci p. Danielsa do wczoraj zachowałem tylko ostrożność podyktowaną doświadczeniem życiowym . Gdy w dzisiejszych przekazach medialnych zobaczyłem wypowiadającego się zgodnie z prawdą i linią PiS pana Jonny Danielsa, puściły mi ostatnie cugle ostrożności wobec niego jako Żyda .
Wieczorem widziałem audycje w TVP (naturalnie) a w niej rozmowę rabina Szalom Ber Stambler z dziennikarzem TVP . Pan Szalom Ber Stambler tylko kilka lat starszy od p. Danielsa też ogólnie sprawia wrażenie osoby prawie z sąsiedztwa . Nie mniej uświadomił mi/obudził chyba na nowo czujność, dając jednocześnie przekonanie, że ni pochodzi ona ze stereotypów a z własnego doświadczenia i wnikliwej obserwacji . Wsłuchiwałem się wnikliwie w wypowiedzi pana Szaloma i uświadomiłem sobie, że to co czasem opisuje się u Żydów jako nad przeciętną inteligencję nie musi nią być całkowicie, a że jest to po części dziedziczone mentalne zjawisko spotykane u Arabskich i Żydowskich kupców . On mówiąc o niuansach konfliktowej ustawy o tzw. polskich obozach koncentracyjnych, aby wybrnąć z patowej sytuacji Izraela, zaczął zdradzać właśnie te kupieckie słabości . Nie chcę stawiać ich kwestii w kategorii dobre czy złe ale uświadomiłem sobie, że one mogą być nie po drodze zbyt dużym zacieśnianiom stosunków między naszymi narodami - Polacy nie są już w ciemię bici jak jeszcze 2 lata temu i stale się to polepsza, więc pewnie poradzili by sobie podczas (ewentualnej) dużej zażyłości z Żydami ale raczej kosztem rezygnowania z tego co nas odróżnia, tj. przywiązywania wagi do danego słowa, prawdy itp. ( nie dotyczy totalsów) . Zatem powściągliwość zdaje się być wskazana, by nie napisać za dużo, tj. nie topi się dwa razy w tej samej rzece.
Wrócę jeszcze do wieczornej rozmowy pana Szaloma z panem dziennikarzem TVP . Po wymianie pierwszych zdań w/s spornej w/w ustawy pan Szalom puentował kwestę że są poważne obawy ze strony Żydów o ograniczanie im swobody tą ustawą, że np. będąc w Polsce nie będą oni mogli nic powiedzieć o Polakach pojedynczych, którzy czyhali na życie Żydów w okresie II w.ś. ale po zmianie kilku zdań w tej ustawie mogą się obie strony dogadać w imię dobrych i potrzebnych wzajemnych stosunków. Gdy okazało się, że pan dziennikarz TVP nie jest w ciemię bity i na odpowiednim poziomie przytoczył odpowiedni argument jakby ripostując, tj. że w takim przypadku należy mówić i pamiętać o pojedynczych Żydach, którzy podczas II w.ś. wystawiali Niemcom Polaków a zdarzało się że i Żydów . Od tego momentu bardziej pobudzony pan Szalom mniej więcej, jakby klucząc powtarzał wcześniejszą projekcje ale puenta była już jak cena na straganie kupieckim sporo niższa . Po pomocniczym (macierzystym) porzekadle mędrca o tym że należy poświęcać coś dla pokoju, spuentował w/w dublowaną narrację/projekcję, że np. po zmianie kilku słów w w/w ustawie będziemy mogli dogadać się .

p.s.
Kiedyś już zabierałem się sprowokować dyskusję nt. Żydów, celem przybliżenia sobie/poznania niuansów związanych z narodowością żydowską a różnymi - skrajnymi też - stanowiskami ich przedstawicielami i to w skali globalnej/makro . O wyłaniającym się obrazie Żydów najbogatszych (może masonerii a może klanów rodzinnych) podbijających świat od co najmniej XX w. po przez podstępne przejecie fortun amerykańskich, następnie mediów na półkuli północnej a za ich pomocą fortun europejskich wraz z zasiedleniem we wszystkich krajach Eu tzw. rządów lewackich ( kilka lat wstecz) .
Coś mnie zwodziło i może dobrze, bo przez ten czas spojrzenie na Żydów wyszło bardziej przystępnie .
_________________
nieszczęsnym jest człowiek, który ma Miłość, a szuka czegoś innego

umiłowanej i niezawisłej Natury zguba
 
 
ptak 
przewodniczący zarządu o. p.


Wiek: 66
Dołączył: 31 Gru 2005
Posty: 2013
Skąd: Śląsk
Wysłany: Śro 31 Sty, 2018 17:55   

Z wszystkimi dookoła możemy, a nawet powinniśmy, pić sobie z dzióbków. „Za wolność naszą i waszą”, „wspólne korzenie”, „odwieczna przyjaźń” i takie tam. Jeżeli potraktujemy to jako zwykły, ordynarny geszeft, damy radę. Tako czynią wszyscy nasi „partnerzy”. Chcecie się kolegować? Avec plaisir, ale za ile i kasa na stół. Dotyczy to wszystkich, bez wyjątku, naszych tzw. przyjaciół.
Oficjalnie kochajmy się jak bracia, w realu liczmy się jak wszyscy. I będzie git. Ne bądżmy a myszygene kopf!
To tak na marginesie ewentualnej dyskusji o mentalności Starszych, w sprawie zmian w mentalności naszej.
 
 
jan 
członek zarządu organizacji powiatowej
zguba


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 1005
Wysłany: Śro 31 Sty, 2018 22:42   gen kupca arabskiego ciągle żywy

Do rychłego cofnięcia się do intuicyjniejszych odczuć i zachowań wobec Żydów natknęły mnie dzisiejsze wieści z szerokiego świata, czyli co do Polski to głównie te z wzajemnej, bieżącej relacji . Błyskawicznie w ostatniej dobie Żydzi potwierdzili moje skromne w/w zaobserwowanie cech nadrzędnych występujących także u Arabów, tym bardziej tamtejszych kupców .
Błyskawicznie rozprzeszczeniające się napięcie wokół Knesetu a opierane na niewinnej pl ustawie IPN o obozach koncentracyjnych, nie pozostawia wątpliwość . Natężenie tego napięcia juz stawia na baczność wobec pomysłów zbliżeń daleko idących/ zażyłości . Jeśli nawet moment wyborczy nie zgasiłby tego sztucznego żaru lub Polsce przytrafiłaby się krzywda z powodu tej prowokacji, zrodziłoby to w niejednym Polaku żal do polskiego króla za okazaną gościnność na wieki .
Z drugiej strony, jak zawsze wydarzenia warto traktować doświadczalnie/badawczo. Tak i przy tym wydarzeniu tego sztucznego napięcia u Żydów, np. dzisiaj przyobserwować udało mi się p. Stankiewicza z łonetu w studio TVP. Mając gdzieś w pamięci że jest łonet w rękach niemieckich, bywałem przekonany że on reprezentuje pro niemiecką część kolaboracji. Jednak na przytaczane słowa pana redaktora Michała o prawdopodobnych współinicjatorach konfliktu i ataku na Polskę/ na relacje Polsko-Izraelskie, pochodzących z Rosji i Niemiec, p. Stankiewicz żywotniej zareagował przy Rosjanach. Pilnuje się on jak tresowany pod tym katem ale udało mi się wychwycić ten moment . Chyba że ma powinowactwo żydowskie, wtedy przystałbym na chybienie o 1 sekundę i błędną diagnozę .
_________________
nieszczęsnym jest człowiek, który ma Miłość, a szuka czegoś innego

umiłowanej i niezawisłej Natury zguba
 
 
jan 
członek zarządu organizacji powiatowej
zguba


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 1005
Wysłany: Pon 05 Lut, 2018 17:38   list pana Janusz Simcha Sujecki przełomem ..

List protestacyjny pana Janusz Simcha Sujecki do p. ambasador Izraela w Polsce może być bodźcem przełomu w żydowskiej nawałnicy na Polskę - śmiem mniemać . Jak na razie pan Janusz Simcha Sujecki jawi się nadzwyczajnym Patriotą Polski godnym nadzwyczajnego uznania, mimo pochodzenia żydowskiego .
http://niezalezna.pl/2161...ela-wyroznienie

Gdy rozgrywano ( kilka tygodni temu ) nowe rozdanie militarno-sankcyjne wobec Iranu było mi przykro i nieswojo . Ameryka jest bliska większości Polakom jak i mnie a podjęła się roli zarządcy na sporej części globu i trudnych sytuacji przez to jej nie brakuje . Iran oraz Irański naród Polakom okazał się mniej szkodliwym (jeśli w ogóle) niż Izrael i Żydzi . Jako sojusznicy przyszło nam wybierać bok USA czy wstawiennictwo za Iranem jako takim nam niewinnym . Czy aby wybór interesu czyli USA ( bo nie jest czysty od lewactwa i komunizmu żydowskiego) miast obiektywizmu wobec Iranu, nie stał się przyczynkiem (niebios) do naszego obecnego pstryczka w nos od Żydów .
Zastanawiam się też czy gdzieś tam w przewrotnej psychice Żydów nie rodzi się/ nie istnieje ( istnienie jego za tzw. demokratów w USA było bliższe) plan podmiany Rosji na USA na bliskim wschodzie . Oczywiście do tego potrzebne byłoby osłabianie USA ( miało miejsce do D. Trumpa jako Prezydenta) . Rosją jest siłą kgb a siłą kgb są też Żydzi jak i oligarchowie wywodzący się z niego a będący zazwyczaj Żydami . Mam nadzieję że Kongres amerykański (stricte) nie powinien nas Polaków straszyć wyborem Żydów, miast nas w sporze (potencjalnym) nie do rozstrzygnięcia, chyba że Kongres Żydów Amerykańskich ..
Chce się powiedzieć; co by było gdyby nie niebiosa znające przewrotność narodu żydowskiego . Masoński ośrodek inicjacji makro-przewrotności starzeje się, podlega umieraniu biologicznemu a tutaj jeszcze moce dobre ujawniające się np. w liście pana Janusz Simcha Sujecki .
_________________
nieszczęsnym jest człowiek, który ma Miłość, a szuka czegoś innego

umiłowanej i niezawisłej Natury zguba
 
 
Benon
zwykły członek partii

Dołączył: 05 Sty 2007
Posty: 102
Wysłany: Nie 11 Lut, 2018 09:45   W Polin hula nazi-demon

W Polin hula nazi-demon

Od wielu lat demon nazizmu i nierozerwalnie związanego z nim antysemityzmu włada Polską czyniąc ją niebezpieczną dla siebie i innych. Oto kilka oczywistych oznak tego opętania.

Marszałkowie sejmu i ministrowie spraw zagranicznych

11.02.2018 r. mija 9575 dzień od inauguracyjnego posiedzenia pierwszego w pełni demokratycznie wybranego sejmu w III Rzeczypospolitej. Przez przeszło 12 procent tego czasu funkcję marszałka sejmu, czyli drugiej osoby w państwie, pełnili obywatele polscy pochodzenia żydowskiego.

11.02.2018 r. mija także 9547 dzień od chwili kiedy po raz pierwszy wotum zaufania rządowi III Rzeczypospolitej udzielił sejm wyłoniony podczas w pełni wolnych wyborów. Przez przeszło 15 procent tego czasu kluczowe stanowisko ministra spraw zagranicznych zajmowali politycy o korzeniach żydowskich.

Osób pochodzenia żydowskiego jest w Polsce nie więcej niż ułamek procenta. Wobec tego, jeżeli bierze się pod uwagę czas pełnienia funkcji marszałka sejmu i ministra spraw zagranicznych, to dostrzega się znaczną nadreprezentację Polaków o żydowskich korzeniach piastujących wspomniane stanowiska.

Powyższe przykłady świadczą o tym, że słowiańska większość w Polsce, nieskora do trudnej i odpowiedzialnej pracy, nakłada na barki swych żydowskich współobywateli (nota bene marnie ich za to wynagradzając) ciężkie i niewdzięczne zadania prowadzenia ważnych spraw państwowych. Taką sytuację trzeba uznać za wyzysk o podłożu antysemicko-nazistowskim.

Czym zajmują się potomkowie lechickich kmieciów, kiedy ich semickie ofiary dbają w pocie czoła o interesy Polskiego Państwa? Odziani w esesmańskie mundury opychają się tortami dekorowanymi swastykami z wafelków. Biesiadom towarzyszą co jakiś czas dziarskie hajlowania, gdy przypomni im się jak cwanie zwalają uciążliwą robotę na tych poczciwych Żydków.

Cmentarz Żydowski w Warszawie

Na mocy ustawy przyjętej przez parlament i podpisanej przez prezydenta RP 100 mln zł zostanie przekazanych na porządkowanie i konserwację Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie. Ci z polskich antysemitów, którzy są krótkowzroczni i niezorientowani zapewne burzą się. Być może utyskują, że to znacznie większa kwota niż budżet trzydziestokilkutysięcznej Ostródy. Albo, że można by z tych pieniędzy wypłacać „Pięćset plus” przeszło dziewięciuset dzieciom – od urodzenia do osiemnastego roku życia.

Tymczasem autorzy tej intrygi wykazali się przebiegłością godną Reinharda Heydricha lub Waltera Schellenberga. By się o tym przekonać, przeanalizujmy dane.

Z dostępnych w Internecie informacji wynika, że średni koszt odnowienia zabytkowego nagrobka to kilkanaście tys. zł. Przyjmijmy, że jest to kwota 12,5 tys. zł. Z tego wynika, że za 100 mln dotacji można wyremontować mnie więcej 8 tys. grobów. Na cmentarzu przy Okopowej pochowano około 200 tys. osób. Łatwo policzyć, że przyznane wsparcie pozwoli na restaurację około 4 procent grobów na wspomnianej nekropolii. Tak, zaledwie 4 procent!

Być może jakiś tępy naziol pomyśli, że Państwo Polskie dało tyle ile mogło, że to wystarczy na odnowienie nagrobków osób najbardziej zasłużonych i tych pomników, które przedstawiają największą wartość artystyczną.

Można by się z tym zgodzić, gdyby chodziło o jakiś zwykły polski cmentarz. Lecz nekropolia przy Okopowej to perła sztuki funeralnej, gdzie w ogromnej liczbie spoczywa cymes polsko-żydowskiej społeczności. Przed jakimi dramatycznymi wyborami staną opiekunowie tego cmentarza. Czy odrestaurować grób poważanego rabina, a pozostawić nietknięte miejsce spoczynku wybitnego profesora? Czy przywrócić dawny wygląd macewie zasłużonego syjonisty, pozwalając dalej niszczeć pomnikowi nieustraszonego bojownika o sprawiedliwość społeczną? Czy zatroszczyć się o sarkofag wirtuoza finansów, dopuszczając by ząb czasu bezlitośnie gryzł płytę na mogile gettowego policjanta, który najlepiej jak mógł starał się pilnować porządku w Żydowskiej Dzielnicy Zamkniętej?

Chyba dla każdego, kto zdaje sobie sprawę z wyżej przedstawionych okoliczności jest jasne, że przyznanie tak niskich środków na cmentarz przy Okopowej miało na celu doprowadzenie do swarów i podziałów w polskim środowisku żydowskim. Ileż perfidii, ile jadu było w tej decyzji. Oczyma wyobraźni widzę jak jej autorzy przy dźwiękach „Horst-Wessel-Lied” wychylają za powodzenie powziętego planu kolejne kufle pienistego piwa, śmiejąc się przy tym złowrogo.

Jedwabne i rekompensaty

W 2001 roku ówczesny minister sprawiedliwości Lech Kaczyński, przychyliwszy się do prośby rabina Michaela Schudricha, wstrzymał ekshumacje szczątków ofiar pogromu w Jedwabnem.

Zapewne jednak nie poszanowaniem uczuć religijnych i empatią wobec Żydów kierował się Lech Kaczyński, kiedy podejmował tę decyzję. Przypuszczalnie polityczne środowisko przyszłego prezydenta Polski zamierzało wykorzystać ten gest jako atut w dyskusji o rekompensatach za mienie po ofiarach Holokaustu. Chcieli przy stole negocjacyjnym powiedzieć organizacjom żydowskim: „Patrzcie wykazaliśmy się w tej sprawie zrozumieniem. Wy także nas zrozumcie i ograniczcie swoje żądania.”.

Oczywiście koronnym argumentem używanym w tej dyskusji przez polską prawicową ekstremę jest stwierdzenie, że Naród Polski i Państwo Polskie nie brali udziału w Holokauście, że tylko nieliczni zdemoralizowani Polacy mordowali i okradali Żydów.

Tymczasem prawda o rozmiarach uczestnictwa Narodu Polskiego w zagładzie Żydów ma znaczenie drugorzędne, jeżeli rozpatruje się tę kwestię w kategoriach utylitaryzmu. Ugruntowanie przekonania, że Polacy w okresie II Wojny Światowej masowo dopuszczali się zbrodni na swoich żydowskich sąsiadach, leży nie tylko w interesie Żydów ale także Polaków. Bowiem takie przeświadczenie buduje w Polsce barierę ochronną zmniejszającą prawdopodobieństwo przyszłych ekscesów antysemickich, tworzy również odpowiednią atmosferę do akceptacji przez Polaków żydowskich roszczeń materialnych.

A to co jest dobre dla Żydów jest dobre dla całego świata, a więc również dla Polaków. Żydzi są tą gałęzią drzewa ludzkości, która rodzi najdorodniejsze, najpożywniejsze, najsłodsze owoce. Z szeroko rozumianej społeczności żydowskiej, która stanowi dzisiaj mniej niż 0,3 procenta światowej populacji wywodzi się prawie 37 procent noblistów z dziedziny ekonomii, przeszło 25 procent z dziedziny medycyny, przeszło 26 procent z fizyki i prawie 20 procent z chemii. Więc warto Polaku byś inwestował w Żydów, bo być może wyleczy cię z choroby lekarstwo odkryte przez żydowskiego naukowca albo żydowski finansista udzieli ci chwilówki, gdy znajdziesz się w materialnych kłopotach.

Z informacji medialnych wynika, że żydowskie roszczenia do rekompensat za mienie po ofiarach Holokaustu są dość umiarkowane. Podobno nowojorska Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego określiła ich wysokość na bilion (tysiąc miliardów) złotych. To niecałe 54 procent polskiego PKB z 2016 roku. Taki ciężar Polska z pewnością jest w stanie udźwignąć. Ile osób ma zobowiązania stanowiące przeszło połowę ich rocznych przychodów brutto, albo wyższe, i regularnie, bez opóźnień, spłacają swoje obciążenia? Ze stroną żydowską na pewno idzie się porozumieć w kwestii wysokości rat i czasu spłaty. Z pewnością będzie również otwarta na propozycję uzyskania udziałów w majątku należącym obecnie do Państwa lub samorządów terytorialnych.

Apel

Apeluję do społeczności międzynarodowej o wsparcie dramatycznie topniejącej w Polsce mniejszości, jaką są światli obywatele otwarci na żydowskie postulaty. Prośbę o pomoc kieruję w szczególności do Państwa Izrael oraz diaspory żydowskiej w Stanach Zjednoczonych.

Trzeba wypędzić z Polski brunatnego demona. Posłuszni woli mądrzejszych od nas protektorów budujmy nowoczesną, tolerancyjną Polin.

Ponadto dziękuję Jej Ekscelencji Ambasador Izraela Annie Azari za piękne, bezkompromisowe słowa w Auschwitz.

PS (bez ironii)

Składam wyrazy szacunku lojalnym wobec Państwa Polskiego Żydom zamieszkałym w Polsce oraz Polakom – patriotom pochodzenia żydowskiego.
 
 
jan 
członek zarządu organizacji powiatowej
zguba


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 1005
Wysłany: Czw 15 Lut, 2018 17:17   od brunatnych są naturalniejsze określenia dla Polaków

Np. romantyczni Patrioci lub romantyczni Narodowcy.
Skoro w powyższym poście nie widziałem cudzysłowów - bynajmniej tam gdzie bym ich się spodziewał, przykrywał tego nie będę kołderką .
By nie sprzyjać chociaż w tym temacie zwiedzeniu komukolwiek, rzucę światełka na cokolwiek . Np. ten pierwszy para rząd RP jak i sejmu tzw. III RP ani być nie mógł demokratyczny ani pożyteczny dla Polski- przede wszystkim. Nie jestem na nie, bo nie i zgadzam się że były to pierwsze z kolejnych obsadzenia już nie jako PRL a "RP".
Pracowitość i wyjątkowość Polaków niesłowiańskich została na tyle wyegzaltowana, że można poczuć się brunatnym, dopuszczając fakty. Jednym z takich faktów ze świeżo rozkonserwowanej puszki co to jej miało nie być - jak pozostałości po bolku- błyska brunatnością wobec ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, jaka ukazała się w UK (1990r). Ten pierwszy premier RP odmówił spotkania z w/w Prezydentem RP, bo nie spodobałoby się to W. Jaruzelskiemu. - Ku ewentualnemu zwiedzeniu, to raczej o taką pracowitość chodziło (chodzić miało) w powyższym poście . Potem takie pracowitości popłynęły szerokim strumieniem. Strumieniem a raczej falą, która w dwa miesiące wypłukała na swej drodze niepracowitość słowiańską jaka pojawiła się w 1992r. Od tej nocnej przemiany (potopu) fala "pracowitości " niesłowiańskich Polaków szybko osiągnęła - nie krępowana "demokracją"- wymiar oceanu polskiego po krańce i łącząc się z wodami pl morza .- Dzisiaj ocean wysechł a w pl morzu naukowcy nie mogą doszukać się dorszy a te nie liczne wydobyte mają o ponad połowę mniejszą wagę do naturalnej wg swojego wieku .
_________________
nieszczęsnym jest człowiek, który ma Miłość, a szuka czegoś innego

umiłowanej i niezawisłej Natury zguba
 
 
jan 
członek zarządu organizacji powiatowej
zguba


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 25 Lut 2006
Posty: 1005
Wysłany: Pon 19 Lut, 2018 22:18   starałem się o lepsze

co mam nie dodawać ;
https://www.google.pl/url...sOKNQrzVOH3A3sb

Starałem się w imię wybaczania, w imię nadziei na lepsze ale każdy dzień konfrontacji ze zjawiskiem szerokim pt. Żydzi, wychodzi to co praca Sz. P. dr. Ewy Kurek uwidacznia .
_________________
nieszczęsnym jest człowiek, który ma Miłość, a szuka czegoś innego

umiłowanej i niezawisłej Natury zguba
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,19 sekundy. Zapytań do SQL: 13