IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Black^Widow
Śro 07 Wrz, 2016 13:47
Wielki finał - rakiety plot i śmigłowce
Autor Wiadomość
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1029
Wysłany: Śro 24 Sty, 2018 15:46   

Merliny lepsze - tylko musi być ich wystarczająco dużo. Tak po prostu. Masz 4 maszyn to w praktyce masz 2 (poziom sprawności 50 % to jest nieźle - w PL ponoć najwyższy poziom mają Casy: 60 %). A to oznacza zajechanie maszyn w szybszym tempie. Zakup 16 maszyn - po połowie do ZOP/SAR i CSAR (czyli nie 8/8 tylko 4/4/8 - bo podmiana z ZOP na SAR i vice versa nie jest taka prosta: nie wiem czy będziemy to w stanie wykonywać sami...) ma sens tylko jeśli to będą maszyny jednego typu. Podział jednak na dwa odrębne zamówienia gwarantuje bajzel...
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5508
Wysłany: Czw 01 Lut, 2018 10:55   

4,5 mld baksów wynosi rzekomo nowa cena pierwszego etapu zamówienia na "Patrioty".
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5508
Wysłany: Czw 01 Lut, 2018 16:11   

Jednak nie 4,5 mld, podobno (defence24) więcej ale nie wiadomo ile.
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1029
Wysłany: Pią 23 Mar, 2018 13:35   

Ofsecik podpisany. Deal za 4,5-5,5 mld USD a offset za 1 mld złotych i to podobno z mnożnikami. Jak to szło z Caracalami? Słaby offset był?
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5508
Wysłany: Sob 24 Mar, 2018 12:07   

Jedyne istotne pytanie to czy pozyskano technologię wykorzystania azotku galu i całość prac serwisowych ?
Cała reszta jest oczywista z drobnym gratisem w postaci licencji (pełnej?) na produkcję 30-mm armat Bushmastera.
Podnoszenie wartości offsetu ponad tą pulę podniosło by tylko wartość kontraktu, a na to nas nie stać. Istotnych technologii związanych z PAC-3 i tak nie dostaniemy - co było od początku oczywiste (nie mówiąc już o tym, że nie bylibyśmy ich w stanie skonsumować).
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1029
Wysłany: Sob 24 Mar, 2018 13:42   

Nie raz dwa.

Cytat:
Umowa offsetowa z Raytheon Company, zawierająca 31 zobowiązań offsetowych na okres 10 lat, pozwoli na pozyskanie zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł IBCS, produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także na utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami Systemu „Wisła” i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej. Umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster. Wartość umowy offsetowej wynosi 224 121 788 złotych.

Analogiczna umowa z Lockheed Martin Global Inc. zawiera 15 zobowiązań offsetowych w tym samym okresie obowiązywania – 10 lat. Pozyskane w ramach umowy zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem samolotów F-16. Wartość umowy offsetowej wynosi 724 764 000 złotych.


Za "Dziennikiem Zbrojnym".
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 26 Mar, 2018 21:13   

delwin napisał/a:
Ofsecik podpisany. Deal za 4,5-5,5 mld USD a offset za 1 mld złotych i to podobno z mnożnikami. Jak to szło z Caracalami? Słaby offset był?

Nu, ae cena jednostkowa Caracalla była nieporównywalnie wyzsza od tychże kupowanych na drodze innych przetargów i zamówień od innych państwa. Tak więc dysproporcja również była - tylko w czym innym się zawierała jak sądzę.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018 02:09   

Warto poczytać nieco dalej niż pierwsze wersy newsów agencyjnych. I tak

Defence24.pl napisał/a:

[...]
W ramach pierwszego etapu programu Wisła Polska pozyskuje dwie baterie (cztery jednostki ogniowe) systemu Patriot, zintegrowane z modułem zarządzania obroną powietrzną IBCS. W skład pakietu wchodzi m.in. 16 wyrzutni M903, cztery stacje radiolokacyjne AN/MPQ-65, 208 bojowych pocisków PAC-3 MSE (i 11 przeznaczonych do testów), 14 stacji Engagement Operations Center systemu IBCS (w różnych wariantach) czy elementy sieci łączności nowej generacji typu IFCN.


Polska jest pierwszym użytkownikiem eksportowym systemu IBCS, jaki stanie się podstawą przyszłej architektury obrony powietrznej US Army (AIAMD). W jej ramach zostaną połączone systemy przeciwlotnicze średniego i krótkiego zasięgu. Dzięki temu przykładowo zestawy Patriot będą mogły ostrzeliwać cele wskazane przez radary krótkiego zasięgu Sentinel, czy szerzej – korzystać z jednolitego, rozpoznanego obrazu sytuacji powietrznej, zapewnianego przez IBCS, uwzględniającego docelowo też systemy innych rodzajów sił zbrojnych. IBCS znajduje się nadal na etapie prac rozwojowych, i jest pozyskiwany przez Polskę w ramach specjalnej procedury „yockey vaiwer”. Z reguły bowiem do sprzedaży w trybie FMS dopuszczany jest tylko sprzęt znajdujący się w pełnoskalowej produkcji seryjnej, MON udało się uzyskać odstępstwo od tej reguły.


Przewiduje się, że w drugim etapie programu Wisła z tym systemem zostaną zintegrowane wybrane sensory (m.in. radary) polskiej produkcji. Z wcześniejszych informacji wynika też, że MON prawdopodobnie wykorzysta elementy IBCS w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, który ma być realizowany przez polski przemysł zbrojeniowy. To pozwoliłoby na współdziałanie różnych elementów polskiej „tarczy” podobnie, jak ma to mieć miejsce w US Army.

Jeśli chodzi o offset
Cytat:

W czwartek 22 marca podpisano umowy offsetowe, związane z realizacją pierwszej fazy programu Wisła. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ich sygnowanie było wymagane, aby mogła zostać podpisana umowa dostawy. Pierwsze porozumienie podpisano z koncernem Raytheon. Ma ono wartość 224,1 mln zł i zawiera 31 zobowiązań offsetowych, związanych m.in. z pozyskaniem zdolności w zakresie:

dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł IBCS,
produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych,
utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami Systemu „Wisła” i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej.
umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30-mm armat Bushmaster.

Drugie z porozumień podpisano z Lockheed Martin, zawiera ono 15 zobowiązań offsetowych na kwotę 724,7 mln zł. MON poinformowało, że pozyskane w ramach umowy zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcję wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem samolotów F-16.

W wypowiedzi dla Defence24.pl prezes PGZ Jakub Skiba zaznaczył, że z punktu widzenia grupy pierwszy etap Wisły to „czas budowy kompetencji”, nawiązując do planu realizacji drugiego etapu obrony powietrznej średniego zasięgu, jak i do programu Narew. Pierwsza faza programu ma bowiem przygotować przemysł do szerszego udziału w budowie polskiego zintegrowanego systemu obrony powietrznej.


oraz

Cytat:
W drugim etapie programu Wisła przewiduje się zakup sześciu baterii z radarami dookólnymi i pociskiem niskokosztowym, prawdopodobnie typu SkyCeptor. Jego przebieg jest jednak zależny m.in. od amerykańskiego programu LTAMDS, w którym wybierany jest przyszły radar obrony powietrznej (na razie bierze w nim udział czterech kontrahentów), jak i od wysiłków w celu integracji SkyCeptora. Obie te technologie mają w założeniu być transferowane do polskiego przemysłu.

Należy pamiętać, że dopiero drugi etap programu Wisła zapewni Polsce pełne zdolności obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu. Z drugiej strony, planowana do podpisania umowa na pierwszą fazę zapewni przynajmniej podstawowe zdolności zwalczania celów balistycznych, których Wojsko Polskie dziś w ogóle nie ma. Da też możliwość bezpośredniego współdziałania z perspektywicznym systemem zarządzania obroną US Army. Dzięki temu w wypadku rozmieszczenia jednostek obrony przeciwlotniczej USA (wyposażonych w IBCS) na polskim terytorium zarówno krajowy, jak i sojuszniczy potencjał będzie mógł zostać znacznie lepiej wykorzystany.

Wreszcie, w pierwszej fazie zostaną pozyskane pewne elementy kompletnego systemu Wisła, m.in. związane z systemem dowodzenia, jak i zapas pocisków PAC-3 MSE dla obu etapów. Z kolei same Patrioty będą pierwszym generacyjnie nowym systemem przeciwlotniczym o zasięgu większym niż kilka kilometrów zakupionym przez Polskę po 1989 roku. Do chwili obecnej wszystkie nowo wprowadzane systemy zaliczały się do klasy bardzo krótkiego zasięgu (budowane przez krajowy przemysł), natomiast inne zestawy rakietowe to sprzęt pochodzenia sowieckiego, modernizowany w polskich zakładach.
wytłuszczenia moje - B^W
źródło: http://www.defence24.pl/p...-date-komentarz
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1029
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018 08:36   

Teksty o "przewidywaniu w drugim etapie" można sobie zasadniczo w but wsadzić gdyż po wyborze Patriota i zawarciu umowy na pierwszy etap pozycja negocjacyjna Amerykanów a LM w szczególności jest praktycznie niepodważalna. Tekst zaś o "elementach pocisków' itd. ukrywa smutną prawdę, że offset jest symboliczny - nawet jeśli zakładać, że 1 mld złotych to nie jest już po zastosowaniu mnożników.

Sam zaś zakup ma jedną subtelną wadę - pozyskujemy jakąś tam zdolność antyrakietową, ale opl już gorzej. Owszem, można strzelać z PAC-3 MSE do samolotów, ale to jest coś w rodzaju strzelania do Toyoty Hilux ze Spike'a... Sytuacja może się wyprostować jeśli ktoś podejmie męską decyzję i kupimy CAMM-ER bo wtedy uzyskamy podstawowe zdolności OPL - tylko, że to nie Wisła tylko Narew czyli oddzielne miliardy. A oddzielne miliardy właśnie poszły na Wisłę... Skyceptor jest mocno wątpliwy (pamiętajmy kto ma prawa do pocisku...) a PAC-2 już (w odróżnieniu od innych) nie kupiliśmy. To może okazać się błędem.
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018 09:13   

Tak tak, "a świstak siedzi i zawija ..."
Takie teksty jak powyższy też sobie można ... przed podpisaniem umowy tez tak wieszczyłeś Kolego że nie wykonalne ze nie da się zejść z ceną itp - i nic lipa z tego .
Zobaczymy co wyjdzie, ale na pewno trzeba brać pod uwagę . A co do pozostałych - znów zobaczymy, jeszcze nie zostało to rozstrzygnięte i na razie w przeciwieństwie do poprzedniego okresu , żadnych mniej lub bardziej szumnych deklaracji się nie rozgłasza. Co może oczywiście oznaczać też że nic się ze sprawą nie robi, do niczego nie przymierza i nic nie kalkuluje... Ale powtarzam poczekajmy i zobaczmy.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1029
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018 09:22   

Cytat:
Takie teksty jak powyższy też sobie można ... przed podpisaniem umowy tez tak wieszczyłeś Kolego że nie wykonalne ze nie da się zejść z ceną


Kolega opisze w jaki sposób zeszli - w szczególności w relacji do deklarowanego poprzednio zakresu...
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018 12:17   

Kolega sobie przeczyta, powyżej, z cytowanych/załaczanych źródeł i przypomni , z dyskusji powyżej (włącznie z własnymi zastrzeżeniami do powyższego).

Ja natomiast - mnie natomiast - jako laika w kwestii rakiet , niemniej zastanawia trochę pewna zmiana kontekstu w jakim się mówi o II etapie . Mianowicie że przedtem była mowa o produkcji w jakimś stopniu/zakresie mniej zaawansowanych technologicznie pocisków PAC-2 u nas w Kraju. A teraz w świetle zarówno powyżej zacytowanego przeze mnie materiału, jak i innych wypowiedzi medialnych które miałem okazję słyszeć, wygląda tak, jakby się z tego punktu po cichu wycofano... Czy, może to być właśnie związane z ceną za całość ? I czy takie działanie jest na pewno usprawiedliwione, czy miesci się w naszym interesie narodowym ?
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5508
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018 14:07   

Wycofanie z PAC-2 to oczywista oczywistość w świetle wejścia w nową konfigurację systemu.
W systemach sieciocentrycznych rakiety bez samonaprowadzania nie mają racji bytu.

Od samego początku było też zupełnie oczywiste, że żaden realny offset związany z produkcją PAC-3 nie jest i nie będzie możliwy. Co więcej nasz przemysł w żadnym razie nie były by w stanie skonsumować takiego offsetu.
Być może w przypadku MEADS-a mogliśmy wziąć więcej jako ew. konsorcjanci ale też z wyjątkiem PAC-3.

Technologie rakietowe najlepiej pozyskać w ramach Narwi. Porzucić w cholerę SkyCaptora, który w docelowej konfiguracji (podwójne naprowadzanie - radiolokator + podczerwień) wcale nie będzie tani.
Wejść w CAMM-y i nawiązać poważne rozmowy z MEADS-em bo nas Jankesi w drugiej turze umowy na Patrioty finansowo wykończą.

Poza oczywistościami jak ciężarówki i takie tam pierdoły tylko technologia azotku galu była do wzięcia - wygląda na to że ją odpuszczono (przynajmniej na razie ) i to jest porażka. Obawiam się że cena była zaporowa ale tak to jest jak się dyskutuje de facto z jednym dostawcą.

Miejsce na poważny offset i transfery technologii to właśnie Narew, przetargi śmigłowcowe (te poważne a nie te po kilka sztuk), Homar, kontrakty pancerne, ppk itp.
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1029
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018 20:41   

Paradoksalnie wzięcie tylko etapu I plus IBCS ma pewien sens- jeśli pójdziemy w Narwię. Wtedy można by sobie nawet etap II darować bo:

Cytat:
bo nas Jankesi w drugiej turze umowy na Patrioty finansowo wykończą.


Odnośnie tego czy brać PAC-2 czy nie - zwróćcie uwagę na konfiguracje jakie wzięli Rumuni i Szwedzi. W obu przypadkach je kupili. Jeśli nasi nie wezmą się szybko za Narew to będzie to poważny błąd.
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5508
Wysłany: Wto 27 Mar, 2018 21:12   

Rumuni i Szwedzi wzięli bo kupują obecną konfiguracje systemu.
W konfiguracji, którą my kupujemy, moduły naprowadzania PAC-2 będą ekstra płatne. Jeśli w ogóle będą bo one nie przystają do kluczowej cechy systemu.
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
T.
Beczkowóz


Dołączył: 11 Mar 2003
Posty: 2144
Wysłany: Śro 28 Mar, 2018 09:03   

No cóż, taki a nie inny kształt Wisły wydaje się być efektem paniki iskanderowej. Wydaje się być przy tym zoptymalizowany pod kątem wojny hybrydowej, w której „separatyści” czy „zbuntowany generał” raczej nie dysponują eskadrami WSB czy bombowców taktycznych, ale już wyrzutnie rakietowe mieć mogą, w pewnym sensie vide Huti w Jemenie.

Też bym sobie odpuścił SkyCeptora na rzecz CAMMa-ER (a później najlepiej -EER), jednak ten program musi realnie ruszyć...
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=-nY9j8Rxcrg
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1029
Wysłany: Czw 29 Mar, 2018 17:14   

Nuta optymizmu :-) .

Cytat:
Nieśmiało dodając, że nie mam zamiaru wychodzić przed szereg, do tego nie z mojej działki, pragnę zalecić ostrożność w formułowaniu sądów. Ponieważ może się okazać iż fazę drugą podpiszemy np. w 1,5 roku, może się okazać że kupiono pewne rzeczy już dla I, II fazy i dla Narwi, może się okazać iż pewne krytyczne węzły mogą być narodowe, może się okazać iż kupujemy "system systemów" a czy sobie to poskładamy w IBCSa, PB8 czy inne to już nasza sprawa i kwestia strat na polu walki, może się okazać że Narew będzie nieco inna niż się to nam wydaje i być w IBCSie ale "narodowym", może się okazać że i CAMM i SC (choć to nie będzie SC sensu stricto) będą naraz w Narwi. Itp. Może się okazać wiele rzeczy. Np. że kupiono właśnie STAŁE ceny pewnych rzeczy dla I, II i Narwi.
Ja jako osoba mocno sceptyczna do amerykańskich lobbystów w Polsce oraz instytucji za nimi lobbującymi nie narzekam na I fazę ponieważ nasi już w niej załatwili kupę rzeczy dla II i Narwi. Przy czym wciąż mamy w Narwi wiele furtek otwartych.
Paradoksalnie to co uzyskano za "miliony monet" od Amerykanów jest bliskie temu co mieli dać Francuzi z Caracalami w Łodzi. Tj pod względem idei, bezpieczeństwa dostaw czasu W,użytkowania, budowania i dowolnego konfigurowania kolejnych systemów, ilości wpięć itp.

Więcej pisać nie będę ale serio - IMHO jest OK. Nawet bardzo OK


Za kolegą Militarystą (pisał na Wieżowcach).
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5508
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018 16:57   

To żebyśmy się w tym optymizmie nie zasklepili - powrót do realu.
Poszły po traktach wieści że z przetargu śmigłowcowego zostały już tylko cztery lekkie maszyny ZOP.
Podejrzewam zresztą, że cała historia z rzekomym utratą wsparcia dla SH-2G to pretekst by jako śmigłowce ZOP kupić mniejsze (czytaj tańsze) maszyny.
O ile jeszcze rozumiałbym brutalne cieńcia w zakupach po to by skupić się na głównych problemach to nie rozumiem nie załatwiania owych głównych problemów, takich jak: Narwia, BWP, środki ppanc
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018 19:10   

NO, do tego jeszcze dodać należałoby sprawę niezałatwionych śmigłowców dla specialsów - tych 4 maszyn które "już mają być za 2...4....6.... miesięcy *, jeszcze na wiosnę 2016...." (cyt. AM)

Dobrze że się zakupy zakontraktowanych już wcześniej RAKów i KRABów nie zagubiły po drodze...

Rozumiem (już teraz dobrze - a w każdym razie znacznie lepiej niż kilka lat wcześniej) jak mało funduszy jest przewidziane na armię i jej modernizację. Rozumiem i cudów nie oczekiwałbym - ale podobnie jak i przy innych inwestycjach (na które już rząd się zdecydował - jak np. przekop mierzei wiślanej) istotne są jednak szczegóły . Które definiują sensowność danej operacji - i jej końcową przydatność . Dla nas wszystkich, dla społeczności lokalnej , dla regionu który ma być objęty skutkami takiej czy innej inwestycji a w konsekwencji - dla Polski.-------------------
*) niepotrzebne skreślić
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
T.
Beczkowóz


Dołączył: 11 Mar 2003
Posty: 2144
Wysłany: Pią 18 Maj, 2018 21:56   

Obawiałbym się jednakowoż, że w połączeniu z innymi niefajnymi sygnałami, wskazującymi na dość desperackie poszukiwania, może to być przejaw głębszego problemu. Wyciąganie zaskórniaków przez uszczelnianie systemu ma swoje ograniczenia, transfery socjalne nie uruchomiły perpetuum mobile, na sięgnięcie do kieszeni wielkiego międzynarodowego biznesu rząd jest za krótki/za mało rewolucyjny. Im bardziej zaglądamy do środka, tym bardziej hajsu nie ma. Stąd I etap Wisły może być rzutem na taśmę, odpowiedzią na wszystko. Na zmech jeżdżący BWP-1 aż odpadną koła, na Mi-14 latające aż odpadną wirniki, na brak SHORADów, na modernizację T-72 ograniczoną do płytkiego remontu, na MiGi-29 i Su-22 robiące pro forma jednostki bez nadziei na sukcesję. O MW nie wspominajmy.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=-nY9j8Rxcrg
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5508
Wysłany: Sob 19 Maj, 2018 11:27   

Priorytety.
Obrona plot, obrona ppanc, szeroko rozumiane rozpoznanie, BWP (w zupełnie skrajnej sytuacji nawet moderka BWP-1), łączność + WRE, cyberbezpieczeństwo.
To być musi i tylko po ogarnięciu tych spraw inne tematy.
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Sob 19 Maj, 2018 16:16   

Zgred napisał/a:
Priorytety.
Obrona plot, obrona ppanc, szeroko rozumiane rozpoznanie, BWP (w zupełnie skrajnej sytuacji nawet moderka BWP-1), łączność + WRE, cyberbezpieczeństwo.
To być musi i tylko po ogarnięciu tych spraw inne tematy.


Zwłaszcza tego ostatniego nie rozumiem ... WRE + cyberbezpieczeństwo - przecież te rzeczy kosztują najmniej z tego całego zestawu. Powinny wiec być potraktowane z należytą uwagą i zaangażowaniem . Choć jeszcze 10 lat temu (nawet) można było udawać że problemu nie ma albo bagatelizować go "na zasadzie hollywoodzkich fikcji sensacyjnych" to teraz - po 2010 roku (kiedy na jaw wyszły szczegóły pierwszego zorganizowanego i niezwykle skutecznego rządowo-militarnego użycia cyberbroni przeciwko kluczowej infrastrukturze innego państwa - teraz już się nad tym problemem przejść do porządku nie da. Fakty są faktami .

A w końcu nie chodzi o budowanie drugiego osobnego kampusu uniwersyteckiego pod egidą np WATu (jak to robia inne mocniejsze i mądrzejsze państwa) ale choćby o powołanie sensownego zespołu specjalistów (a takich jest sporo,ale nie specjalnie w kręgach rządowych) którzy zajęliby się opracowywaniem a przede wszystkim rzeczową ANALIZĄ poziomu i kierunków zagrożeń . Tak aby potem można było budowac siły do skutecznego przeciwdziałania...
Bo tego - na odpowiednim poziomie niestety również brak.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Sob 19 Maj, 2018 17:15   

Są też i nowe informacje w sprawie słynnego już przetargu na Caracalle
Defence24.pl napisał/a:


Europejski koncern Airbus wycofał się z wezwania do arbitrażu w sprawie niedoszłego kontraktu na 50 śmigłowców H225M Caracal dla Wojska Polskiego, jednocześnie firma nie zrzekła się roszczeń – wynika z komunikatu, jaki w piątek opublikowała Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, która reprezentuje państwo w takich sprawach. Firma zapowiedziała, że będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami.Sprawa była na początkowym etapie. Nie ukonstytuował się jeszcze pełny skład trybunału arbitrażowego. Jedynie obie strony nominowały po jednym arbitrze.

Cytat:
Pismem z 15 maja 2018 r. spółki Airbus Helicopters S.A.S. i Airbus S.E. cofnęły wezwanie na arbitraż z 20 grudnia 2017 r. wniesione przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (...) bez zrzeczenia się roszczeń.
komunikat Prokuratorii Generalnej


Powody wycofania sprawy przez Airbusa na pierwszy rzut oka wydają się proceduralne. Wezwanie zostało wniesione na podstawie umowy z 1992 r. między Polską a Holandią o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji (tzw. Bilateral Investment Treaty, BIT). Według Prokuratorii Generalnej (co firma później potwierdziła) Airbus jako przyczynę decyzji podał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z marca 2018 r. w tzw. sprawie Achmea. TSUE orzekł w niej, że system rozstrzygania sporów na linii państwo-inwestor zawarty w analogicznej umowie BIT, jaką Holandia podpisała ze Słowacją, jest sprzeczny z prawem UE. W orzeczeniu wskazano, że zapisy umów BIT dotyczące sądu polubownego (arbitrażowego) naruszają autonomię prawa Unii Europejskiej.

Po wyroku Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do zakończenia obowiązywania umów BIT, które były wiążące wewnątrz UE. Polska wypowiedziała już dwie takie umowy. Przed tygodniem Senat przyjął ustawy zezwalające prezydentowi na zerwanie umów z czterema kolejnymi państwami (w tym z Holandią). W parlamencie są obecnie projekty dotyczące 12 następnych krajów UE.

[...]

Prokuratoria Generalna poinformowała w piątek, że już w marcu w odpowiedzi na wezwanie Airbusa podnosiła zarzut braku jurysdykcji trybunału arbitrażowego do rozpoznania sprawy m.in. z uwagi na sprzeczność umowy arbitrażowej z prawem UE.

Zgodnie z tym, o czym pisało Defence24.pl, wycofanie się Airbusa z arbitrażu nie oznacza zakończenia sprawy. Już po opublikowaniu pierwszej wersji niniejszego tekstu firma potwierdziła, że decyzja wynika z orzeczenia europejskiego trybunału. Oświadczyła ponadto, że będzie teraz walczyć o swoje prawa przed polskimi sądami.

Cytat:
Jest to wycofanie bez uszczerbku, co oznacza, że Airbus Helicopters nie zrzeka się swoich praw, ale będzie teraz dochodzić roszczeń przed polskimi sądami.
oświadczenie Airbus Helicopters


Można się domyślać, że koncern domaga się od polskiego rządu rekompensaty finansowej. Nie wiadomo jednak, czy chodzi tylko o zwrot poniesionych kosztów (co by oznaczało, że przedmiot sporu jest wart kilkaset milionów złotych) czy też roszczenia obejmują także utratę potencjalnych zysków (wówczas chodziłoby o znacznie większą kwotę).

źródło/ więcej na : http://www.defence24.pl/a...ka-sie-roszczen
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Sob 19 Maj, 2018 17:21   

A tymczasem nasza elitarna szkoła lotnicza (dęblin) musi wynajmowac śmigłowce do szkolenia :
Defence24.pl napisał/a:

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych opublikowała ogłoszenie o zamówieniu dotyczące wynajmu śmigłowców tłokowych do realizacji szkolenia i treningów prowadzonych przez ACSL WSOSP.

[...]

WSOSP zaznacza, że minimalne wymagania, które musi spełniać oferowany śmigłowiec to: podwozie płozowe, umożliwiające eksploatację z lotnisk trawiastych i utwardzonych; minimalna masa startowa - 400 kg; minimum dwumiejscowy; podwójny układ sterowania (dla ucznia i instruktora); rodzaj paliwa: AVGAS 100 LL; awionika wyposażona w przyrządy pilotażowo-nawigacyjne analogowe lub cyfrowe (prędkościomierz, wysokościomierz, wariometr, sztuczny horyzont, busole, transponder); radiostacja pokładowa z separacją 8,33 kHz; sprawny nadajnik ratowniczy ELT zamontowany na stałe do konstrukcji płatowca; transponder z modem min. Charlie oraz certyfikowany przez EASA do wykonywania lotów VFR w dzień i w nocy. Przewidywany nalot wynosi 250 motogodzin na każdy śmigłowiec, łącznie 500 motogodzin.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych informuje również, że data rozpoczęcia jest terminem przybliżonym i może ulec zmianie w przypadku szybszego lub późniejszego wyboru najkorzystniejszej oferty.

Zamówienie realizowane jest w ramach procedury otwartej. Kryteria udzielenia zamówienia to cena (waga 60), nalot śmigłowca (waga 10) oraz termin naprawy maszyny lub wykonania obsługi technicznej lub dostarczenie śmigłowca zamiennego w miejsce uszkodzonego lub przekazanego do obsługi - od dnia zgłoszenia przez zamawiającego (waga 30).

Na oferty Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych czeka do 27 czerwca br. do godz. 10:00.

źródło/czytaj więcej na : http://www.defence24.pl/s...ce-do-szkolenia
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5508
Wysłany: Wto 05 Lut, 2019 18:05   

Wielkie zakupy śmigłowców zakończyły się robieniem "łaski" Jankesom czyli zakupem w Mielcu czterech S-70, bez przetargu i o nieznanym wyposażeniu.
PKP

BTW.
Zapłaciliśmy 46 mln dolców za sztukę - Słowacy, trzy lata temu, zapłacili 29 mln za sztukę.
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1029
Wysłany: Czw 28 Lut, 2019 23:26   

Dziwi mnie, że kolega sie dziwi... To przecież normalne u tego rządu: gęba pełna hasel i patosu a realnie [ ] robota...
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Czw 17 Paź, 2019 09:26   

Muszę przeprosić Kolegę - za poprzednio wyrażone (W paru miejscach) niedowierzanie .

NIE, już się nie dziwię .

I jeszcze informacja z ostatniej chwili :

Cytat:

OBIECANYCH przez min. Macierewicza ŚMIGŁOWCÓW NADAL NIE MA !

A tymczasem - stare postsowickie Mi-17 już zaczynają spadać ...
http://ivrp.pl/viewtopic.php?p=360588#360588
podobnie jak stare Migi ...

tak BTW, ciekaw jestem czy i kto znajdzie wreszcie odwage , żeby pociagnąć go do odpowiedzialności - za udupienie możliwości zakupu śmigłowców wielozadaniowych w 2015 roku. Oraz za mamienie nas wszystkich przez ponad 2 lata obietnicami w stylu "Śmigłowce będą w marcu ...sierpniu ...grudniu ...."

Czy znajdzie się ktoś z odp. jajami ... ?
(pyt. w zasadzie retoryczne)
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,14 sekundy. Zapytań do SQL: 12