IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
BSL-e
Autor Wiadomość
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Czw 21 Wrz, 2017 11:00   

Oczywiście, ale patrząc nawet na całkiem nie tak dawne doświadczenia z walk w Donbasie, nie koniecznie muszą to być aż tak wyspecjalizowane bezpilotowce, można również z powodzeniem użyć ich tańszych, nawet cywilnych, odpowiedników. Oczywiście tutaj istotne sa takie kwestie jak wielkość, a co za tym idzie i wykrywalność, czułość i tryby pracy sprzętu wizyjnego, pojemność baterii, ale można by chyba pokusić się o znalezienie podobnych rozwiązań choćby na rynku cywilnym i zaadaptowanie ich na potrzeby wojska.

A ostatecznie, cieszyłbym się (ja, a jak bardzo żołnierze ...? :) ) gdyby polskie jednostki sił operacyjnych tu, w kraju, dysponowały choćby wystarczającą ilością granatów zwiadowczych typu HuntIR wystrzeliwanych z podlufowych granatników 40 mm oraz odpowiadającą im liczbą odbiorników sygnału z kamer tychże granatów. Takie rozwiązanie jest ,w użyciu, nawet szybsze niż wysłanie w powietrze drona (czy mikro- nano- drona) a daje , przez dłuższą chwilę zupełnie podobny precyzyjny obraz najbliższego otoczenia (w promieniu ok pół do kilometra w zależności od kąta odpalenia) co często wystarcza do rozpoznania i wykonania skutecznie akcji dla oddziału (ataku, obrony, odwrotu, innego manewru taktycznego). Koszt takiego rozwiązania byłby zapewne znacznie niższy, nawet wliczając całkowitą jednorazowość granatu typu HuntIR. A przecież drony w rozumieniu użycia taktycznego mikro- i nano- rozwiązań opisywanych w artykule też należy traktować w zasadzie jednorazowo...
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Afterbirds 
członek zarządu organizacji powiatowej


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 938
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 21 Wrz, 2017 11:37   

A tu z cyklu "kto bogatemu zabroni": http://www.konflikty.pl/a...omoca-patriota/ ;-)
_________________
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą ("Zakazana magia")
 
 
bateria helska 
NaczDyrDUPS
Yogibabu w trakcie leżakowania


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 8781
Skąd: z Boforsa
Wysłany: Czw 21 Wrz, 2017 15:53   

Dorzucę jako ciekawostkę - patrz zwłaszcza metody: trzecia i czwarta:

https://www.youtube.com/watch?v=X27-2WDIZR0
_________________
A. Gudzowaty w rozmowie z Michnikiem: "Jedni są w obozie amerykańskim, drudzy w rosyjskim, trzeci w brytyjskim, niemieckim, francuskim - k... - nikogo nie ma w obozie polskim".
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Czw 21 Wrz, 2017 23:28   

Bardzo pouczające . Jedyny problem jakie widzę w przypadku rozwiązania nr 4) - to obrażenia jakim mogą podlegać nogi tego orła (sokoła, raroga, myszołowa *) podczas zderzenia z szybko obracającymi się łopatkami wirników napędzających drona. Sam przetestowałem to nie tak dawno na sobie, spróbowałem ręcznie chwycić niewielki (podobnych rozmiarów) helico-dron z obracajacym się na średnich obrotach wirnikiem. Uderzenie w palec było nadspodziewanie mocne i, mimo iż było to jakiś miesiąc temu, nadal czerń wylewu pod paznokciem na kciuku mi nie zeszła. :)--------------
*) ptak na filmie wygląda mi na orła pustynnego ale może pewnie też być którekolwiek z podanych stworzeń być może nawet dorodny puszczyk.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Śro 30 Maj, 2018 10:28   

Narzekamy ostatnio praktycznie cały czas (nie powiem, że bezzasadnie, ale....)
W takim razie , na odmianę może coś, chocby odrobinę optymistycznego - w kwestii nowych (dla nas) technologii .

Dzisiejszy Defence24.pl donosi w kwestii dronów kat. MALE :
Cytat:


Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych rozpoczęły operację bezzałogowych systemów powietrznych MQ-9 Reaper z bazy w Mirosławcu. O możliwości rozlokowania w tej bazie amerykańskich bezzałogowców klasy MALE Defence24.pl informowało już w styczniu.


Amerykańskie siły powietrzne w krótkim komunikacie poinformowały, że jednostki USAF stacjonujące w Europie (U.S. Air Forces in Europe) prowadzą operacje bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Reaper z bazy w Mirosławcu. Podkreślono, że działania rozpoczęły się w maju 2018. Odbywają się w pełnej koordynacji z polskim rządem i mają stanowić „widoczny wyraz” wysiłków USA w celu wzmocnienia stabilności w Europie.

Rozlokowanie Reaperów w polskiej bazie pozwoli na zwiększenie zdolności rozpoznawczych na wschodniej flance NATO. O możliwości rozmieszczenia bezzałogowców tego typu w Mirosławcu Defence24.pl informował już w styczniu. W ostatnim czasie inną jednostkę BSP MQ-9 Reaper rozmieszczono czasowo w Grecji.

Bezzałogowce Reaper przenoszą sensory różnych typów, zarówno optoelektroniczne, jak i radary z aperturą syntetyczną (SAR). Maksymalna masa startowa wynosi ponad 4,7 t, z czego więcej niż 1,7 ton może stanowić ładunek. Reapery mogą prowadzić misje rozpoznawcze, ale też wykonywać zadania uderzeniowe. W tej ostatniej roli często występują w strefach działań wojennych na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Reapery mogą przenosić bomby GBU-12 Paveway II, GBU-38 JDAM, jak i rakiety powietrze-ziemia Hellfire. W wielu wypadkach wykorzystują kombinację różnych typów wymienionego uzbrojenia, na przykład 2 bomby kierowane laserowo i cztery rakiety Hellfire. Drony tego typu są używane nie tylko przez amerykańskie siły zbrojne, ale też we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. W 2015 roku zgodę na zakup Reaperów otrzymała też Holandia.
[...]

BSP Reaper zaliczają się do klasy MALE (Medium Altitude – Long Endurance), są zdolne do prowadzenia długotrwałych misji na średnim pułapie. Według danych producenta - firmy General Atomics - standardowy bezzałogowiec tego typu może prowadzić działania przez okres do 27 godzin. Z kolei amerykańskie siły powietrzne podają, że zasięg Reaperów wynosi 1000 mil morskich, czyli ok. 1850 km.

Wojsko Polskie nie posiada obecnie bezzałogowców tej klasy, planowany jest ich zakup w ramach programu Zefir. Prawdopodobnie drony tej klasy zostaną pozyskane w drodze umowy międzyrządowej. Pod uwagę brany jest zakup amerykańskich MQ-9 Reaper oraz izraelskich dronów Hermes 900, produkowanych przez Elbit Systems. BSP Hermes 900, jak i Hermes 450 wsparły w 2016 roku zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży. W lutym br. podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poinformowano, że przewidziany jest zakup dwóch zestawów Zefir do 2022 roku i dwóch kolejnych po tym terminie jako opcji.

źródło: http://www.defence24.pl/a...ly-z-miroslawca

I mój komentarz - szkoda że MON a za nim i rząd obrali taką dokładnie - a nie trochę inna politykę - być może gdyby nie wrodzona niechęć do wszystkiego "co nie nasze" dałoby się jednak kontynuować dialog jaki był prowadzony jednak przez poprzednią ekipę np. z Thalesem - i być może wyszłoby z tego coś znacznie wcześniej niż po roku 2022....

Dla wspomnienia - prezentacja nowego Watchkeepera na Targach MSPO w 2015źródło: zasoby własne, MSPO 2015

a także - http://www.defence24.pl/w...elecka-premiera
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4660
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Śro 30 Maj, 2018 10:40   

Jako uzupełnienie - podaję za Defence24.pl - informację o planowanych zakupach - na polu BSLi :

Cytat:


Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz poinformował, że dostawy systemów bezzałogowych klasy MALE Zefir, taktycznych maszyn Gryf, taktycznych dronów krótkiego zasięgu Orlik oraz mini bsl klasy Wizjer będą realizowane w latach 2020-2022. Część umów ma zostać zawartych jeszcze w tym roku.

Zreferowany na wniosek posłów opozycji podczas Sejmowej Komisji Obrony Narodowej temat realizacji programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP obejmował szczegółowe dane na temat programów bezzałogowców. Od pewnego czasu wiedza na ten temat nie wypływała poza ministerstwo. W części programów, zwłaszcza tych największych, zdaje się brakować postępów. Natomiast w przypadku mniejszych maszyn, które można pozyskać od producentów krajowych, pojawiły się bardziej konkretne informacje.

[...]

Na przykład w programie najmniejszych maszyn klasy Wizjer, jak poinformował wiceminister Wojciech Skurkiewicz - przygotowywana jest dokumentacja, niezbędna do rozpoczęcia procedury udzielania zamówienia. Uruchomienie procedury planuje się na pierwszy kwartał 2018 roku. Zawarcie umowy zaplanowane jest na rok 2019.

W programie Wizjer ma zostać pozyskanych do końca 2022 roku 25 zestawów bezzałogowców o zasięgu do 30 km przeznaczonych do zastosowania na szczeblu batalionu. Pierwsze mają trafić do jednostek już w 2020 roku.

[...]

Jeśli chodzi o maszyny oznaczone kryptonimem Orlik, przeznaczone do zastosowania na szczeblu brygady, to zgodnie informacjami ogłoszonymi podczas posiedzenia komisji, prowadzone są już negocjacje z wykonawcą. Jest nim konsorcjum kierowane przez PGZ, złożone z WZL-2 w Bydgoszczy i warszawskiej firmy PIT-Radwar, co jednoznacznie wskazuje na system E-310. Zawarcia umowy MON oczekuje nie później niż w drugim kwartale bieżącego roku. Zaplanowano dostawę 12 zestawów, z których 4 mają trafić do sił zbrojnych w latach 2020-2022. Kolejnych osiem to opcja na czas późniejszy. Na każdy zestaw powinien składać się ze stanowiska kierowania i 4 bezzałogowców.

[...]

Idąc w górę drabiny organizacyjnej sił zbrojnych trafiamy na poziom dywizji i bezzałogowców taktycznych średniego zasięgu kryptonim Gryf. Maja to być maszyny zdolne do pozostawania w powietrzu powyżej 20 godzin i uzbrojone w amunicję kierowaną. Postępowanie, jak poinformował wiceminister Skurkiewicz - planuje się uruchomić po wypracowaniu decyzji MON co do optymalnego systemu pozyskania – co niestety może jeszcze potrwać. Mimo to, również w tym przypadku MON deklaruje plan pozyskania sześciu systemów (każdy złożony z 4 płatowców i systemu kierowania oraz obróbki danych) w latach 2020-2022 z opcją kolejnych sześciu w późniejszym okresie.

W przypadku najcięższych maszyn o kryptonimie Zefir, mówimy o zdolnych do przenoszenia bomb i pocisków kierowanych bezzałogowcach tak zwanej klasy MALE (ang. Medium Altitude – Long Endurance). Nie ma na świecie wielu producentów tego typu maszyn. - Postępowanie mające na cel pozyskanie systemu zostanie przeprowadzone po wypracowaniu decyzji co do rządu z jakim będzie podejmowana współpraca - poinformował wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. - Są rozpatrywane dwie wersje: współpraca ze Stanami Zjednoczonymi oraz z Izraelem. Wówczas będą podejmowane decyzje co do negocjacji.

W zakresie tych maszyn brane są od dawna pod uwagę dwie oferty: izraelski Hermes 900 firmy Elbit Systems i amerykańska firma General Atomics z bezzałogowym samolotem MQ-9 Reaper. Obie konstrukcje dostępne są jedynie w ramach umów międzyrządowych, a więc niezbędny jest wcześniejszy wybór kontrahenta. Docelowo plan dotyczyc zakupu czterech zestawów bezzałogowych systemów powietrznych Zefir po 3 płatowce wraz z naziemną stacją. MON planuje pozyskanie dwóch zestawów do rok 2022 i kolejnych dwóch po tym terminie jako opcji.

[...]
Jak widać, całość dostaw wszystkich wymienionych systemów bezzałogowych zaplanowano rozpocząć w roku 2020 i realizować w czasie dwóch kolejnych lat. Dalsze dostawy są jedynie opcją do ewentualnej realizacji po 2022 roku, teoretycznie do pełnego nasycenia sił zbrojnych założonego dla poszczególny klas. Zabrakło natomiast jakiejkolwiek informacji na temat programu wielownirnikowców Ważka przeznaczonych do użycia w terenie zurbanizowanym, który był od początku najmniej zaawansowany.

[....]

Jeśli chodzi o systemy bezpilotowe, to do tej klasy można również zaliczyć amunicje krążącą, w kwestii której IU rozpoczął w ostatnich dniach dialog techniczny. Chodzi tu o system przenośny, wyposażony w wymienne głowice obserwacyjne lub obserwacyjno-bojowe.

[...]

Plany w zakresie bezzałogowców może nie dotyczą „tysiąca dronów” o których mówił jeszcze w ubiegłym roku minister Antoni Macierewicz, ale wyglądają ambitnie. Niepokojące jest tylko takie skoncentrowanie zakupów w krótkim okresie czasu, a więc w latach 2020-2022. Dobrze byłoby, aby oparte było to na precyzyjnym planowaniu wydatków, a nie jedynie na kolejnych deklaracjach w najbardziej kosztownych programach. Warto też zaznaczyć, ze jedynie w programie Orlik pojawiły się konkretne, choć nie nowe informacje.

[...]


źródło/czytaj więcej: http://www.defence24.pl/m...ik-do-2022-roku

Jeśli tak popatrzeć i przypomnieć sobie że WTEDY - w 2015 roku już byliśmy na etapie wybierania strategicznego kooperanta dla programu dronowego MALE - oraz że mija właśnie 2018 a widoki na uzyskanie czegokolwiek PRZED 2020 sa praktycznie żadne ... nie jest to jakaś porywająca jakość ani zbyt dobra zmiana (przynajmniej jeśli chodzi o inwestowanie w wojsko i nowe , arcy-potrzebne na dzisiejszym polu walki i rozpoznania technologie )

Ale na pociechę -
- cóż może program "1000 dronów na 1000-lecie Polski " (2gie) nie idzie w sposób idealnie gładki, niemniej jednak wciąż widać szanse na jego dokończenie przed upływem obiecanego terminu ...
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 10