IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Całkowite zaćmienie Słońca - 29 marca 2006 r.
Autor Wiadomość
Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Sob 18 Mar, 2006 02:25   Całkowite zaćmienie Słońca - 29 marca 2006 r.

Ci, którzy widzieli coś takiego twierdzą, że tego zjawiska nie da się z niczym porównać. Nadarza się okazja - niestety, żeby z niej skorzystać, trzeba się trochu przejechać - i to na ogół do kraju niekoniecznie z tych bardziej cywilizowanych. Wszystko wyjaśni poniższa mapka (zainteresowani będą wiedzieli, o co w niej biega):

W Polsce zaćmienie obserwowane będzie jako częściowe.

Początek zaćmienia częściowego: 10:52:31

Faza maksymalna (0.524): 11:55:24

Koniec zaćmienia częściowego: 12:58:10

Dane dla miejsca o współrzędnych 51°49' N, 19°28' E, konkretnie dla miasta Łodzi. Dlaczego? Bo tak.

mac 
członek władz krajowych

Wysłany: Sob 18 Mar, 2006 02:28   

przed paru laty widzialem prawie calkowite a kumpel dal mi cd bo pojechal 300 km na poludnie zeby nagrac calkowite - cos wspanialego...
narka
mac
Konfucjusz
Jestem dumny, ze jestem Polakiem

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Sob 18 Mar, 2006 02:53   

mac napisał/a:
przed paru laty widzialem prawie calkowite a kumpel dal mi cd bo pojechal 300 km na poludnie zeby nagrac calkowite - cos wspanialego...

Pewnie to z 11 sierpnia 1999 r. Pas całkowitego zaćmienia przebiegał m.in. przez Bukareszt, nieco na południe od Budapesztu i Wiednia i dalej przez południowe Niemcy (Monachium, Stuttgart), kawałeczek Luksemburga i Belgii, północno - wschodnią Francję, zahaczając na koniec o kawałek Kornwalii (Plymouth).

A "Prawie całkowite" to jednak nie to, co całkowite. Tak mówią.

P.S. W Polsce ostatnio takie cosik obserwować można było 29 czerwca 1954 r. (dużo powiedziane - jedynie zewnętrzny skrawek pasa całkowitego zaćmienia zahaczył o nasze terytorium - mniej więcej wzdłuż obecnej granicy polsko - litewskiej...). A co do przyszłości, cóż, 13 lipca A.D. 2075 będziemy mogli zobaczyć zaćmienie obrączkowe (jak dobrze pójdzie, będę po 101 urodzinach :wink: ). Zaś najbliższe całkowite obserwowane z terytorium Polski będzie miało miejsce 7 października 2135 r. Środek pasa całkowitego zaćmienia ułoży się mniej więcej wzdłuż naszej południowej granicy, na jego skraju będą m.in. Kraków i Wrocław... Aj waj, widać stąd, że trza nam d... ruszyć, jeśli chcemy coś takiego na własne oczy zobaczyć.

circ 
Banita

Wysłany: Sob 18 Mar, 2006 08:05   

Mąż jednej kobity, schizofrenik, w czasie zaćmienia, które było kilka lat temu wyszedł na podwórze, położył się ze zwierzętami i zasnął jak one.
Dziwne....
wygląda, że schizofrenia ma w sobie coś, co likwiduje człowieka w człowieku.

narka

gacek
Beczkowóz

Wysłany: Sob 18 Mar, 2006 11:55   

Byłem na Węgrzech w sierpniu 1999, tyle, że nie w pasie zaćmienia całkowitego (miałem pojechać, ale mi się dziecko rozchorowało), ale tuż-tuż. Nadzwyczajnego nic, jak gdyby ciemna burzowa chmura na słońce naszła. Nie wyłem, spać z psami nie poszedłem, drgawek nie miałem.

circ 
Banita

Wysłany: Sob 18 Mar, 2006 12:35   

No to nie masz schizofreni.

Właśnie idzie program polularnonaukowy w telewizji.
Naukowcy znów odkryli, że świat jest mądrze stworzony i będą nas tego uczyć.

narka

macsoc 
Emerytowany Ojciec Dyrektor

Wysłany: Nie 19 Mar, 2006 16:27   

całkowite zaćmienie oglądałem w Rumunii w miejscowości u stóp Fogaraszy uważam to za jedno z najciekawszych zdarzeń w moim zyciu. Piekne słońce, ciepło...mieliśmy iść na Mołdawiana, tyle że pogoda się odmieniła i ciągle lało... ale o tym w innym temacie

Barni 
sekretarz zarządu koła
starszy szeregowy

Wysłany: Nie 19 Mar, 2006 22:09   

Z tej mapki wynika,że jest jeden region bardzo dostępny - to Alanya w Turcji.
Pojechać tam można za grosze zaraz sprawdzę czy są jeszcze wolne miejsca.
Już mieliśmy z żoną takie wyjazdy jednego wieczoru spacer-zobaczyliśmy ofertę - telefon do szefów o urlop - do kolegi o zastępstwo w zajęciach, szybkie sprawdzenie pogody i następnego dnia już na Maderze.
Ale teraz to nierealne - bo nasz skarb ma 4,5 miesiaca - ale w maju i tak gdzieś lecimy, a w czerwcu 2 tygodnie w Górach Kaczawskich - ale to już prawie służbowo.

Barni 
sekretarz zarządu koła
starszy szeregowy

Wysłany: Nie 19 Mar, 2006 22:21   

A tu co tak szybko znalazłem:

27.03.2006 Turcja
Riwiera Turecka
Alanya Sultan Sipahi od 1249 PLN
9 dni - GDN, POZ, WAW

A tu jeszcze taniej:

Land: Türkei
Abreise: Berlin Schönefeld Reiseziel: Antalya
Zeitraum: 23.03.2006 - 30.03.2006 Aufenthalt: 7 Tage
Veranstalter: GTI Travel Reisende: 2 Erw.
Hotel: Aytap
Hotelort: Alanya Kategorie:
Unterkunft: Doppelzimmer Verpflegung: Halbpension
Angebot-Nr: 580111994 Preis p. P.: 263.- Euro

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Nie 19 Mar, 2006 22:51   

A ja z kolei podam garść informacji nt. obserwacji zaćmienia (dla porządku: 29 marca :!: ) z miejsca, które zasugerował Barni (przy założeniu, że chodzi nam o tę samą Alanyę; 36° 32' 30" N, 31° 58' 30" E)

A zatem:

początek fazy częściowej: 11:38:52

początek fazy całkowitej: 12:56:01

faza maksymalna: 12:57:27

koniec fazy całkowitej: 12:58:53

koniec fazy częściowej: 14:14:07

Faza całkowita potrwa zatem niespełna 3 minuty.

Wszystkie momenty podane są wg. czasu uniwersalnego + 2 godziny. Akurat u nas będzie już obowiązywał czas letni, więc nie należy po przyjeździe na miejsce regulować zegarków :idea: Naprawdę, warto się wybrać, bo najbliższa taka okazja (jeśli chodzi o Europę) wydarzy się dopiero za lat... dwadzieścia :evil: No, po prawdzie to już w roku 2015 będzie można podziwiać całkowite zaćmienie Słońca ze Spitsbergenu, a nawet Wysp Owczych. To w końcu też Europa! :wink: A jeśli to komuś nie przeszkadza, to już 1 sierpnia 2008 r. może się wybrać na zachodnią Syberię albo do Środkowych Chin. Nie mówiąc już o północnym wybrzeżu Grenlandii...

P.S. Wracając do zaćmienia A.D. 2006, warto przy okazji będzie zwrócić uwagę na wygląd nieba podczas maksymalnej fazy. Dość wysoko nad zachodnim horyzontem będzie widoczna Wenus - nie do przegapienia, jasność -4.3 magnitudo. Zaś mniej więcej dokładnie pomiędzy Wenus a (zaćmionym) Słońcem da się widzieć Merkury - wyglądający jak gwiazda pierwszej wielkości. Nic jaśniejszego w pobliżu nie będzie, więc nie powinno być problemu z identyfikacją. A z własnego doświadczenia wiem, że w zwykłych okolicznościach niezwykle trudno tę planetę dostrzec (to już mniej problemów sprawiło mi wypatrzenie Urana i Neptuna przy użyciu małego teleskopu). Tak czy inaczej, warto tam (czy gdzieś w pobliżu) być i pogapić się w niebo. Jeśli chodzi o Słońce - polecam instrumentum sporządzone z dwóch dyskietek ustawionych jedna za drugą (należy tylko pamiętać o otwarciu okienek, chyba że ktoś ma jeszcze gdzieś dyskietki 5,25 cala :lol: )

DSD
zwykły członek, płacący składki

Wysłany: Pon 20 Mar, 2006 11:36   Re: Całkowite zaćmienie Słońca - 29 marca 2006 r.

Ja w 1999 bylem na granicy wegiersko-rumunskiej. Niestety, bylo dosc pochmurno, w dodatku wlaczyly sie swiatla w budynkach przejscia granicznego i czar prysl. Pod sam koniec zdarzenia chmury troche sie przerzedzily i zdazylem pstryknac jedno zdjecie czarnej tarczy Ksiezyca otoczonej biala obwodka.

makroman 

Wysłany: Wto 21 Mar, 2006 09:53   

FENOMENALNIE – dzięki Ci Hegemonie – moja subskrypcja w astro CD się skończyła i w zasadzie jestem bez świeżych informacji na ten temat.
W 99 byłem świeżo po ślubie ... zdjęcia robiłem przy pomocy Zenita przy wykorzystaniu filtra spreparowanego z końcówek klisz fotograficznych – efekt nie zachwycał ale ... mam własne i się z tego cieszę. Teraz mam o niebo lepszy sprzęt więc sobie „postrzelam”.
Do 2075 pewnie nie docięgnę bo bym musiał żyć 106 lat z hakiem (w razie czego to niech mnie wnuki na balkon wynoszą w fotelu bujanym ) ale dobre i to.

Circ – schizofrenia może nie tyle „likwiduje człowieka w człowieku” co sprawia że całkiem ludzko myślący i czujący człowiek zaczyna zachowywać się jak zwierze – pewna kobieta którą lata temu znałem potrafiła godzinami rozprawiać o literaturze zwłaszcza o słowiańskich korzeniach literatury anglo - amerykańskiej (chodzi o ten obszar językowy, a nie o określenie z literaturoznawstwa bo coś takiego pewnie nie istnieje) ... łasząc się przy tym jak kot, ocierając plecami o meble lub ... wijąc „gniazda” z zebranych w trakcie spacery gałązek.
Zainteresowanym tematem schizofrenii polecam „schizofrenię” A. Kepińskiego.

A wracając do zaćmienia ... z mapy wynika że będę miał jakieś 55/60 % zaćmienia (Tarnów).

http://makroman.salon24.pl/index.html

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Wto 21 Mar, 2006 12:32   

Aj waj, Makromanie. Dla Tarnowa to byłoby tak:

początek: 11:50:15

faza maksymalna (0.577): 12:55:48

koniec: 14:01:05

Wszystko w czasie letnim.

P.S. A tak w ogóle polecam znakomity program SkyMap Pro (w tej chwili bodaj v. 11, ja mam 10). Sęk w tym, że trochu kosztuje ($100 + wysyłka). Jest też wersja Lite - cokolwiek okrojona (brak niektórych katalogów gwiazdowych). Co prawda ona też coś kosztuje, ale jakimś tam sposobem ukazała się na płytce dołączonej do PCWorld Komputer 12/05. Chociaż - jeśli komuś brak skrupułów, zawsze jest takie cuś jak eMule :twisted:

P.S. #2 Gdyby ktoś załapał się na owego SkyMapa, może być zdegustowany jego oryginalnym interfejsem. Na szczęście jest on w pełni konfigurowalny. Chętnym mogę podrzucić plik .reg z ustawieniami (tylko nie zapomnijcie o zmianie współrzędnych miejsca obserwacji!).

makroman 

Wysłany: Wto 21 Mar, 2006 12:57   

Hegemonie - dzięki po raz wtóry, zwłaszcza za czasy zaoszczędziłeś mi 30 minut spędzonych na dachu (tak mi się na oko wyliczyło) :?
Z programów astro - mam kilka darmówek nawet dość funkcjonalne, tyle że mało z nich korzystam (niestety brak czasu na wszystkie zainteresowania, pracę i rodzinę).

cholera – [ocenzurowano] – futhermurder (panie prosimy o nie czytanie)
Dzień urlopu zmarnowany – nici z obserwacji, guzik ze zdjęć – sprzęt trzeba oddać niewykorzystany! Co za wredne chmury !
Jak się komuś udało zrobić dobre foty to proszę o zamieszczenie ... ja pasuję

ps - próżne Twe zabiegi Hegemonie - natura kolejny raz zwyciężyła ;(

Barni 
sekretarz zarządu koła
starszy szeregowy

Wysłany: Śro 29 Mar, 2006 11:47   

Co prawda nie z Turcji tylko z balkonu w Szczecinie. I na dodatek trochę się spóźniłem. Bo zdjęcie to zrobiłem o godz 12.25

makroman 

Wysłany: Śro 29 Mar, 2006 12:03   

Barni ma farta - a ja nie ...beeeeee ;(

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Śro 29 Mar, 2006 12:09   

Ja też nie - jednolita powłoka niskich chmur. Zdałem się na transmisję w TVP :cry:

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Śro 29 Mar, 2006 17:05   

No i wątek się nam zdezaktualizował. Coby jednak nie wpadać w czarną rozpacz, czas zacząć przymierzać się do obserwacji kolejnego zaćmienia. Jak już wspomniałem gdzieś powyżej, kiepsko będzie z tym w Europie w najbliższym dwudziestoleciu. Ale już 1 sierpnia 2008 r. można się będzie wybrać na zachodnią Syberię. Ja już przebieram nóżkami :twisted: Oto zaś mapka:

...i bardziej szczegółowa:

Najbardziej narzucającym się miejscem obserwacji jest oczywiście Nowosybirsk - środek pasa całkowitego zaćmienia będzie znajdował się niecałe 30 km. na zachód od centrum tego miasta. No i względnie łatwy dostęp - koleją transsyberyjską chociażby, jeśli ktoś ma czas. Tylko te 4000 km z okładem w jedną stronę...

I jeszcze efemeryda dla Nowosybirska (55° 02' N 82° 55' E), wszystkie momenty w czasie UT + 6 godzin (powinno być OK, jeśli nie obowiązuje tam czas letni)

Początek fazy częściowej: 15:41:07

Początek fazy całkowitej: 16:43:49

Maksimum: 16:45:00

Koniec fazy całkowitej: 16:46:11

Koniec fazy częściowej: 17:44:58

Czas trwania fazy całkowitej: 2 minuty 21,7 sekund (w samym środku pasa całkowitego zaćmienia na wysokości Nowosybirska będzie o niewiele ponad sekundę dłuższy).

No to szerokiej drogi! :lol:

makroman 

Wysłany: Pon 03 Kwi, 2006 10:57   

No to organizujemy wyprawę pod sztandarami IV RP !!! i wiio na Syberię
(ewentualne medale mile widziane ale w ciut godniejszym towarzystwie;) )

Barni 
sekretarz zarządu koła
starszy szeregowy

Wysłany: Nie 04 Mar, 2007 15:27   Zaćmienie Księżyca

Wybaczcie mi jakość zdjęcia, ale to tak na gorąco bez statywu (z ręki). Wczorajsze zaćmienie Księżyca. Zdjęcie zrobione prawie równo o północy

Psuj 
Wolny Strzelec
Pogromca Smoków

Wysłany: Nie 04 Mar, 2007 21:52   

A ja mam parę zdjęć z któregoś zaćmienia słońca (aparat marki Lomo, czyli wykonanie było pewnym osiagnięciem), ale zgubiłem skaner... Jak znajdę, to wrzucę.

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Nie 04 Mar, 2007 22:00   

Nie widziałem nic - chmury, chmury, chmury :(

Edit: Inni mieli więcej szczęścia (no i lepszy sprzęt ;) ):

http://antwrp.gsfc.nasa.g...60_schedler.jpg

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Wto 22 Maj, 2007 21:14   

Nie na temat, ale zawsze: właśnie trwa zakrycie Saturna przez Księżyc. Początek (przy "ciemnym" brzegu tarczy Księżyca) miał miejsce około 21.28, zjawisko zakończy się mniej więcej o 21.31.

Trapp 
baron wojewódzki

Wysłany: Wto 22 Maj, 2007 21:45   

Takie małe spłaszczone przy jasnym brzegu księżyca to Saturn ?
Poseł PiS Andrzej Kosztowniak chciał dowiedzieć się, ile pieniędzy wydano na nagrody dla ministrów i wiceministrów rządów PO, czyli w latach 2010-2015. Z Kancelarii premiera otrzymał odpowiedź, że sekretarze i podsekretarze stanu w KPRM w tym okresie otrzymali łącznie 38 tys. zł nagród. To ponad 15 razy mniej niż wyniosły nagrody tylko w jednym roku rządów premier Beaty Szydło.

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Wto 22 Maj, 2007 22:00   

Ehem! :)

Zorientowałem się w ostatniej chwili i gdy ustawiłem sprzęt, mogłem dostrzec jedynie połówkę tarczy (tudzież pierścienia) wystającą zza nieoświetlonego brzegu tarczy Księżyca.

Trapp 
baron wojewódzki

Wysłany: Śro 23 Maj, 2007 06:54   

Przez mą lunetę 20x, była tylko maciupcia spłaszczona gwiazdka ;)
Poseł PiS Andrzej Kosztowniak chciał dowiedzieć się, ile pieniędzy wydano na nagrody dla ministrów i wiceministrów rządów PO, czyli w latach 2010-2015. Z Kancelarii premiera otrzymał odpowiedź, że sekretarze i podsekretarze stanu w KPRM w tym okresie otrzymali łącznie 38 tys. zł nagród. To ponad 15 razy mniej niż wyniosły nagrody tylko w jednym roku rządów premier Beaty Szydło.

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Śro 23 Maj, 2007 08:33   

Lepiej widoczne by to było tuż przed zakryciem (ciemny brzeg tarczy Księżyca), ale jak już wspomniałem, sam zorientowałem się praktycznie w ostatniej chwili.

Trapp 
baron wojewódzki

Wysłany: Śro 23 Maj, 2007 12:00   

Cuś znalazłem :razz:

Tu może się pojawi http://www.poa.home.pl/Ga...rycia_index.htm

Zresztą TU jest mnóstwo fotek

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Śro 23 Maj, 2007 12:39   

Zwróćcie uwagę na delikatne łuki na powierzchni Morza Spokoju (górne zdjęcie); w obiektywie mojego maka były zresztą widoczne dużo lepiej. Czyżby szczątki struktury wielopierścieniowej? :roll:

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Wto 29 Lip, 2008 00:59   

Odświeżam wywłątek, bo to już popojutrze. To, znaczy się. Wybiera się ktoś może do Nowosybirska? ;)

Tączasą lokalne cirkumstancyje :P dla Mniasta Warszawii:

Cytat:
Total eclipse of 2008 sie 01
Site information
Latitude: 52° 15' 0" N
Longitude: 20° 59' 59" E
Height above sea level: 110 metres
Time zone: 2h ahead of UT

Eclipse Type
The eclipse is partial from this location.
Timing Information
Beginning of partial phase
Time: 2008 sie 01 10:51:45
PA of centre of Moon: 337.6°
Sun's altitude: 49.4°

Maximum eclipse
Time: 2008 sie 01 11:49:45
Eclipse magnitude: 0.345
Moon:Sun size ratio: 1.045
PA of centre of Moon: 27.2°
Sun's altitude: 54.1°

End of partial phase