IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Lotnictwo a OPL w wojnie obronnej
Autor Wiadomość
pioszo54 
członek zarządu koła


Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 336
Skąd: ze wsi
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015 09:53   Lotnictwo a OPL w wojnie obronnej

być może temat taki nie powinien się tu pojawić, ze względu np. na jego oczywistą absurdalność (dla Koleżeństwa). Jesli tak, to z góry przepraszam.
Jednak mam następujące wątpliwości:
- odporność lotnictwa na "pierwsze uderzenie",
- efektywność vs. poniesione nakłady,
- kłopot z lotnictwem przy zaprzestaniu/odwróceniu sojuszy.
_________________
tempy bluzgacz (by Czarny Frajer?)
 
 
T.
Beczkowóz


Dołączył: 11 Mar 2003
Posty: 2144
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015 12:03   

Lotnictwo i OPL są jak rączki i nóżki. Wzajemnie się uzupełniają.

Ad 1: bazy lotnicze muszą być chronione przez rakietowo-artyleryjską OPL. W szczególności przed uderzeniami rakietowymi. Nie tylko w odniesieniu do pierwszego uderzenia, ale i później.

Ad 2: każda z gałęzi ma obszary efektywności częściowo pokrywające się, częściowo rozbieżne. Lotnictwo nie zapewni obrony przed wspomnianymi rakietami ziemia-ziemia, naziemna OPL nie ograniczy swobody operacyjnej przeciwnika przez uderzenia na jego bazy lotnicze czy transport. A wojna obronna w sytuacji, kiedy przeciwnik ma pełen komfort operowania z własnego terytorium to kiepski i mający wielkie szanse na przegraną interes.

Ad 3: Iran do dziś eksploatuje samoloty amerykańskie, pochodzące z dostaw zrealizowanych do 1979, uzupełnionych później pozyskiwanymi na szaro-czarnym rynku częściami. A systemy OPL, przy ich ogromnym poziomie skomplikowania i zaawansowania technicznego nie są bynajmniej nieodporne na odcięcie dostaw elementów/know how po jakiejś zmianie.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=-nY9j8Rxcrg
 
 
pioszo54 
członek zarządu koła


Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 336
Skąd: ze wsi
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015 13:09   

podziękował
:)
_________________
tempy bluzgacz (by Czarny Frajer?)
 
 
bateria helska 
NaczDyrDUPS
Yogibabu w trakcie leżakowania


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 8779
Skąd: z Boforsa
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015 16:56   

pioszo54 napisał/a:
- kłopot z lotnictwem przy zaprzestaniu/odwróceniu sojuszy.

Sojusze wcale nie muszą być odwracane, żeby pojawiały się kłopoty. Wystarczą drobne pretensje do emancypacji i może się to skończyć przypadkową serią samobójstw/śmiertelnych wypadków inżynierów tureckich z Aselsanu.
_________________
A. Gudzowaty w rozmowie z Michnikiem: "Jedni są w obozie amerykańskim, drudzy w rosyjskim, trzeci w brytyjskim, niemieckim, francuskim - k... - nikogo nie ma w obozie polskim".
 
 
pioszo54 
członek zarządu koła


Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 336
Skąd: ze wsi
Wysłany: Sob 03 Sty, 2015 19:05   

a jeszcze zapytam o pożądane proporcje lotnictwa i OPL, na dzisiejszy stan techniki, a też biorąc pod uwagę efektywność włożonych środków?
_________________
tempy bluzgacz (by Czarny Frajer?)
 
 
T.
Beczkowóz


Dołączył: 11 Mar 2003
Posty: 2144
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015 12:04   

Na tak postawione pytanie chyba nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. W naszym przypadku pieniądze, jakie mają zostać wydane na odbudowę OPL zgodnie z obowiązującymi programami, są porównywalne z tymi, które poszły na F-16 z uzbrojeniem i powinny pójść na zakupy kolejnej transzy WSB w latach 20. Ale górną warstwą będą systemy średniego zasięgu, zapewniające ochronę maksymalnie przed rakietami balistycznymi zasięgu do 1000 km. Gdyby chcieć się dodatkowo jakoś bronić przed pociskami zasięgu średniego (do 3000 km) czy nawet pośredniego (do 5500 km), co nie byłoby z czapy wzięte, wchodzimy szczebel wyżej, albowiem trzeba by zainwestować w zestawy klasy THAAD (Aster 30 Block 2 ma zwalczać pociski o zasięgu 3000 km, ale na razie jest to zamierzenie). A bateria THAADów, zabezpieczająca 1/3 powierzchni kraju, to koszt rzędu 2,5 miliarda dolarów (sam pocisk kosztuje 12 milionów), co odpowiada mniej więcej 1,5 eskadry WSB (takich eskadr złożonych z samolotów bardzo nowoczesnych i dość nowoczesnych, zamiast jak obecnie, z nowoczesnych i bardzo przestarzałych, bardzo chcielibyśmy mieć 7).
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=-nY9j8Rxcrg
 
 
dziad
sekretarz władz wojewódzkich


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 3735
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015 14:46   

A jakie cele obronne powinna mieć polska obrona plot i polskie siły powietrzne? Konwencjonalna wojna pełnoskalowa z Rosją, czy skuteczna wojna a'la Donbas? Czy skuteczna wojna ograniczona nie spowoduje konfliktu pełnoskalowego? I co wówczas? Opieramy się o sojuszników? Wolne żarty.
Mi się wydaje, że jeśli Amerykanie nie chcą z nas uczynić regionalnego mocarstwa, to im na nas w ogóle nie zależy. Nie przyjdą nam z pomocą.

Nas nie stać na kupno takiego sprzętu, który uczyniłby z nas orzech nie do zgryzienia. A nawet jeśli (np Amerykanie zaopatrzyliby nas za free), to na broń jądrową nie ma mocnych. A broń jądrowa, moim zdaniem, może zostać użyta i nikt ruskim nie podskoczy. Nasz spokój jest uzależniony od okoliczności niezależnych od nas. Jakich? Nie wiem.

Amerykanie powinni zmienić wobec nas politykę z polityki pogardy i lekceważenia na politykę afirmacji i przyjaznej dłoni. A skończyć się to powinno wyniesieniem Polski do rangi państw na poziomie Francji, GB, Izraela, Indii, Pakistanu, Korei Pn.

Nie widzę powodów dla których miałoby się tak nie stać. Co na to Niemcy? No, trzeba ich potrzeby też zrozumieć.
 
 
T.
Beczkowóz


Dołączył: 11 Mar 2003
Posty: 2144
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015 15:51   

Na globalne cele Ameryki w odniesieniu do Rosji nie mamy żadnego wpływu. W zasadzie jeżeli ta druga chce iść na konfrontację, montować skierowane przeciw dominacji Waszyngtonu konstelacje, spotyka się z kontrakcją gwarantowaną kartą nuklearną, jeżeli akceptuje pozycję juniorpartnera w konfrontacji z Chinami, możliwości jej posunięć są ograniczone. Polska na pewne rzeczy może się przygotować skutecznie - konkretnie na ograniczoną wojnę, według scenariusza jugosławiańskiego z 1999 czy gruzińskiego (Krym/Donbas to inna sytuacja). Resztę powinna załatwiać polityka, potrafiąca zejść z linii ciosu w sytuacji konfrontacji megabloków. Tu właściwie brak supermocnego sprzężenia z Waszyngtonem ułatwia sprawę. Na przyjazną rękę i podnoszenie nie ma co liczyć, pozostajemy ze Stanami z relacji postkolonialnej na wszystkich polach.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=-nY9j8Rxcrg
 
 
pioszo54 
członek zarządu koła


Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 336
Skąd: ze wsi
Wysłany: Nie 04 Sty, 2015 16:31   

no właśnie, uderzenie nuklearne na terytorium Polski wydaje się bardziej prawdopodobne, gdy jesteśmy sojusznikiem USA
_________________
tempy bluzgacz (by Czarny Frajer?)
 
 
pioszo54 
członek zarządu koła


Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 336
Skąd: ze wsi
Wysłany: Czw 15 Lis, 2018 12:06   

https://www.zerohedge.com...400-threat-f-35

Wew związku z powyższym, pozwalam sobie odświeżyć temat.
Także (chwilowy?) brak nalotów izraelskich na Syrię zdaje się świadczyć na korzyść mojej intuicji o wyższości opl nad lotnictwem.
:)

Pozdrawiam
_________________
tempy bluzgacz (by Czarny Frajer?)
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4594
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Sob 01 Gru, 2018 22:20   

To sie jeszcze okaże (pewnie za jakiś miesiąc dwa a może i trzy) zresztą możliwości systemów S-400 nie są zapewne już od dość dawna żadną większą tajemnicą dla Państw Zachodnich w NATO a ściślej są brane od dawna pod uwagę przez ichnie sztaby , więc być może jest to po prostu efekt cichej kalkulacji -na zasadzie "co się opłaca rzucić a co już nie koniecznie akurat teraz i akurat do Syrii"

Być moze ,zreszta , jest to bardziej test dla drugiej strony , jako że - nie miała okazji przeprowadzić go nigdzie wczesniej...

zreszta patrz artykuł w Defence24.pl
Cytat:


O rakietowym systemie przeciwlotniczym i przeciwrakietowym S-400 „Triumf” wiadomo tylko tyle, ile chcą Rosjanie. Tymczasem, to rosyjskie uzbrojenie ma niedoskonałości, których znajomość pozwoli spokojniej reagować np. na ciągle ponawiane przez Kreml groźby rozlokowania systemu S-400 w Obwodzie Kaliningradzkim.

W przypadku baterii systemu S-400 Rosjanie są w idealnej sytuacji. Jak dotąd żadne państwo poza Rosją nie otrzymało bowiem tego uzbrojenia, a dodatkowo nigdy nie zostało ono użyte w faktycznych działaniach wojennych. Swojego „chrztu bojowego” nie miał również poprzednik „Triumfa” – system S-300.

Jak na razie nie było więc sposobności na uczciwe zweryfikowania tego, co Rosjanie ujawnili na temat możliwości jego następcy. Dzięki temu władzom na Kremlu udało się wykreować mit systemu, który w promieniu 400 km potrafi zestrzelić wszystko, co pojawi się w powietrzu. Dodatkowo manipulując i sterując analizami, często wskazuje się na to, czego w rzeczywistości rosyjski system jeszcze długo nie będzie w stanie zrobić.


[...]
Jak Rosjanie sterują strachem w krajach zachodnich?

Bardzo dobrym przykładem propagandowego działania jest „panika”, jaka wybuchła po informacji, że baterie S-400 zostały sprzedane do Chin. Krótko po tym pojawiły się bowiem rosyjskie analizy, cytowane później przez zachodnie media, że baterie przekazane z Rosji będą zdolne do pokrycia całości przestrzeni powietrznej nad Tajwanem. A „oznacza to, że naziemna obrona przeciwlotnicza ChRL będzie mogła znacząco utrudnić wykonywanie operacji powietrznych nad wyspą”.

Analiza Moskiewskiego Centrum Analiz Strategii i Technologii nie uwzględniła jednak tzw. „horyzontu radiolokacyjnego”, który powoduje, że w najbliżej leżącej do Chin części Tajwanu (ok. 160 km od stałego kontynentu i Chińskiej Republiki Ludowej) rakiety systemu S-400 teoretycznie będą mogły atakować jedynie cele lecące powyżej pułapu 800 m - i to też tylko w sytuacji, gdy radary systemu uda się ustawić na wzniesieniu brzegowym o wysokości 100 m. Jeżeli stanowiska będą na poziomie morza to ten pułap bezpieczny dla tajwańskich samolotów będzie sięgał aż do 1150 m. Samoloty startujące z lotnisk na Tajwanie będą więc niezagrożone, jeżeli zachowają odpowiedni sposób latania.

[...]

Taka sama analiza dotyczy również Polski, jeżeli system S-400 pojawi się w Obwodzie Kaliningradzkim. Tym bardziej, że w tym obwodzie sytuacja jest dla Rosjan o wiele mniej sprzyjająca. Po pierwsze, teren ten jest płaski i pokryty drzewami. Po drugie, praktycznie cały obszar Obwodu Kaliningradzkiego znajduje się w zasięgu samobieżnych systemów artyleryjskich z Polski i Litwy (odległość z północy na południe to około 100 km). Rosyjskie baterie byłyby więc w razie ewentualnego konfliktu narażone na natychmiastowe zniszczenie zaraz po rozpoczęciu pracy przez własne systemy radiolokacyjne (nie mówiąc o wystrzeleniu rakiety). Rosjanie wiedzą oczywiście o takim zagrożeniu i zawsze z bateriami S-300/S-400 rozstawiają kołowe, samobieżne, przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie krótkiego zasięgu Pancyr-S1. Ale nie są one jak na razie skuteczne przeciwko ostrzałowi artyleryjskiemu.

[...]
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1027
Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 13:48   

pioszo54 napisał/a:
https://www.zerohedge.com/news/2018-11-14/us-may-impose-sanctions-against-turkey-over-s-400-threat-f-35

Wew związku z powyższym, pozwalam sobie odświeżyć temat.
Także (chwilowy?) brak nalotów izraelskich na Syrię zdaje się świadczyć na korzyść mojej intuicji o wyższości opl nad lotnictwem.
:)

Pozdrawiam


Polski nie bombarduje Rosja. Czy to znaczy, że nasze stare Newy i Wegi są górą nad lotnictwem FR?
 
 
pioszo54 
członek zarządu koła


Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 336
Skąd: ze wsi
Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 17:09   

Cytat:
Polski nie bombarduje Rosja. Czy to znaczy, że nasze stare Newy i Wegi są górą nad lotnictwem FR?


hm, wydawało miśię, że po rosyjskiej zapowiedzi zainstalowania systemu s-300 w Syrii
izraelskie naloty na Syrię ustały ?
_________________
tempy bluzgacz (by Czarny Frajer?)
 
 
pioszo54 
członek zarządu koła


Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 336
Skąd: ze wsi
Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 17:20   

Cytat:
Jak Rosjanie sterują strachem w krajach zachodnich?


wydaje się, że Syria byłaby dobrym miejscem dla powiedzenia "sprawdzam", szczególnie dla silnie zmotywowanego Izraela i jego F-35 ?
_________________
tempy bluzgacz (by Czarny Frajer?)
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1027
Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 17:23   

Istnieje tysiąc i jeden powodów dla których można i nie można (nie chce się bombardować). Instalacja nowego systemu OPL może, ale nie musi być takim powodem...

Cytat:
wydaje się, że Syria byłaby dobrym miejscem dla powiedzenia "sprawdzam", szczególnie dla silnie zmotywowanego Izraela i jego F-35 ?


Pytanie co komu to ma dać. Jeśli Izrael nie ma noża na gardle to nie będzie dawał szansy Rosjanom (co by też się USA nie podobało) nauczenia się conieco o F-35. Najlepsze atuty trzyma się przy orderach...
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5502
Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 18:02   

IMHO Izrael zacznie szerzej wykorzystywać rakiety. LORA i EXTRA są właśnie wdrażane, a stanowią dobrą alternatywę dla nalotów.
Rozwiązanie bez narażania pilotów, a patrząc na TCO zapewne znacznie tańsze.
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4594
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 03 Gru, 2018 23:57   

Oczywiście rakiety wspomagane rozpoznaniem elektronicznym z powietrza (albo i z wyższych 'sfer')...
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14