IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Korwety albo nawet fregaty - albo kajaki
Autor Wiadomość
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Wto 21 Mar, 2017 19:49   

Tak, tylko się zastanawiam nad tym trochę, że ciągle mamy na myśli raczej "wyjazdowy" i "misyjny" charakter owej floty ... W razie jakiegoś, nawet nie pełno-skalowego , konfliktu lokalnego, cóż, Bałtyk jest bardzo mały (o czym miałem się okazję nawet sam przekonać pływając po nim trochę w przeszłości :) ) a dla armii uzbrojonych po zęby jak na nasze warunki w broń PO rakiety ZW i PW przy aktualnym stopniu ich celności i niezawodności rozniesienie takiej fregaty w drobny pył nie będzie stanowić jakiegoś większego problemu . A można to będzie zrobić praktycznie bez wychodzenia z baz nawet (patrz wielkość - szerokość Bałtyku) .

Sam jestem wielkim miłośnikiem wszystkiego co pływa (a jeszcze jak ma z czego przyłożyć wrogom to tym bardziej) i chciałbym widzieć naszą flotę kwitnąca o wiele bardziej niż na przedwojennych planach rozbudowy (gdzie o krążownikach nawet myślano) jednak ....
...jednak stale mam to w tyle głowy , pytanie, czy aby rzeczywistość, ta szara, nas tu (w tym) nie przegoni i nie zaskoczy niemile ?

Oczywiście - sprawa bezpieczeństwa operowania takiej jednostki (jednostek?) jak fregata wiąże się z zapewnieniem jej dobrego rozpoznania i wsparcia (elektronicznego , satelitarnego, antypodwodnego , antyrakietowego, AA itp ) ale przy obecnym stanie i możliwościach rozwojowych naszych sił zbrojnych na najbliższe lata (n-lecia) zastanawiam się czy będziemy w stanie taką odpowiednią ochronę dla skutecznego i bezpiecznego działania naszej fregaty(zespołu fregat?) zapewnić ...

Nie chcę tutaj zbytnio "zaprzyjaźniać się z puszczykami" czy uderzać w ton kasandryczny - ale też i nie chciałbym żeby u progu ew. konfliktu lokalnego jedynym słusznym i z punktu widzenia przyszłości foty realnym rozkazem było "wykonać Pekin! "

T.
Beczkowóz

Wysłany: Śro 22 Mar, 2017 11:27   

Ale co do zasady, jeżeli nie decydujemy się na marynarkę opartą na boghammarach i ochotniczej OT mieszkańców terytoriów podmorskich, mamy do czynienia w wyborem między de facto fregatą ściśniętą do okolic 2000 ton, kosztem autonomiczności, dzielności morskiej itp. a okrętem o racjonalnej wielkości bez istotnej zmiany uzbrojenia i wyposażenia, w przypadku którego można np. nie montować od razu OPL średniego zasięgu, przygotowując go jednak pod tym kątem i ewentualnie doposażając w razie zgęstnienia atmosfery polityczno-międzynarodowej. Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby 40 metrów różnicy długości zapewniało nietykalność mniejszemu okrętowi.

delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Wysłany: Śro 22 Mar, 2017 12:31   

W warunkach Bałtyku okręt nawodny się nie ukryje - to nie wybrzeże Norwegii. Liczyć może tylko na własne/współdzielone systemy obronne - a tych na mniejszy okręt upcha się mniej lub wcale. Niestety.

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Śro 22 Mar, 2017 13:38   

delwin napisał/a:
W warunkach Bałtyku okręt nawodny się nie ukryje - to nie wybrzeże Norwegii. Liczyć może tylko na własne/współdzielone systemy obronne - a tych na mniejszy okręt upcha się mniej lub wcale. Niestety.

Tak, zgadzam się, oczywiście masz rację na mniejszym okręcie znacznie mniej można zmieścić. tyle ze mi chodziło właśnie o ten drugi aspekt owo "/współdzielone" i tutaj upatrywałbym większych możliwości zwłaszcza w warunkach naszych - czyli bałtyckich. Bo, wydaje mi się że, tutaj można by spokojnie dużą część owej ochrony przenieść na sprzęt latający/stacjonarny na brzegu . Mozna o ile oczywiscie takowy sprzęt będziemy posiadali.

NB z opracowań z lat mocno ubiegłych pamiętam że efektywna siła uzbrojenia i infrastruktury AA A/Mis fregaty ma znaczenie dopiero w sytuacji użycia grupy tych jednostek (3-5 szt.) które roztaczają wtedy parasol ochrony przeciwpodwodnej i przeciwrakietowej nad większą jednostką (np krążownikiem śmigłowcowym czy wręcz lotniskowcem). Stąd też wątpliwości i zastanowienie - czy w pojedynkę miałaby taka fregata i jej działalność jakiś większy sens (pamiętajmy że mielibyśmy także do czynienia z naszpikowanym bronią rakietową brzegiem potencjalnie wrogim) .
Mam na myśli oczywiście stosunek możłiwości do ceny wybudowania i utrzymania - w porównaniu z koncepcją LNSU + dozbrojeniem w broń rakietową + AA + A/Mis rejonów nadbrzeżnych. To pytanie a nie stwierdzenie.

delwin

Wysłany: Śro 22 Mar, 2017 13:40   

Dlatego tez pojedynczy okręt ma taki sobie sens w "polu". W sytuacji jednak wsparcia lądowego - ZOP i NDR (zasilany danymi z okrętów) potencjał kilku okrętów jest inny.

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Pią 24 Mar, 2017 19:10   

Wedle gen Jarosława Kraszewskiego (Dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego) „są bardzo zaawansowane prace związane z pozyskaniem fregat typu Adelaida”.
Ciekawe czy to tylko wizja BBN czy jest w tym coś więcej.

Afterbirds 

Wysłany: Sob 25 Mar, 2017 08:17   

Gdyby chodziło o dwie ostatnie i były do wzięcia za grosze to może jeszcze nei byłoby tak tragicznie (rocznik '89 tyle że OHP-y).

T.
Beczkowóz

Wysłany: Sob 25 Mar, 2017 14:42   

Pytanie, czy od ręki ewentualnie dostępne byłyby najnowsze, czy tylko wycofany „Sydney” i ewentualnie „Darwin”, wszak drugi „Hobart” będzie w II połowie przyszłego roku, a trzeci dopiero za trzy lata. W razie czego wszystko zależy jednak od stanu technicznego konkretnych jednostek, nie metryki, bo w zasadzie modernizacja przeprowadzona dla całej czwórki w jednym okresie jakoś spłaszczyła różnicę wieku, a ingerencja była głęboka, z grzebaniem w kadłubie. Zatem być może różnica między jednostkami teoretycznie 25- a 35-letnimi jest głównie moralna.

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Pon 27 Mar, 2017 17:05   

Wygląda na to że te "Adelaide" w ilości sztuk dwóch mogą się jednak pojawić (o ile w tym resorcie cokolwiek może być pewnego).
Za to OP i to z pociskami manewrującymi to ciągle twardy default :/

T.
Beczkowóz

Wysłany: Wto 28 Mar, 2017 00:53   

Gdyby mi ktoś w okolicach początków Jaskini powiedział, że po 17 latach będziemy z niejaką nadzieją wyglądać kolejnych OHP-ów, wyśmiałbym go i nazwał kompletnym idiotą.

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Wto 28 Mar, 2017 07:35   

Dokładnie.
Na strzępy roznieślibyśmy profana, który by zgłosił równie absurdalny postulat.
A dziś te Australijczyki jawią się niemal jako ostatnia nadzieja białych.

BTW. To już siedemnaście lat - to może oznaczać że ja o te siedemnaście lat starszy jestem.

T.
Beczkowóz

Wysłany: Wto 28 Mar, 2017 09:21   

Parafrazując reżysera Barewicza — życie jest sztuką rezygnacji.

A z tym starzeniem się to nie wiem, ale wydaje mi się, że mamy do czynienia z jakimś mitem.

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Wto 28 Mar, 2017 15:10   

A ja tu widzę raczej potwierdzenie - Einsteinowskiej dylatacji czasu .
"Jakie siedemnaście - jedenaście przecież ... :P "
:) :D :P

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Czw 20 Kwi, 2017 11:32   

Poszło formalne zapytanie w sprawie Adelaide.
Cytat:
Obejmuje ono trzy warianty potencjalnej transakcji: zakup okrętów „w systemie zero”, z uzbrojeniem oraz wraz ze śmigłowcami pokładowymi S-70B-2 Sea Hawk.

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Czw 20 Kwi, 2017 13:05   

Mnie najbardziej przeraża/smuci to, że nie zostało to (zapytanie) poprzedzone żadnym globalnym studium nad kierunkami rozwoju/strategią modernizacji floty. Ew. próby podejścia do tematu w łonie samego BBN zostały, jak piszą niektórzy Koledzy , po prostu zlekceważone. Ewentualne próby traktowania w podobny sposób ogłoszonej 10.02.2017 Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego RP - z racji na jej znaczną abstrakcyjność (mimo włożonego sporego nakładu pracy) i brak przełożenia na realne warunki w jakich znajduje się aktualnie nasza flota - można od razu skreślić. A termin (kilkukrotnie przez AM przekładany ) ogłoszenia własnego całościowego planu modernizacji - nigdy nie został dotrzymany ...
Reasumując mamy chyba kolejny z serii "złotych strzałów" AM.

Az prosi się napisać - ŻAL.PL

na koniec przytoczę zdanie, bardzo dyplomatyczne samo w sobie, które w moim odczuciu pokazuje bezsilność - wobec braku konsekwentnych spójnych i przemyślanych działań MONu:
defence24.pl napisał/a:
Nie ma fizycznej możliwości sformułowania takiego podsumowania roku 2016 w polskim przemyśle zbrojeniowym, który usatysfakcjonowałby wszystkich. Każda opinia będzie kontestowana, a mechanizmem tę kontestację napędzającym będzie polityczny pryzmat, przez który spogląda się na rzeczywistość. [...] - pisze Jerzy Reszczyński.
źródło: http://www.defence24.pl/5...o-metode-opinia

A naprawdę - tak wiele, merytorycznie, spodziewaliśmy się po tych rządach - także w sferze obronności.
Czasem ciężko się pogodzić z najprostszym, a właściwie i najrozsądniejszym
podsumowaniem rodem z filmowego klasyka (matrix)
"only human"

T.
Beczkowóz

Wysłany: Czw 20 Kwi, 2017 14:09   

Kto się spodziewał, ten się spodziewał. Ja od AM akurat niczego dobrego się nie oczekiwałem. Ani ogólnie od polityki zbrojeniowej — przewidywałem taką samą breję, jak wcześniej, tylko pod innymi hasłami i w inny sposób. I raczej się nie zawiodłem, niestety.

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Czw 20 Kwi, 2017 19:03   

Tzn. pisząc "spodziewalismy się" miałem na myśli głównie siebie, oraz nadzieję , że ktoś "na górze" kto będzie widział bez zniekształceń czy makijaży,znał mocne i słabe strony AM postawi go w takiej konfiguracji, w której mocne strony się tylko spoteguja, a słabe nie będa miały szansy zagrożenia zbytnio.

Rzeczywistość jednak wygląda - zgołą odmiennie.

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Śro 24 Maj, 2017 13:14   

No i wychodzi na to, że kajaki też są nam zbędne.
W tym kontekście pytanie tylko czy Adelaide się uchowają ?
Czy też pozostanie nam wyłącznie niezwyciężona armada podwodna (podejrzewam, że Krwawy Antoni już opracowuje plan obrony Rybitwiej Mielizny - "Worek II").

T.
Beczkowóz

Wysłany: Śro 24 Maj, 2017 13:32   

Drugiej Japonii nie ma, ale jest druga Szwecja, że tak powiem. Adelajdy istotnie interesujące.

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Śro 24 Maj, 2017 13:47   

T. napisał/a:
Drugiej Japonii nie ma, ale jest druga Szwecja, że tak powiem.

Tylko szkierów nie ma.

T.
Beczkowóz

Wysłany: Śro 24 Maj, 2017 14:33   

Zainicjujemy Narodowy Strategiczny Program Budowy Szkierów.

macsoc 
Emerytowany Ojciec Dyrektor

Wysłany: Czw 25 Maj, 2017 14:17   

stąd przekop mierzei krokiem we właściwym kierunku

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Pon 13 Lis, 2017 16:45   

IU ogłosił dialog techniczny na automatyczne armaty morskie 23 mm - wszystkie witki opadają.

Nie pojmuję jakie układy podtrzymują na siłę kaliber 23 mm, bo że działają to widać, słychać i czuć.

T.
Beczkowóz

Wysłany: Czw 16 Lis, 2017 14:14   

Po integracji z IBCS kaliber 23 mm będzie nie do powstrzymania.

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Czw 16 Lis, 2017 14:27   

Cholera.
O tym nie pomyślałem.

Czyli za parę lat podstawą obrony plot/prak Zumwaltów będzie Wróbel III.

Odpowiedz do tematu