IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rosomak (NG ?)
Autor Wiadomość
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4527
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Śro 06 Wrz, 2017 21:05   Rosomak (NG ?)

Jeśli wszystko pójdzie dobrze (a czemu by nie miało? :D ), to szykują się nam całkiem ciekawe wydarzenia a nie wykluczone że i kontrakty.

Za Defence24.pl oraz Altair:

Defence24.pl napisał/a:

Resort obrony planuje do końca roku podpisać umowy na dostawę systemu Rosomak BMS i integrację wyrzutni pocisków Spike na tych pojazdach.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że jeszcze w tym roku powinna zostać podpisana umowa na integrację przeciwpancernych pocisków Spike z transporterami KTO Rosomak wyposażonymi w wieże Hitfist-30. Do końca grudnia br. winien też zostać podpisany kontrakt na dostawę pierwszej partii systemu zarządzania polem walki Rosomak BMS.

W oświadczeniu przesłanym Defence24.pl rzecznik resortu mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz potwierdziła, że jeszcze w tym roku mają być podpisane umowy na dostawę systemu zarządzania polem walki szczebla batalionu Rosomak BMS oraz doposażenie KTO Rosomak z systemem wieżowym Hitfist-30 w wyrzutnie ppk Spike. Rozpoczęcie realizacji obydwu tych kontraktów (w ramach odrębnych postępowań) będzie miało bardzo istotny wpływ na zdolności pododdziałów wyposażonych w transportery.

Integracja Rosomaków ze Spike pozwoli na uzyskanie przez te transportery podstawowego uzbrojenia przeciwpancernego, po kilkunastu latach od wprowadzenia ich na uzbrojenie. Na razie bowiem bataliony KTO Rosomak dysponują tylko nielicznymi, przenośnymi wyrzutniami ppk Spike-LR.

Wiadomo, że przemysł już od kilku lat podejmował prace w kierunku integracji transporterów z pociskami przeciwpancernymi (w tym próby pływalności z ekwiwalentem zwiększonej masy). Po raz pierwszy demonstrator zmodernizowanego Rosomaka z wieżą Hitfist i wyrzutniami ppk (Rosomak-M) zaprezentowano podczas MSPO 2015.

Równocześnie konsorcjum HSW i WB Electronics prowadzi prace nad wieżą bezzałogową ZSSW-30, która ma trafić na wyposażenie transporterów nowo wprowadzanych do służby. Uzbrojona w armatę 30 mm (z możliwością łatwej zmiany kalibru na 40 mm) i ppk Spike-LR, będzie też stanowić wyposażenie przyszłego polskiego BWP Borsuk. [...]

źródło: http://www.defence24.pl/6...y-do-konca-roku

Defence24.pl napisał/a:
Rosomak-WRT, czyli wóz rozpoznania technicznego, został już zamówiony przez MON w liczbie 34 sztuk. Jest on pierwszym w polskich Siłach Zbrojnych pojazdem uzbrojonym w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU-1276A wraz z 7,62-mm km UKM-2000C dostarczanym przez ZM Tarnów. Pojazd był demonstrowany podczas MSPO 2016 w Kielcach.
[...]
W skład załogi wchodzi kierowca, dowódca, dwóch mechaników oraz, w zależności od wymagań w realizacji stawianych zadań - sanitariusz. W celu zapewnienia podstawowej pomocy technicznej na polu walki pojazdom uszkodzonym lub unieruchomionym wyposażono go między innymi w żuraw HIAB o udźwigu 1000 kg, podnośniki – poduszki wysokociśnieniowe, aparaturę do spawania elektrycznego i gazowego, osuszacze, namiot remontowy oraz zestawy narzędzi i urządzeń diagnostycznych i specjalistycznych.Zadaniem takich pojazdów, budowanych przez Rosomak S.A. działające w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej, będzie udzielanie podstawowej pomocy poprzez wykonywanie drobnych napraw jak, wymiana przebitej opony, zespawanie uszkodzonych elementów podwozia lub zdiagnozowanie pokładowych systemów elektronicznych.


Defence24.pl napisał/a:

W trakcie MSPO zaprezentowano też dwa warianty transporterów Rosomak, przeznaczone do działań rozpoznawczych.

Pierwszy z transporterów to pojazd w wariancie dowódczo-rozpoznawczym R-1 (WDR), natomiast drugi Rosomak, oznaczony jako R-2 to konfiguracja wozu rozpoznania ogólnego (WR). Oba pojazdy mają uzyskać zdolność do wykonywania zadań zgodnie ze standardami ISTAR (Information, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance), czyli zbierania informacji, nadzoru, namierzania celów i rozpoznania.Na dzień dzisiejszy mówi się o pozyskaniu 50 wozów obu wersji, a w planach przewidziane jest 27 w wersji R-1 i 61 w wersji R-2. Uzbrojenie obu wersji pozostało bez zmian w stosunku do standardowego KTO Rosomak, stanowi je armata 30 mm typu Mk 44 wraz ze sprzężonym karabinem maszynowym. Podstawowe wyposażenie rozpoznawcze obydwu pojazdów, rozwijanych przez spółkę Rosomak S.A. w ramach PGZ to między innymi głowica obserwacyjno-celownicza Janus RSTA zintegrowana z systemem kierowania ogniem oraz system akustycznej detekcji strzału i strzelca Ferret (docelowo Pilar Mk2). Transportery otrzymały też zestaw dzienno-nocnych kamer, umożliwiających obserwację w kącie 360 stopni wokół pojazdu.
[...]
Pojazd R-2, który nie posiada przedziału z masztem, jest natomiast wyposażony w przenośne systemy rozpoznawcze takie, jak mikrofon kierunkowy i terminal zwiadowcy. Podobnie jak Rosomak R-1, otrzymał on pomocniczą jednostkę napędową (APU).

Defence24.pl napisał/a:

Według informacji przekazanych podczas MSPO 2016 przez płk Krzysztofa Zielskiego ze Sztabu Generalnego Siły Zbrojne RP zamierzają jeszcze w tym roku rozpocząć postępowanie na modernizację KTO Rosomak z wieżami Hitfist-30P poprzez ich dozbrojenie w wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. W zeszłym roku prezentowano demonstrator modernizacji Rosomaka, obejmującej właśnie między innymi instalację wyrzutni Spike.


Defence24.pl napisał/a:
W pojeździe typu Rosomak-M podniesiono maksymalną masę pływania do ponad 23,5 tony, co pozwoliło na spełnienie wymogu pływalności pomimo zainstalowania dodatkowego wyposażenia. Transporter został – zgodnie z wymogami Sił Zbrojnych RP – wyposażony w dwie wyrzutnie ppk Spike-LR. Warto wspomnieć, że integracja tych rakiet była planowana już w momencie zakupu KTO Rosomak, ale z różnych przyczyn nie została zrealizowana.

Pojazd otrzymał dodatkowy moduł/płytę w wypełniaczem ze specjalnej pianki na przedniej dolnej płycie kadłuba. Jako opcję zaproponowano zastosowanie wypełniaczy piankowych pomiędzy pancerzem zasadniczym i dodatkowym. Dopuszczalna masa całkowita KTO wynosi 26 ton.


wieża Rosomaka M - zdjęcie z 2015 roku - J. Sabak/Defence24.pl

W ramach odrębnego postępowania na transporterach obok wyrzutni ppk Spike-LR przewiduje się też między innymi instalację systemu zarządzania walką BMS. Nie jest też wykluczone, że w perspektywie Rosomaki otrzymają rozwiązania zwiększające świadomość sytuacyjną, jak na przykład system kierowania ogniem zapewniający zdolność „hunter-killer”.

źródło: http://www.defence24.pl/4...ci-modernizacji

Niszczyciel czołgów 6x6 z NLOS
by Altair

RAPORT MSPO flash napisał/a:


Siemianowska spółka Rosomak prezentuje nowe, koncepcyjne pojazdy, których głównym zadaniem jest niszczenie pojazdów pancernych. Jednym z nich jest wóz w układzie 6x6 zaprojektowany w oparciu o rozwiązania rodziny KTO Rosomak. Jego główną bronią są wielofunkcyjne, elektro-optyczne ppk Spike NLOS, z bezprzewodowym przekazywaniem danych w czasie rzeczywistym, które mogą niszczyć cele na dystansach do 25 km. Pociski mogą być sterowane przez funkcję bezpośredniego ataku lub lub nawigacji opartej na współrzędnych celu. Mogą być wyposażone w różnego typu głowice, w tym przeciwpancerne i odłamkowe. Elektro-optyczna głowica pocisku Spike NLOS zawiera podwójny sensor, zdolny do efektywnego namierzania celów w niekorzystnych warunkach pogodowych

źródło: http://www.altair.com.pl/...d=902&ref=issue

I, pamiętając nasze tutejsze, "jaskiniowe" dywagacje na temat współcz. niszczycieli czołgów i ich przydatności oraz wymaganych cech konstrukcji, widać że inni (bardzo duzi) też kombinują w tym kierunku. Mnie osobiście podoba się (jako informatykowi) możliwość naprowadzania z zewnętrznych źródeł/naprowadzania na współrzędne. Wystarczy bowiem nawet średnio wyszkolony zwiadowca wyposażony za to w urządzenie typu Vector/SOFTLAM/inny LD - sparowany z DAGRem i podłączony jakimś łączem radio/optycznym do szyny transmisji danych - aby strzelając tylko z lasera skutecznie zniszczyć dowolny cel w zasięgu wzroku. Albo nawet, znacznie lepiej wyszkolony zwiadowca pełną gębą, z tylko radiem i mapą oraz kompasem + pomiarem odległości, żeby stosując prostą i starą jak świat metodę triangulacji wyliczyć i podać dość dokładne dane (koordynaty) celu. A pocisk już naprowadzony na cel z dokładnością nawet do kilkudziesięciu metrów w trybie midcourse guidance - sam sobie 'znajdzie' i oznaczy cel kiedy już będzie blisko.

Albo - rozwijając idee z tematu śmigłowcowego - "zwykły" operator małego drona , np. quadrokoptera wyposażonego jak darter na którym sobie nieraz trenowałem w wysokoczułą kamerę pracującą w trybach FLIR/NV/THERM(2 tryby) oraz dalmierz laserowy + odrobina doświadczenia w pilotowaniu i wiedzy jak w miarę dyskretnie podejść do NPLa nie ryzykując od razu zniszczenia drona.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Afterbirds 
członek zarządu organizacji powiatowej


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 922
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2017 11:25   

Był też prezentowany inny niszczyciel czołgów z armatą 120 mm. na przedłużonym podwoziu Rosomaka. Ten niszczyciel z NLOSami to próba reanimacji Rosomaka 6x6, który najpierw został zamówiony a potem okazało się, że nikt go nie chce... Wóz rozpoznania technicznego to gwóźdź do trumny Hipopotama...
_________________
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą ("Zakazana magia")
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4527
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Czw 07 Wrz, 2017 12:41   

A, tak, widziałem (na zdjęciach) to chyba ten z Cockerillem w wersji XC-8


źródło Defence 24.pl

Dla porównania wklejam zdjęcie tej samej propozycji - w wersji z 2015 roku

źródło: zasoby własne

W ogóle, to jak przeglądam swoje (i nie swoje) dawniejsze zdjęcia - to widzę że wiele z proponowanych wersji rozwojowo-koncepcyjnych było już prezentowanych wcześniej ...
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 13