IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Polski reaktor w nowoczesnej elektroni jądrowej ?
Autor Wiadomość
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4590
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 15 Sty, 2018 09:01   Polski reaktor w nowoczesnej elektroni jądrowej ?

Jak podaje energetyka24.pl :

energetyka24.pl napisał/a:

Ministerstwo Energii przyjęło raport resortowego zespołu, który rekomenduje wdrożenie w Polsce wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych chłodzonych gazem (HTGR). „Wdrożenie tej technologii jako źródła ciepła przemysłowego np. w branży chemicznej, istotnie zmniejszyłoby zapotrzebowanie Polski na gaz ziemny i obniżyło poziom emisji CO2 a jednocześnie postawiłoby nasz kraj w czołówce krajów rozwijających najbardziej zaawansowane technologie jądrowe” – powiedział dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME Józef Sobolewski, podczas podsumowującego posiedzenia zespołu, które odbyło się 11 stycznia 2018 r. w siedzibie resortu.

Innowacyjna gospodarka

Wysokotemperaturowe reaktory jądrowe zaliczane są do najnowszej IV generacji. Ich wdrożenie wpisuje się w budowę innowacyjnej gospodarki, opartej na zaawansowanych technologiach. Projekt został ujęty w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i jest realizowany niezależnie od programu budowy elektrowni jądrowych.

Bezpieczeństwo

Reaktory wysokotemperaturowe mają o wiele wyższą temperaturę na wyjściu z reaktora, niż zwykłe reaktory wodne w elektrowniach jądrowych, dlatego do ich chłodzenia wykorzystuje się inne materiały np. hel. W tego typu reaktorach wraz ze wzrostem temperatury reakcja łańcuchowa zrywa się samoistnie i - ze względu na konstrukcję oraz specjalny sposób przygotowania paliwa - nie ma możliwości stopienia się rdzenia reaktora. Przeprowadzone próby na reaktorach eksperymentalnych, w których przerwano chłodzenie rdzenia, potwierdziły tę zasadę. Reaktory w przeciągu kilku dni wychładzały się same.

Mniejsze zapotrzebowanie na gaz ziemny

Analiza zespołu wykazała, że przy zapewnieniu korzystnego kredytowania inwestycji, cena pary z HTGR może być porównywalna z ceną pary z kotłów gazowych. Wdrożenie technologii HTGR w Polsce zmniejszyłoby import gazu ziemnego i zwiększyło pulę CO2 dostępną dla innych źródeł wytwarzania, co wpłynęłoby pozytywnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Koszt i harmonogram realizacji

Uruchomienie środków na projekt reaktora w latach 2019-2023 umożliwiłoby podejmowanie decyzji o inwestycjach w konkretnych lokalizacjach po 2023 r. i budowę pierwszego HTGR do 2031 r. Koszt projektowania i licencjonowania HTGR oszacowano na 500 mln zł, zaś koszt budowy pierwszego HTGR o mocy 165MWth na 2 mld zł netto.

więcej na : http://www.energetyka24.c...zyjete-przez-me

Technologia wygląda na rzeczywiście dość nowoczesną (w każdym razie nie przerabiałem jej na studiach co wnosi że musiała powstać w ciągu ostatnich 10-15 lat) Sądzę jednak że to pewna wariacja dawniej istniejących metod (np reaktora wysokotemperaturowego poprzedniej generacji gdzie stosowano inną mieszaninę chłodzącą). Jednak należy pamietać o tym, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo - to nie tylko sama utrata kontroli nad temperaturą oraz w jej wyniku w krytycznym wypadku stopienie się rdzenia - może być groźne. Także wszelkie awarie systemu chłodzenia polegające na jego rozszczelnieniu - szczególnie w pierwotny (skażonym) obiegu - one również potrafią uwolnić do atmosfery groźne, radioaktywne substancje. Oczywiście skala ew. zagrożenia wydaje się być o wiele mniejsza niż w przypadku starszych typów reaktorów (np. tych, w które wyposażona była elektrownia w Fukushimie). Natomiast dobrze, że o tym się mówi i to mówi publicznie, bo bez pewnego przewartościowania naszych źródeł i pozyskiwania energii - na pewno jako kraj daleko nie zajedziemy.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1026
Wysłany: Pon 15 Sty, 2018 11:28   

Co oznacza wdrożyć - rozumiem, że od kogoś kupić kto to zmontuje i uruchomi. Kto konkretnie?
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5498
Wysłany: Pon 15 Sty, 2018 18:46   

Kłopot polega na tyn że jedyny stabilny odbiorca ciepła to miasta. Zakłady przemysłowe upadają albo zmieniają profil działania, a siłownia jądrowa zostaje.
Zaś wdrożenie nie sprawdzonej w praktyce technologii jądrowej w pobliżu miast to proszenie się o kłopoty.
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4590
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 15 Sty, 2018 23:34   

Czy aż koniecznie w pobliżu to nie wiem. Wiem natomiwast że Polska to nie Stany - tutaj odległości nie są aż tak wielkie a stąd (i z przeszłych doświadczeń i prac) posiadamy całkiem dobrą sieć przesyłową która skutecznie opasuje nasz Kraj. Takie były zresztą plany , jeszce za komuny - żeby elektrownie węglowe rozproszone tez po kraju stanowiły trzon energetyki a w uzupełnieniu (np. w godzinach szczytu, nagłych spadkach wydajności tych pierwszych itp) stały /miały być do dyspozycji stawiane dość ochotnie w ostatnich 2 dekadach komuny - elektrownie wodne. I jedne i drugie nie były wcale usytuowane w pobliżu wielkich miast li tylko.

Jeśli by utrzymać ten scenariusz i tylko zacząć zastępować elektrownie węglowe jądrowymi albo lepiej - kombinacją jądrowe+OZE na skalę przemysłową - to taka kombinacja będzie mogła iść w kierunku nowoczesności oraz ochrony środowiska i zasobów naturalnych które przecież nie są tylko dla nas ale i dla następnych pokoleń. Oczywiście elektrownia jądrowa w tej powyżej prezentowanej technologii nie jest wcale i nie powinna być rozumiana jako rzecz docelowa, ale raczej przejściowa na czas dopóki nie zostanie dopracowana technologia kontrolowanej fuzji jądrowej , bo ta dopiero będzie mogła być nazywana naprawdę czysta energią jądrową. Czystą i bezpieczną - bo żadne toksyczne czy radioaktywne opary się przy jej produkcji nie wydobędą na zewnątrz (boich po prostu nie ma) .

Czy ta (teraz wracam do meritum artykułu) technologia jest niesprawdzona ? Tego nie wiem, trzeba by poszukać głębiej, być może już jakaś pojedycza(e) elektrownia(e) oparta o nią działa i dobrze się sprawdza. Typowałbym tutaj Francję, GB lub Stany.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Zgred
Szeregowy rezerwy

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Gru 2002
Posty: 5498
Wysłany: Pon 15 Sty, 2018 23:37   

Ale tu mowa o wytwarzaniu energii cieplej, a nie elektrycznej. Ta pierwsza się marnie transportuje.
_________________
Szeregowy rezerwy
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4590
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 15 Sty, 2018 23:50   

Jeśli tak, to cofam oczywiście zastrzeżenia.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4590
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Śro 17 Sty, 2018 19:04   

Oooo... wygląda na to że energetyka24 swój post/temat z wdziękiem usunęła ....

http://www.energetyka24.c...zyjete-przez-me

JAk to dobrze, że streściłem /wkleiłem najważniejsze momenty ...
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Trapp 
baron wojewódzki


Dołączył: 11 Mar 2006
Posty: 4050
Skąd: mazowsze
Wysłany: Nie 28 Sty, 2018 21:40   

Black^Widow napisał/a:
posiadamy całkiem dobrą sieć przesyłową która skutecznie opasuje nasz Kraj. .
nie wiem co to znaczy dobra sieć, ale wiem że wyłączenia prądu są podobne jak w latach 80-tych ( różnica że dosyć szybko naprawiane) o ile na niskim napięciu widać jakieś remonty, to na wysokim nie widać nic. W miasteczku powiatowym będącym ważnym wężłem drogowym niedaleko Warszawy wyłączenia prądu są częstrze niż u mnie na wsi.

Kilka lat temu z racji dużych opadów marznącego deszczu koło Częstochowy niektórzy przez miesiąc nie mieli prądu, wtedy media podawały że to z racji braku możliwości podłączenia z innej linii, czyli jeśli padła jedna linii nie można było podłączyć z drugiej strony bo sieś nie istniała. Czy od tego czasu coś się zmieniło nie wiem, ale od tego czasu firmy enegetyczne wzięły się za sponsoring, a to stadionów, a to 500+, a to różnych przedsięwzięć tzw. patriotycznych.

Wydaje się że ostatnią rzeczą jaką zainteresowana jest energetyka to budowa sieci energetycznych w końcu dla Prezesa prądu zawsze wystarczy, a TVP wyjaśni właściwie co sie w kraju dzieje na zasadzie "po co babcię denerwowa ..."
_________________
Poseł PiS Andrzej Kosztowniak chciał dowiedzieć się, ile pieniędzy wydano na nagrody dla ministrów i wiceministrów rządów PO, czyli w latach 2010-2015. Z Kancelarii premiera otrzymał odpowiedź, że sekretarze i podsekretarze stanu w KPRM w tym okresie otrzymali łącznie 38 tys. zł nagród. To ponad 15 razy mniej niż wyniosły nagrody tylko w jednym roku rządów premier Beaty Szydło.
 
 
bateria helska 
NaczDyrDUPS
Yogibabu w trakcie leżakowania


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 8779
Skąd: z Boforsa
Wysłany: Nie 28 Sty, 2018 22:34   

Trapp napisał/a:
Kilka lat temu z racji dużych opadów marznącego deszczu koło Częstochowy niektórzy przez miesiąc nie mieli prądu, wtedy media podawały że to z racji braku możliwości podłączenia z innej linii, czyli jeśli padła jedna linii nie można było podłączyć z drugiej strony bo sieś nie istniała.

Trapp napisał/a:
Wydaje się że ostatnią rzeczą jaką zainteresowana jest energetyka to budowa sieci energetycznych w końcu dla Prezesa prądu zawsze wystarczy, a TVP wyjaśni właściwie co sie w kraju dzieje na zasadzie "po co babcię denerwowa ..."

Jak wszystkim wiadomo, w Polsce od 89. roku rządził głównie PiS.
_________________
A. Gudzowaty w rozmowie z Michnikiem: "Jedni są w obozie amerykańskim, drudzy w rosyjskim, trzeci w brytyjskim, niemieckim, francuskim - k... - nikogo nie ma w obozie polskim".
 
 
Trapp 
baron wojewódzki


Dołączył: 11 Mar 2006
Posty: 4050
Skąd: mazowsze
Wysłany: Pon 29 Sty, 2018 22:04   

bateria helska napisał/a:
Trapp napisał/a:
Kilka lat temu z racji dużych opadów marznącego deszczu koło Częstochowy niektórzy przez miesiąc nie mieli prądu, wtedy media podawały że to z racji braku możliwości podłączenia z innej linii, czyli jeśli padła jedna linii nie można było podłączyć z drugiej strony bo sieś nie istniała.

Trapp napisał/a:
Wydaje się że ostatnią rzeczą jaką zainteresowana jest energetyka to budowa sieci energetycznych w końcu dla Prezesa prądu zawsze wystarczy, a TVP wyjaśni właściwie co sie w kraju dzieje na zasadzie "po co babcię denerwowa ..."

Jak wszystkim wiadomo, w Polsce od 89. roku rządził głównie PiS.

Jak wiadomo, głównym zadaniem przedsiębiorstw jest sponsoring pomysłów partii rządzących ?

PO chociaż chwaliła się poklepywaniem przez Prezydentów czy Premierów, a PiS likwiduje dochodową branżę by pochwaliła jakas babcia której nazwisko już mało mówi komuś poniżej 50-tki :evil:
_________________
Poseł PiS Andrzej Kosztowniak chciał dowiedzieć się, ile pieniędzy wydano na nagrody dla ministrów i wiceministrów rządów PO, czyli w latach 2010-2015. Z Kancelarii premiera otrzymał odpowiedź, że sekretarze i podsekretarze stanu w KPRM w tym okresie otrzymali łącznie 38 tys. zł nagród. To ponad 15 razy mniej niż wyniosły nagrody tylko w jednym roku rządów premier Beaty Szydło.
 
 
bateria helska 
NaczDyrDUPS
Yogibabu w trakcie leżakowania


Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 8779
Skąd: z Boforsa
Wysłany: Pon 29 Sty, 2018 22:53   

Cytat:
Agencja ratingowa Fitch zmieniła szacunki dotyczące dynamiki PKB Polski w 2017 roku. Obecnie agencja przewiduje wzrost na poziomie 4,4 proc., podczas gdy jeszcze niedawno prognozowała 4 proc. Podniesiono również przewidywania na 2018 rok.

Prognozy na 2018 podwyższono z 3,2 na 3,6 proc. Bez zmian pozostał szacunek dotyczący 2019 roku - na poziomie 3,2 proc.

Fitch spodziewa się, że na koniec 2018 r. referencyjna stopa procentowa w Polsce wzrośnie do 2,50 proc. z 1,50 proc. obecnie. Na koniec 2019 r. referencyjna stopa proc. w Polsce wg Fitch wynosić będzie 3,0 proc.

Szacunki Fitcha są zbieżne z prognozami innych instytucji, pokazanych pod koniec listopada. Według zrewidowanej prognozy banku Morgan Stanley dynamika PKB wyniesie w 2017 roku 4,4 proc., zaś według OECD 4,3 proc.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/pkb-polski-fitch-podniosl-prognoze-na-2017-i-2018-rok/xlx7gpb

Cytat:
PKB Polski wzrośnie w 2018 r. o 4 proc. - prognozuje Bank Światowy. W 2019 r. będzie to o 3,5 proc. więcej, a w 2020 r. o 3,1 proc. W 2017 roku, według prognoz, wzrost PKB wyniósł 4,5 proc.

W październikowym raporcie Bank Światowy prognozował, że PKB Polski wzrośnie w 2017 r. o 4,0 proc., w 2018 r. o 3,6 proc., a w 2019 r. o 3,4 proc.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/pkb-polski-w-2018-r-prognoza-banku-swiatowego/k3w6rc1

Cytat:
Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 4 proc. Towarzyszyć temu będzie wzrost cen na poziomie 2,3 proc. Na szczęście zrekompensuje to dwukrotnie wyższy wzrost płac i spadek bezrobocia do 6,1 proc. - wynika z ankiety NBP przeprowadzonej wśród 20 ekonomistów. To oznacza wyraźną podwyżkę prognoz w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Na tym tle założenia rządu okazują się ostrożne.
Jak co kwartał Narodowy Bank Polski przeprowadził ankietę wśród ekspertów reprezentujących instytucje finansowe, ośrodki analityczno-badawcze oraz organizacje pracowników i pracodawców. Zapytał o prognozy najważniejszych wskaźników gospodarczych Polski. Okazuje się, że ekonomiści coraz lepiej postrzegają perspektywy rozwoju.

Na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku mediana, a więc wartość środkowa (nie mylić ze średnią) prognoz dla PKB na 2017 rok wynosiła 4,1 proc. Najnowsze szacunki mówią o wzroście gospodarczym rzędu 4,4 proc.
https://www.money.pl/gosp...,0,2396481.html

Ale co oni tam się znają - jak Malinowskiemu papa z dachu zleciała, to gdzie był PiS, a jak cztery lata temu nazad w Ciechanowie ziemniaki wygniły, to Prezes ino się maybachem razem z kotem rozbijał, a za PO to se człowiek mógł przynajmniej bez obrzydzenia TVP włączyć, a teraz co? Ino jakieś piniondze dzieciorobom, psiekrwie, rozdają.

Sponsoring 500+...
$%$#%$@!!!!!!!!!
_________________
A. Gudzowaty w rozmowie z Michnikiem: "Jedni są w obozie amerykańskim, drudzy w rosyjskim, trzeci w brytyjskim, niemieckim, francuskim - k... - nikogo nie ma w obozie polskim".
 
 
Trapp 
baron wojewódzki


Dołączył: 11 Mar 2006
Posty: 4050
Skąd: mazowsze
Wysłany: Wto 30 Sty, 2018 20:39   

bateria helska napisał/a:


Sponsoring 500+...
$%$#%$@!!!!!!!!!

Tia, czy zadaniem firm energetycznych jest sponsoring pomysłów partii rządzacej
( choćby najlepszych ) czy produkcja i dostarczanie prądu oraz przynoszenie zysku właścicielom ?
Czy rządzący mają podobać się celebrytom (np. Brigitte Bardot ) bądź zagranicznym przywódcom czy dbać o interes obywateli ?
Ogólne wskaźniki gospodarcze są tu bez znaczenia bo nigdy nie jest tak ( i nigdy nie będzie) że wszyscy korzystają .

ps. polecam z ostatniego "Do rzeczy" list do redakcji
_________________
Poseł PiS Andrzej Kosztowniak chciał dowiedzieć się, ile pieniędzy wydano na nagrody dla ministrów i wiceministrów rządów PO, czyli w latach 2010-2015. Z Kancelarii premiera otrzymał odpowiedź, że sekretarze i podsekretarze stanu w KPRM w tym okresie otrzymali łącznie 38 tys. zł nagród. To ponad 15 razy mniej niż wyniosły nagrody tylko w jednym roku rządów premier Beaty Szydło.
 
 
ptak 
przewodniczący zarządu o. p.


Wiek: 67
Dołączył: 31 Gru 2005
Posty: 2013
Skąd: Śląsk
Wysłany: Śro 31 Sty, 2018 17:48   

Trapp napisał/a:

Tia, czy zadaniem firm energetycznych jest sponsoring pomysłów partii rządzacej
( choćby najlepszych ) czy produkcja i dostarczanie prądu oraz przynoszenie zysku właścicielom ?

Właścicielem znaczących firm energetycznych jest państwo. Zawiaduje tym majątkiem rząd i, biorąc pod uwagę wyniki z ostatnich dwu lat, radzi sobie znakomicie. Energetycy zaniechali umieszczania reklam w lewackich i „liberalnych” szmatławcach, stąd stać ich na „sponsoring pomysłów partii rządzącej (choćby najlepszych)”.
Trapp napisał/a:

Czy rządzący mają podobać się celebrytom (np. Brigitte Bardot ) bądź zagranicznym przywódcom czy dbać o interes obywateli?
Ogólne wskaźniki gospodarcze są tu bez znaczenia bo nigdy nie jest tak ( i nigdy nie będzie) że wszyscy korzystają .


Mieszkańcy okoliczni tak zagustowali w fetorze ferm, że w obronie dobrostanu wsi spokojnej, wsi wesołej, wystąpili nawet tacy światowej sławy ekonomiści, jak Ziemkiewicz i Warzecha. Przewidują oni, iż likwidacja tej innowacyjnej gałęzi przemysłu, pozbawi pracy tysiące Ukraińców i Białorusinów, a państwo utraci bezpowrotnie płynność finansową. Zemsta wsiowych zaś będzie okrutna, bo zwrócą się, jak jeden mąż, w stronę PSL-u.
Ukąszenie korwinowskie, jak malaria, nie wiadomo kiedy objawi się gwałtowny nawrót choroby.
 
 
Trapp 
baron wojewódzki


Dołączył: 11 Mar 2006
Posty: 4050
Skąd: mazowsze
Wysłany: Czw 01 Lut, 2018 00:38   

ptak napisał/a:
stąd stać ich na „sponsoring pomysłów partii rządzącej (choćby najlepszych)”.
a co z liniami energetycznymi i produkcja prądu, może opatentuję "gdy wyłączą swiatło myśl o swietlanych pomysłach rzadu" m.in samochodzikach na baterie
[quote="Trapp"]

ptak napisał/a:

Mieszkańcy okoliczni tak zagustowali w fetorze ferm, że w obronie dobrostanu wsi spokojnej, wsi wesołej, wystąpili nawet tacy światowej sławy ekonomiści, jak Ziemkiewicz i Warzecha. Przewidują oni, iż likwidacja tej innowacyjnej gałęzi przemysłu, pozbawi pracy tysiące Ukraińców i Białorusinów, a państwo utraci bezpowrotnie płynność finansową. Zemsta wsiowych zaś będzie okrutna, bo zwrócą się, jak jeden mąż, w stronę PSL-u.
Ukąszenie korwinowskie, jak malaria, nie wiadomo kiedy objawi się gwałtowny nawrót choroby.
Tak,tak mieso z Niemiec, futra z Danii, jaja z Holandii, zboże z Kanady itd. itp. Oto świetlana przyszłość którejs tam RiPci, nawet Balcerowicz tego nie wymyslił. Tyle mówili p. RadioMaryja że ten parszywy zachód chce by Polska była tylko zielonym skansenem, ale że to będzie realizowac PiS to nie powiedzieli.

"Bo śmierdzi" jak jestes taki mądry to napisz co ci nie śmierdzi :?:

Koty Prezesa pewnie zawsze był weganami bo naprawde nie jestem w stanie sobie wyobrazić by można byc tak bardzo oderwanym od rzeczywistosci.


a miało być o prądzie, ale cóż, w końcu jestem głupek bo widze rzeczywistość naocznie
_________________
Poseł PiS Andrzej Kosztowniak chciał dowiedzieć się, ile pieniędzy wydano na nagrody dla ministrów i wiceministrów rządów PO, czyli w latach 2010-2015. Z Kancelarii premiera otrzymał odpowiedź, że sekretarze i podsekretarze stanu w KPRM w tym okresie otrzymali łącznie 38 tys. zł nagród. To ponad 15 razy mniej niż wyniosły nagrody tylko w jednym roku rządów premier Beaty Szydło.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13