IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Koniec Internetu jaki znamy ? ACTA 2
Autor Wiadomość
Gawara 
sekretarz zarządu koła


Wiek: 86
Dołączył: 20 Sty 2006
Posty: 473
Skąd: Warszawa
Wysłany: Śro 13 Cze, 2018 12:15   Koniec Internetu jaki znamy ? ACTA 2

Idzie nowa “ACTA”. Po tej decyzji UE możemy zapomnieć o internecie jaki znamy

"Nie będzie można publicznie dzielić się linkami, każde zdjęcie i film będą sprawdzane przed wrzuceniem. Mali wydawcy i twórcy treści znikną, zostaną tylko internetowi giganci. Nie będzie nawet memów. Taka przyszłość zapisana jest w europejskiej dyrektywie.
(...)
Według zapisów administratorzy powinni np. sprawdzać, czy do żadnego materiału nikt na świecie (żyjący lub nie) nie ma przypadkiem praw autorskich. Według Communii przepisy określone w ten sposób mogą poważnie zaszkodzić internetowemu biznesowi, przepływowi informacji i wolności wypowiedzi.

Głosowanie w Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego zaplanowane jest na 20/21 czerwca."

link : https://tech.wp.pl/idzie-nowa-acta-po-tej-decyzji-ue-mozemy-zapomniec-o-internecie-jaki-znamy-6258112905889921a

i kolejne wypowiedzi z necie :
Koniec Atora na YouTube i WOLNEGO INTERNETU - Unia Europejska UE Robi ACTA 2 - Komentator

Koniec Internetu jaki znamy! Głosowanie w czerwcu!

Anonymous #OPFreeNet #DeleteArt13


Czy ktoś o tym słyszał w TV :?: czy cisza jak zawsze :?:
 
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4598
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Śro 13 Cze, 2018 12:45   

Poczekajmy jak za chwilę nasz szanowny rząd raczy poinformować o kolejnym "wielkim sukcesie i kroku naprzód dla poprawy naszego bezpieczeństwa " - "teraz możemy czuc się naprawdę/jeszcze bardziej bezpieczni"

(bo zapewnienie że "jesteśmy bezpieczni" - zarówno w obronności jak i w tematyce cyberbezpieczeństwa - usłyszeliśmy 2,5 roku temu)

[BTW patrz http://www.ivrp.pl/viewtopic.php?t=16681,
http://www.ivrp.pl/viewtopic.php?t=16669,
http://www.ivrp.pl/viewtopic.php?t=16644]
to tylko niektóre z wydarzeń/problemów z ostatnich miesięcy ...

Ad rem.
Co by nie powiedzieć, nawet jeśli są to tylko bardzo czarne wersje scenariusza tego co się może stać po podpisaniu i przyjęciu tej dyrektywy przez Komisję UE - i tym samym nakaz przyjęcia jej przez wszystkie państwa członkowskie - to i tak warto się nad pewnymi konsekwencjami poważnie zastanowić. Zanim one mogą przestać być tylko i wyłącznie hipotetyczne.

BTW - mimo iż z reguły nie przepadam za jakością "wypieków" pana z poniższego linku
https://www.youtube.com/watch?v=YXh9iZ0aCT0
to jednak tym razem mogę polecić - bo naprawdę odwalił kawałek niezłej roboty
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4598
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018 12:48   

....a w telewizji (Państwowej) nic, nadal cisza ...
przerywana kolejnymi odcinkami telenoweli pt Amber Gold oraz relacjami z kolejnych uroczystości rocznicowych ...
Nic się nie dzieje , Polacy nic się nie stało, i nic się nie stanie ... !

Bravo Dobra Zmiano !
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4598
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Czw 14 Cze, 2018 23:48   

Mimo iz w telwizji (oficjalnej rzadowej) nadal cicho-sza to jednak oprócz alarmujących mniej lub bardziej w tonie i wieszczących upadek sświata (co ja mówię - wszech-świata internetowego) głosów rozmaitych komentatorów - zaczynają się już pojawiać także i fachowe, pełne konkretnych informacji publikacje branzystów.
Przykład:

niebezpiecznik.pl napisał/a:


Podatek od linków, czyli dlaczego reforma praw autorskich w UE powinna martwić programistów i każdego, kto korzysta z internetu?

Autor: Marcin Maj | Tagi: ACTA, ancillary copyrights, cenzura, filtry antypirackie, notice and takedown, podatek od linków, polityka, prawo, prawo autorskie, UE, Unia Europejska

Udostępniasz w internecie swój kod, a może inne projekty, filmy lub zdjęcia? Piszesz bloga i zdarza Ci się linkować do innych źródeł? Chcesz rozwinąć nową e-usługę obejmującą dostęp do treści? W takim razie powinieneś dobrze przyjrzeć się reformie praw autorskich w UE, która właśnie dociera do ostatnich faz legislacyjnych. Hasła takie jak “filtrowanie platform” czy “podatek od linków” mogą dawać pewne wyobrażenie problemu, ale tak naprawdę chodzi o zmianę zasad, które do tej pory były motorem rozwoju internetu.
TL;DR

Zmiana prawa w UE jest na finiszu.
UE może nakazać stosowanie filtrów antypirackich w różnych serwisach.
Filtry mogą zaszkodzić także programistom.
Istnieje ryzyko wprowadzenia tzw. podatku od linków, co utrudni obieg informacji.
Kolejne ważne głosowanie odbędzie się 20 czerwca. Czasu by poprotestować jest mało…

Ciekawy szczegółów ustawy “gorszej niż ACTA”?

Powyżej wypisaliśmy to co najważniejsze w temacie reformy prawa autorskiego w UE. Proponujemy jednak, byście nie poprzestawali na tych kilku punktach i przeczytali historię o tym, jak to dostosowywano europejskie prawo do “epoki cyfrowej”. Historia jest z tych dłuższych i mniej dowcipnych. Ale jest istotna. Zaczniemy ją od 2012 roku, choć tak naprawdę moglibyśmy cofnąć się dalej. Wybaczcie nam tę historyczną perspektywę, ale zrozumienie tego co się teraz dzieje będzie łatwiejsze dzięki odniesieniom do przeszłości.
[...]

źródło / więcej na : https://niebezpiecznik.pl/post/podatek-od-linkow-czyli-dlaczego-reforma-praw-autorskich-w-ue-powinna-martwic-programistow-i-kazdego-kto-korzysta-z-internetu/?more

Warto jest przeczytać sobie na spokojnie całość tego dłuższego artykułu, żeby być świadomym CZYM w swojej istocie jest nowa, proponowana - i wchodząc w ostateczną faze legislacji - wersja prawa.

Dla absolutnych leni :) - wkleję tylko dwa wyjątkowo ważne fragmenty po wyższel ANALIZY :

Cytat:
Podatek od linków, czyli “ancillary copyrights”

“Podatek od linków” to nazwa chwytliwa ale myląca. Nie chodzi bowiem o podatek, ale o nowy rodzaj praw pokrewnych dla wydawców prasy. Te prawa przyjęło się określać z jęz. ang. jako ancillary copyrights. Chodzi o to, aby wydawcy mogli zarabiać nawet na udostępnianiu bardzo krótkich fragmentów tekstów, takich jak nagłówki czy nawet tytuły. W praktyce agregatory lub wyszukiwarki prezentujące nagłówki miałyby odprowadzać opłaty za treści do OZZ (czyli organizacji takich jak ZAiKS, tylko działających w imieniu wydawców prasy).

Prawa tego typu wprowadzono najpierw w Niemczech w wyniku ostrego lobbingu wydawców prasy. Od tego czasu niemieckie prawo wymaga od wyszukiwarek odprowadzania opłat licencyjnych za wykorzystanie fragmentów tekstów dłuższych niż “pojedyncze słowa lub krótkie fragmenty”. W roku 2014 Google dopasowała się do tego prawa i ograniczyła widoczność treści od dużych wydawców. Poczytność spadła momentalnie, więc Axel Springer poprosił organizację VG Media, aby udzieliła firmie Google darmowej licencji na korzystanie z jego treści. To było pierwsze wdrożenie i zarazem pierwsza porażka “podatku od linków”.

Była też druga porażka. Hiszpania wprowadziła “ancillary copyrights” aby umożliwić wydawcom zarabianie na linkach do ich gazet. W reakcji Google zamknęła hiszpański Google News. Czy wydawców prasy to ucieszyło? Wcale nie. Zaczęli protestować przeciwko zamknięciu usługi i zachowywali się tak, jakby Google miała obowiązek świadczyć usługę i płacić im z tego tytułu. Google twierdziła, że wprowadzenie “ancillary copyrights” uczyniło Google News nieopłacalnym. Przeprowadzone później badania wykazały, że nowe prawo generalnie zaszkodziło hiszpańskiemu rynkowi.
“Podatek od linków” nie sprawdził się dwukrotnie.

Wielokrotnie też zwracano uwagę, że prawa pokrewne dla wydawców komplikują cały system praw autorskich, który to system i tak jest nadmiernie skomplikowany. Komisarz Gunther Oettinger był jednak zdania, że porażka w Niemczech i Hiszpanii wynikała jedynie z tego, że nowe prawa zostały wdrożone w pojedynczych państwach. Zwolennicy pomysłu wierzą, że wszystko zadziała dobrze jeśli takie prawo wejdzie na poziomie całej UE. Nowe strumyczki pieniędzy popłyną do wydawców i wszyscy będą szczęśliwi…
[...]Cytat:

Problem numer 2: filtry treści, czyli autocenzura

Drugi bardzo niepokojący punkt reformy to wprowadzenie obowiązku filtrowania treści pirackich w platformach internetowych. Tego typu filtry nie są nowością. YouTube już teraz stosuje rozwiązanie o nazwie Content ID do wykrywania treści pirackich.

Wszyscy wiemy jak “doskonałe” jest to rozwiązanie. Nagranie kolędy z XIX wieku może być rozpoznane jako dzieło Warnera, albo nagranie wykładu staje się dziełem chronionym ze względu na cytat wideo w prezentacji. Takie rzeczy już się zdarzały i były przedmiotem wielu krytycznych publikacji. Oczywiście YouTube ma prawo stosować coś takiego jak ContentID, ale reforma praw autorskich ma wprowadzić obowiązek stosowania filtrów. Co gorsza, zostanie złamana zasada, że platformy są tylko pośrednikami w dostarczaniu treści. Ta właśnie zasada przez lata wytwarzała swobodę prawną, która pozwalała rozwinąć takie usługi jak YouTube, Facebook, Google czy nawet eBay. I teraz ta zasada ma być porzucona.

Do tej pory było tak: pośrednik nie odpowiada za treść tak długo, jak długo nie wie o jej bezprawnym charakterze. Dopiero po zgłoszeniu bezprawnej treści ma ją usunąć, bo (jeśli nie usunie) odpowie za naruszenie. Mechanizm określano jako “notice and takedown”.

Teraz zasada będzie inna. Platformy mają aktywnie badać treść, klasyfikować je jako zgodne lub niezgodne z prawem i następnie usuwać. To platformy mają decydować o tym, co możesz lub czego nie możesz opublikować. Obstawiamy, że platformy będą wolały usuwać i blokować nadmiernie, żeby nie mieć najmniejszych problemów prawnych.

Pora na ważny wniosek:

Filtry treści to ziszczenie dokładnie tych idei, które przyświecały ACTA. Poskakaliśmy sobie, a 6 lat później może dojść do wprowadzenia tego, przeciwko czemu tak niezłomnie protestowaliśmy. Teraz prawie nikt nie protestuje…
[...]


I na koniec - kluczowy fragment z podsumowania - dla mega leniwych leniwców :) :P

Cytat:

Rok 2018. Czerwiec. Gdzie jesteśmy?

25 maja przedstawiciele rządów państw UE wyrazili zgodę na reformę obejmującą filtry i “podatek od linków”. Teraz tylko Parlament Europejski może powstrzymać niepokojące propozycje.

20 czerwca (w środe) kwestia filtrów antypirackich będzie przedmiotem głosowania w komisji JURI Parlamentu Europejskiego. Przeciwnicy tego pomysłu zorganizowali kampanię promowaną hashtagami #SafeYourInternet oraz #DeleteArt13. To właśnie artykuł 13 proponowanej dyrektywy ma wprowadzać filtry. Szczegóły na temat kampanii znajdziecie na stronie Saveyourinternet.eu. W ramach kampanii internauci dzwonią do europosłów, wysyłają do nich e-maile i tweetują.

Wy jeśli macie konto na Twitterze, też to zróbcie. Póki jeszcze ten hashtag nie jest “wyfiltrowany” na mocy prawa UE.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4598
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018 12:28   

Kilka komentarzy - jak internauci postrzegają to nowe -prawie-już-wprowadzone prawo unijne :

niebezpiecznik.pl napisał/a:fgdgrdgh 2018.06.14 21:01 | # | Reply

Jak tak dalej pójdzie to przyszłe pokolenia będą używały wyłącznie TORa lub jego alternatyw xD, tak jak teraz próbuje się używać kryptowalut, które być może w przyszłości staną się znacznie popularniejsze. Ludzie na szczęście lubią obchodzić prawo (a nawet jakieś durne zasady/regulaminy dotyczące promocji, np. by wielorazowo dostać w MC Donalds coś za darmo lub dużo taniej niż tylko raz, albo w markecie limit x worków cukru na osobę więc Polak każe to policzyć jako 5 osobnych zakupów, 5 paragonów).


Piotr 2018.06.15 00:52 | # | Reply

I powiem Ci Piotrze, mam o tym takie samo zdanie. Wydawcy szukają dodatkowych pieniędzy wszędzie bo zawsze im mało będąc jednocześnie kompletnie ślepymi na problemy, które tym powodują. Czuję się z tym nieco jak w firmie gdzie na codzień klepię kod – nikt mnie nie słucha póki projekt nie jest w dupie tak głęboko jak tylko może być a potem Piotrek wymyśl coś bo nie dowieziemy.

Dobrym przykładem jest wspomniana Hiszpania. Google news poszedł na out z racji przepisów i jeszcze oburzenie, że heloł, jak to. Nie tak miało być, liczyliśmy właśnie na hajsy od googla, hehe, dawać mi tu euro i dolary, ja nowy jacht potrzebuję, poprzedni to już stary grat, 3 miesiące ma. Zastanawiam się jak mocno ślepym trzeba być, żeby nie widzieć zła i szkody dla rynku, społeczeństwa i w efekcie dla samych siebie jakie powoduje się próbując wycisnąć monety wszędzie a już głównie nie tam gdzie trzeba i nie tak jak trzeba.

A teraz poprorokuję: jeśli ta ustawa nie przejdzie to założę się o co tylko chcecie, że za rok, dwa, max 3, żądni pieniędzy wydawcy i unijni biurokraci wymyślą nowy plan.

Cyber Killer 2018.06.15 07:25 | # | Reply

Dlaczego tak mało osób protestuje? Ponieważ wszyscy mają już dość, zmęczyli się. Protestowaliśmy przeciwko ACTA, CETA, i garści innych poronionych pomysłów, każdy został zablokowany, ale ledwo kurz opadł, a kolejny identyczny lub gorszy pojawiał się na horyzoncie. To bez sensu, politycy swym uporem doprowadzili do tego że ludzie mają już gdzieś co się dzieje, bo co z tego że się protestuje, a oni obiecają, jak za moment wszystko na nowo.

Zabrakło twardej blokady tego typu rzeczy, wprowadzenia przepisu że “internet jest wolny i tak ma zostać”, który automatycznie skreślałby wszelkie nowe pomysły na ograniczenia. Dlatego jesteśmy tu gdzie jesteśmy i mało kto ma jeszcze siły w gardle aby krzyczeć.

:-(


zakius 2018.06.15 08:26 | # | Reply

trzeba to nazwać wprost: wydawcy, agenci wszelkiej maści, czy to prasy, muzyki, filmów i seriali w większej części są oderwani od rzeczywistości, żeby nie powiedzieć po prostu upośledzeni
ludzie blokują reklamy, jak więcej zarobić? dodać bardziej upierdliwe reklamy i skrypty śledzące!
ludzie ściągają z sieci nasze treści bez opłat, jak zarobić więcej? dodając DRM, wiążąc się z jedną platformą i dodając blokady regionalne!

serio?

berserker 2018.06.15 10:20 | # | Reply

Trzeba pisać do europosłów PiS z pomysłem, żeby uzależnili swóje poparcie dla tych zmian od stanowiska instytucji unijnych w sprawie przestrzegania praworządności w Polsce. Inaczej sie nie zainteresują xD

Jerico 2018.06.15 12:03 | # | Reply

“Teoretycznie Komisja powinna stworzyć propozycję w duchu raportu Rady, ale wcale tak się nie stało. Zamiast tego zaproponowano reformę, jakiej życzyłby sobie przemysł praw autorskich.”

Jakoś wcale mnie to nie dziwi. Niestety od zawsze ten, kto, ma pieniądze, ma też największy wpływ na politykę. A zwykli ludzie mogą sobie protestować do woli. Raz im się uda, drugi, może trzeci, aż wreszcie takie złe prawo przejdzie, bo ludzie zdążą się oswoić z myślą, że tak może być, albo zmęczą się protestami co 2-3 lata.


W tym wszystkim pocieszające jest że wielu ludzi (nie koniecznie na podstawie tych powyższych komunikatów) jeśli im zwrócić uwagę na problem - naprawdę na powaznie to bierze i całkiem rozsądnie do sprawy podchodzi . niemniej - jak napisała redakcja niebezpiecznika - istotny jest niestety czas. A w tym konkretnym wypadku - on gra zdecydowanie przeciwko nam.

(ale zostało jeszcze parę dni - na np. napisanie zwykłego maila i rezesłanie go do kilku/kilkunastu biur poselskich naszych europosłów)
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4598
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pią 15 Cze, 2018 15:34   

UPD: media - jeszcze wolne , internetowe - donoszą równeiż jak wyglada stosunek głosów w głosowaniu nad tym projektem publikując - za posłanką - taka oto grafikę:iI jeszce jeden z komentarzy w tej sprawie :
Cytat:

Za:
EPP: PO (18) i PSL (4)
ECR: PiS (15), Prawica Rzeczypospolitej (1), Niezależni (2)'
ENF: Kongres Nowej Prawicy (2)

Przeciw:
S&D: SLD (3), UP (1), Niezależni (1)
EFDD (Ci to są przeciwni każdemu prawu UE, więc tak naprawdę ratuje nas europejska lewica): Wolność (1)

?:
Niezrzeszeni: Wolność (1), Niezależni (2)

[...]

Kim jest ta mityczna UE? Kim są politycy UE?
Nie są to czasem ludzie, których to my wybieramy w wyborach? Hę?Czy to nie jest - po prostu wstyd - żeby jedynymi przeciwnikami tej paraliżującej wolność wypowiedzi w internecie ustawy - byli postkomuniści oraz wszelakiego rodzaju lewica , czyli najprościej mówiąc ludzie którzy w poprzednim pokoleniu byli za jak największą kontrola społeczeństwa przez jedynowładcze państwo komunistyczne ??
Czy to nie rechot historii ???
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4598
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Czw 21 Cze, 2018 09:55   A więc przegłosowali .....

Tak jak w tytule . Wczoraj w głosowaniu większościowym komisja JURI parlamentu europejskiego - przyjęła projekt właściwie w całości - z niewielkimi tylk opoprawkami .

Jak podaje w aktualizacji tematu najlepsze w tym wypadku (bo fachowe i rzetelne) źródło : portal niebezpiecznik.pl (mam zgodę na linkowanie :) )
niebezpiecznik.pl napisał/a:
Aktualizacja 20.06.2018 13:31

Już po głosowaniu. Większość europosłów z komisji JURI zagłosowała za poprawkami zaproponowanymi przez posła sprawozdawcę Axela Vossa z EPP. Oznacza to, że idea filtrowania treści oraz “podatku od linków” uzyskała na tym etapie poparcie. Dobra wiadomość jest taka, że w przyjętym tekście zaznaczono, iż “podatek od linków” nie może ograniczać niekomercyjnego wykorzystania publikacji prasowych i zwykłego linkowania. Mimo to nowe prawo może narobić bałaganu.

Oficjalny komunikat Parlamentu Europejskiego jest oczywiście optymistyczny, bo Parlament zawsze przedstawia podjęte decyzje jako dobre. Natomiast nie powinno się ukrywać, że sprawa wzbudzała wiele kontrowersji. Zapewne niebawem nastąpi wysyp komentarzy negatywnych ze strony organizacji broniących wolności sieci oraz wysyp komentarzy pozytywnych ze strony niektórych dużych wydawców i OZZ.

Ostateczne decyzje ciągle nie zapadły. Jak na razie parlamentarzyści dali sobie mandat do negocjowania z Radą UE. Jeśli grupa polityczna lub grupa parlamentarzystów wyrazi sprzeciw wobec tego, konieczne będzie głosowanie całego Parlamentu, a jest to scenariusz bardzo prawdopodobny. Może to nastąpić około 2-5 lipca. Jeśli już dojdzie do negocjacji parlamentarzystów i przedstawicieli państw UE, będzie to trochę trwało, być może do października. Potem będzie sprawdzanie tekstu, tłumaczenie go i dopiero potem będzie ostateczne głosowanie w Parlamencie Europejskim. Cały proces może trwać do stycznia. Normalnie mógłby trwać dłużej, ale wątpimy by ktoś chciał głosować nad kontrowersyjnymi decyzjami przed wyborami w maju 2019 roku.


Ale coś się zaczyna dziać. Ludzie, początkowo nie doinformowani i/albo nie chcący uwierzyć zaczynają się organizować do działania. Przykładem może być protest jaki organizowany jest we Wrocławiu, o cyzm możemy przeczytać w jednym z komentarzy do artykułu:


Cytat:

Tomasz 2018.06.20 21:40 | # | Reply

We Wrocławiu szykuje się protest 30.06.2018 godz. 13:00 na Rynku: https://www.facebook.com/events/2102500770019222/

Wrocław poddaje się ostatni?


Polecam całość materiału na niebezpieczniku (wraz z komentarzami!) która możecie śledzić
pod adresem: https://niebezpiecznik.pl/post/podatek-od-linkow-czyli-dlaczego-reforma-praw-autorskich-w-ue-powinna-martwic-programistow-i-kazdego-kto-korzysta-z-internetu/#comment-664106
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13