IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bp Wielgus współpracował z SB
Autor Wiadomość
Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Śro 20 Gru, 2006 16:20   

Innymi słowy dowodów jako takich póki co nie ma. Mam rację czy nie? :roll:

Półkownik 
Stary Basior

Wysłany: Śro 20 Gru, 2006 16:31   

Masz ci Pan świętą rację i czekaj w sądzie na aklamację. Niestety jak moje pracowite żuczki na półkach informują, to po Ś.P. Biskupie Lubelskim Stefanie Wyszyńskim, niestety prawie wszyscy jego następcy kapusiami byli. I to udowodnione będzie. Bo akta IPN nie kłamią. Nie da sie sfałszować tylu różnych relacji, od tylu informatorów pochodzących.

cthulhu 
sekretarz zarządu koła
białoruski tancjor

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 11:44   

Skoro już przy tym jesteśmy, to jestem przekonany, iż Karolowi Wojtyle też ktoś by zarzucił agenturę (czy insze kontakty), gdyby Mu się przypadkiem papieżem nie zostało.

Stary Belf 
Sprzątacz Tego Forum!

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 12:01   

Trochę z innej strony. JE ksiądz biskup Stanisław Wielgus jest człowiekiem już dość zaawansowanym wiekowo, podobnie jak JE ksiądz kard. Stanisław Dziwisz. 5-6 lat i czeka nas kolejna zmiana ordynariuszy w dwóch największych i najbardziej prestiżowych polskich diecezjach tj. archidiecezji warszawskiej i krakowskiej. Nie wiem jak w grodzie Kraka, ale w Warszawie można było mianować ordynariuszem diecezji osobę młodszą - choćby biskupa Jareckiego.

emel61 
członek zarządu organizacji powiatowej

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 12:43   

cthulhu napisał/a:
Skoro już przy tym jesteśmy, to jestem przekonany, iż Karolowi Wojtyle też ktoś by zarzucił agenturę (czy insze kontakty), gdyby Mu się przypadkiem papieżem nie zostało.

Akurat w kwestii agentury Twój wybór osoby jest co najmniej nie stosowny. Dlaczego- tłumaczyć nie będę.

Gdybyś trochę śledził zagadnienie to byś wiedział, że współpracowało z bezpieką ok 10% księży, z czego jeszcze mniej robiło to dla kariery, pieniędzy itp.

Nie pchaj do jednego wora wszystkich i zastanów sie trochę zanim coś napiszesz.

Pozdrawiam @emel61

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 12:48   

Jak wspomniałem już wyżej, wcale by się nie zdziwił, gdyby się okazało że abp. Wielgus ma coś za kołnierzem. Zdanie swoje podtrzymuję. Natomiast zupełnie inną rzeczą jest sposób rozgrywania tej sprawy przez Sakiewicza et consortes - jak na razie z etyką dziennikarską nie mający nazbyt wiele wspólnego :evil: . Jeśli państwo nie wezmą się do roboty i natychmiast nie przedstawią rzetelnych dowodów, pierwszy zgłoszę ich kandydaturę do Złotego Beggera.

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 13:47   

No i proszę, trudno o dobitniejsze potwierdzenie tezy o obecności mało ciekawych treści za kołnierzem hierarchy (wytłuszczenie w tekście moje):

Cytat:
Watykan udzielił pełnego poparcia arcybiskupowi

Watykan udzielił całkowitego poparcia nowemu arcybiskupowi warszawskiemu Stanisławowi Wielgusowi - podało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej.

W wydanym komunikacie biuro prasowe Watykanu podkreśliło, że "podejmując decyzję o mianowaniu
nowego arcybiskupa warszawskiego wzięto pod uwagę wszystkie okoliczności jego życia, wśród nich te dotyczące jego przeszłości
".

- Znaczy to, że Ojciec Święty obdarza arcybiskupa Stanisława Wielgusa pełnym zaufaniem i z pełną świadomością powierzył mu misję pasterza archidiecezji warszawskiej - napisano w komunikacie watykańskiego biura prasowego.

A z drugiej strony oskarżenia nie poparte dokumentami. Ma ktoś może lepszy pomysł na ośmieszenie idei lustracji duchowieństwa :?: :evil:

obecny 

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 14:03   

GP trochę przestrzeliła
mogli podać jakieś dowody ... Dyskusja była by inna. A tak nie ma dowodów tylko sensacja ... Troche jak GW.

Być może pisali z dobrymi intencjami ale z tekstu niestety nic nie wynika...
Poczekajmy zobaczymy. Jeżeli tekst mówi prawdę to nie dobrze świadczy o Watykanie.
Ale na to potrzebne są dowody nie tezy.

A gdzie Polska ?

cthulhu 
sekretarz zarządu koła
białoruski tancjor

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 15:07   

emel61 napisał/a:
Akurat w kwestii agentury Twój wybór osoby jest co najmniej nie stosowny. Dlaczego- tłumaczyć nie będę.

Gdybyś trochę śledził zagadnienie to byś wiedział, że współpracowało z bezpieką ok 10% księży, z czego jeszcze mniej robiło to dla kariery, pieniędzy itp.

Nie pchaj do jednego wora wszystkich i zastanów sie trochę zanim coś napiszesz.

Ależ ja nie stwierdzam, że Jan Paweł II był agentem bezpieki. Po prostu zdaje mi się, iż stosunek ks./bp/abp/kard. Wojtyły do władz komunistycznych był mniej konfrontacyjny niż w przypadku kard. Wyszyńskiego, a i komuna też była Mu bardziej przychylna. Według mnie można z tego wysnuć wniosek, iż spokojnie znalazłby się ktoś, kto by Mu jakąś teczkę wygrzebał.

Ja również pozdrawiam.

komuchomor 
przewodniczący koła
truciciel socjalizmu

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 15:49   

Z Blogu JKM:

Cytat:

21 grudnia 2006
Bo chodzi IM po prostu o naszą kasę

Generalnie rzecz biorąc: nie jest dobrze...
Nie, nie u mnie. Podjąłem nawet stachanowskie wyzwanie: od Nowego Roku będę w dni powszednie blogował codziennie. Po przeczytaniu porannej prasy. Najlepszy moment – bo wtedy człowiekowi podnosi się poziom adrenaliny...
„Gazeta Polska” doniosła, że abp. Metropolita warszawski, ks.Stanisław Wielkus, był rzekomo agentem SB. Zaniepokoiło mnie to, bo bardzo cenię „Gazetę Polską”. Mój tygodnik „Najwyższy CZAS!” w kilku sprawach taktycznych i politycznych ostro sprzeciwia się linii „GaPoli” - ale są to jedyne dwa tygodniki (a) niezależne (b) konserwatywno-liberalne w Polsce.
Przeczytałem ten artykuł – i moje zaniepokojenie wzrosło. Jeśli pomawia się kogokolwiek – niekoniecznie jednego z pięciu najwyższych dostojników najważniejszego Kościola w Polsce – to trzeba podać jakieś dowody. Zamieścić fotokopię”Oświadczenia” ks.Stanisława o zgodzie na współpracę. Oświadczenia kilku wiarygodnych osób, że takie „Oświadczenie” widziały.
Tymczasem artykuł jest watowany. Niemal zupełnie brak konkretów. Być może p.red.Sakiewicz postanowił podać je za tydzień – i stopniuje napięcie jak mistrz Hitchcok. Ale to niechrześcijańskie: na Święta Bożego Narodzenia pomówić człowieka i zostawić go w niepewności.
Albo takich dowodów nie ma. A w takim razie sprawa jest skandaliczna.
(...)
JKM (13:08)

Całość tu.

Pozdrawiam!

"ZUS jest instytucją bezpieczną, pewną, tanią i efektywną" - A. Kalata

Akiko 
Banita

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 16:53   

A jezeli Bp Wielgus tak jak Herbert starajac sie o paszport czy gdy byl wzywany mowil tylko o tym o czym i tak wszyscy wiedzieli?
Jezeli ujawnil swym koscielnym zwierzchnikom, ze go "ciagaja"? I za rada swych zwierzchnikow prowadzil jakby podwojna gre ?

obecny 

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 18:27   

komuchomor napisał/a:
Z Blogu JKM:

Cytat:

21 grudnia 2006
Bo chodzi IM po prostu o naszą kasę

Generalnie rzecz biorąc: nie jest dobrze...
Nie, nie u mnie. Podjąłem nawet stachanowskie wyzwanie: od Nowego Roku będę w dni powszednie blogował codziennie. Po przeczytaniu porannej prasy. Najlepszy moment – bo wtedy człowiekowi podnosi się poziom adrenaliny...
„Gazeta Polska” doniosła, że abp. Metropolita warszawski, ks.Stanisław Wielkus, był rzekomo agentem SB. Zaniepokoiło mnie to, bo bardzo cenię „Gazetę Polską”. Mój tygodnik „Najwyższy CZAS!” w kilku sprawach taktycznych i politycznych ostro sprzeciwia się linii „GaPoli” - ale są to jedyne dwa tygodniki (a) niezależne (b) konserwatywno-liberalne w Polsce.
Przeczytałem ten artykuł – i moje zaniepokojenie wzrosło. Jeśli pomawia się kogokolwiek – niekoniecznie jednego z pięciu najwyższych dostojników najważniejszego Kościola w Polsce – to trzeba podać jakieś dowody. Zamieścić fotokopię”Oświadczenia” ks.Stanisława o zgodzie na współpracę. Oświadczenia kilku wiarygodnych osób, że takie „Oświadczenie” widziały.
Tymczasem artykuł jest watowany. Niemal zupełnie brak konkretów. Być może p.red.Sakiewicz postanowił podać je za tydzień – i stopniuje napięcie jak mistrz Hitchcok. Ale to niechrześcijańskie: na Święta Bożego Narodzenia pomówić człowieka i zostawić go w niepewności.
Albo takich dowodów nie ma. A w takim razie sprawa jest skandaliczna.
(...)
JKM (13:08)

Całość tu.

Pozdrawiam!

GP przy sprawie Suboticia zrobiła podobnie. Ale wtedy za tydzień z pomocą przyszła RZ. jak się nie mylę. Ciekawe jak będzie w tym wypadku. Wypadało by podać więcej konkretów.

A gdzie Polska ?

emel61 

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 18:41   

Nie uwierzę, że Sakiewicz puscił takiego bąka bez dowodów.
Mnie się wydaje, że nie opublikowano na razie żródła, bo to mogłoby umoczyć kogos z IPN. W końcu osób, które maja dostęp do teczek Kościoła nie ma tak wiele.

Ten artykuł to taki balon próbny, który być może miał poruszyc sumienie delikwenta.

A swoją droga nie widać jakichś nadzwyczaj ostrych reakcji odsądzajacych Sakiewicza od czci i wiary.
Z TW Milanem było o wiele ostrzej.

Nirtz 
zwykły członek partii

Wysłany: Czw 21 Gru, 2006 23:37   

jednak źle by się stało gdy informacja o wspólpracy okazał się prawdą;
otóż bp Wielgus jest dość zdecydowanym konserwatysta kulturowym z olbrzymią wiedzą, pamiętam jego listy jako Rektora KUL odczytywane bodajże 26 grudnia - w sposób jednoznaczny i zdecydowany wskazywał przyczyny obecnej kondycji moralnej świata, upadku obyczajów, wychowania, sekularyzacji itd.
generalnie walił praosto z mostu, bez owijania w bawełnę, bez rzekomo "chrześcijańskiego" dostrzegania na siłe jakiś dobrych stron;
ktoś taki w potopie skrajnego libertynizmu przydałby się bardzo jako jeden z przywódców polskiego Kościoła;
szczerze mówiąc nie rozumiem tego histerycznego ataku GaPola, gazety której byłem fanem od początku;
dlaczego teraz? tuż przed Bożym Narodzeniem? dlkaczego nie przed nominacją? dlaczego nie ma żadnych dowodów?
po raz pierwszy sądze że Sakiewicz and Co. przegiął, chcąć być złośliwy napisałbym że z... chęci zysku, kilka tygodni temu wypuszczenie na dzień "bomby" o Suboticu wielokrotnie podniosło sprzedaż?
jestem , byłem i zawsze będę zwolennikiem p[ełnej lustracji, ale zalecałbym pewną ostrożność bo w tym przypadku zaatakowano wielkiego i mądrego kapłana podczas gdy rozmaite gnidki ciągle chodza bezkarnie;
Reagan kiedys tak powiuedział o senatorze McCarthy'm gdy ten atakując armię doprawdy przegiął: "On używa armaty tam gdzie wystarczyłaby dubeltówka" , chyba coś podobnego można powiedzieć o ostatnim wyskoku GP

macsoc 
Emerytowany Ojciec Dyrektor

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 00:05   

emel61 napisał/a:
Nie uwierzę, że Sakiewicz puscił takiego bąka bez dowodów.
bąki się zdarzają, nawet jednego w/w numerze GaPola prostuje (dolny, prawy róg, gdzieś w środku - o karatece, co nie był w SB - mocno o swoim pracowniku)

obecny 

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 09:52   

Nirtz napisał/a:
dlaczego teraz? tuż przed Bożym Narodzeniem? dlkaczego nie przed nominacją? dlaczego nie ma żadnych dowodów?
po raz pierwszy sądze że Sakiewicz and Co. przegiął, chcąć być złośliwy napisałbym że z... chęci zysku, kilka tygodni temu wypuszczenie na dzień "bomby" o Suboticu wielokrotnie podniosło sprzedaż?

Można się sprzeczać, sam nie jestem pewny jak było, ale można brać pod uwagę kwestię sprzedaży i kwestię wywołania ogólnej dyskusji na ten temat, bo nominacja jest zaraz w styczniu. Być może sam zainteresowany do tego czasu popełni błąd i sam się przyzna, być może inne media dotrą do jego akt. To bardzo ważne, żeby ten człowiek nie został prymasem Polski, jeżeli pogłoski okażą się prawdą. Nie wyobrażam sobie po roku sytuacji, gdy akta wreszcie zostają odtajnione i jasno wynika z nich, że nasz prymas Polski był agentem. To by było bardziej kompromitujące dla kościoła, bo w chwili, gdy wyszły jakieś informacje przeciekowe kościół nie zmienił nominacji i nie odwołał z funkcji metropolity waw. Dla mnie agent, który się ukrywa jest czynnym agentem. Bo wykorzystał swoją słabość i w dalszym ciągu wykorzystuje. Co prawda nie szkodzi, ale stanowisko na , którym się znalazł zostało w haniebny sposób zdobyte.

Sytuacja jest bardzo skomplikowana w tym temacie

A gdzie Polska ?

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 10:02   

W kwestii formalnej:

1) Nominacja jest faktem dokonanym. W styczniu będzie ingres.

2) Po ukończeniu przez kard. Glempa 80 roku życia tytuł Prymasa Polski wraca do Gniezna, tzn. przynależeć będzie tamtejszemu arcybiskupowi.

Barry_Kent 
sekretarz zarządu koła

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 12:03   

Zwierzak napisał/a:
W kwestii formalnej:
2) Po ukończeniu przez kard. Glempa 80 roku życia tytuł Prymasa Polski wraca do Gniezna, tzn. przynależeć będzie tamtejszemu arcybiskupowi.

Proszę o źródło tej informacji. Wydaje mi się, że coś źle zrozumiałeś.

Hegemon 
Beczkowóz

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 12:09   

Barry_Kent napisał/a:
Zwierzak napisał/a:
W kwestii formalnej:

Proszę o źródło tej informacji. Wydaje mi się, że coś źle zrozumiałeś.

Masz rację. Wydaje Ci się ;) : http://ekai.pl/serwis/?MID=11959

Półkownik 
Stary Basior

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 12:10   

Barry Kent jak zwykle niedoiformowany.
Oglądałem dzisiaj wywiad z arcybiskupem Głodziem, meteropolitą Warszawsko - Praskim, czyli najbliższym sąsiadem arcybiskupa Wielgusa.
Nieco mnie zmartwiła jego wypowiedź. Tym bardziej. iż uważam go za lidera episkopatu, o ile tak w ogóle można mówić. Sens jego wypowiedzi jest jasny. Liczy się całokształt, a nie jakieś tam 20 lat współpracy z SB, bo czymże to jest w porównaniu do 2000 lat kościoła i 1000-lecia jego działalności w Polsce.
Możęm ja za malutki, aby poznać i zrozumieć wszystko.

Psuj 
Wolny Strzelec
Pogromca Smoków

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 17:29   

Heg ma rację. Prymas wraca wreszcie do Gniezna.

Ja jestem głupi i się nie znam, ale jest chyba coś takiego jak przyzwoitość. Jeśli abp Wielgus jest niewinny, to postępuje słusznie. Ale jeśli był agentem, kapusiem, to powinien sam się usunąć, a nie trzymać stołka na siłę, wbrew rzeczywistości.
Myślę, że dokumenty wszystko rozstrzygną.

Ale abp Wielgus jest już na straconej pozycji. Wczoraj bronił go abp Życiński.

Akiko 
Banita

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 17:37   

Wielgusa bardzo starannie sprawdzal Watykan.

I jeszcze jedno. KK wiedzial ze bezpieka szuka wsrod ich szeregow materialu ludzkiego na swych agentow. Czyli wciska gdzie tylko moze swe wtyczki. Czy KK nie podsylala im swych podstawionych? Az sie prosilo by tak postepowac. I chyba ich teraz nie bedzie ujawniac. Moze lustracje w KK pozostawic KK?

Półkownik 
Stary Basior

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 17:48   

Pogromca Smoków napisał/a:
Heg ma rację. Prymas wraca wreszcie do Gniezna.

Wczoraj bronił go abp Życiński.

I to mi wystarcza. Przykro pisać, ale znowu najważniejszy staje się "punkt siedzenia".
Ja tam lepiej pod kapliczką polną pomodlę się niżbym do Archikadedry Warszawskiej na mszę miał pójść.
Mogę rozgrzeszyć kleryka, czy też plebana, ale nie .... który w zaparte idzie. Tak jak Wałęsa z Matką Boską w klapie.
Bardzo to przykre i bardzo to boli. I nie ma z kim rozmawiać. Bo jak zacznę z klerykiem, to będę w jego duszy niepokój siał. A może z moim starym katabasem - kapelanem WP. Przynajmniej moimi wątpliwościami go na manowce nie zwiodę.

Psuj 
Wolny Strzelec
Pogromca Smoków

Wysłany: Pią 22 Gru, 2006 17:51   

Akiko napisał/a:
Moze lustracje w KK pozostawic KK?

Jestem absolutnie ZA i dlatego popieram takich ludzi jak Sakiewicz- w końcu wszyscy członkowie Kościoła powinni być zainteresowani tym, co prezentuja ich pasterze.

jacor 
przewodniczący koła

Wysłany: Sob 23 Gru, 2006 15:15   

Niech Sakiewicz tak dalej robi a w przyszłych wyborach wygra SLD. A może Sakiewicz wykonuje zadanie przywrócenia do władzy SLD?

emel61 

Wysłany: Sob 23 Gru, 2006 15:44   

jacor napisał/a:
Niech Sakiewicz tak dalej robi a w przyszłych wyborach wygra SLD. A może Sakiewicz wykonuje zadanie przywrócenia do władzy SLD?

Może z osądzeniem Sakiewicza zaczekać lepiej do nastepnego numeru Gazety Polskiej?

jacor 
przewodniczący koła

Wysłany: Sob 23 Gru, 2006 16:22   

A za przeproszeniem co to zmieni? Ludzie i tak już wiedzą swoje. Kto zagwarantuje, że media tak sami głośno będą nagłasniać dowody? Ty?

emel61 

Wysłany: Sob 23 Gru, 2006 16:53   

jacor napisał/a:
A za przeproszeniem co to zmieni? Ludzie i tak już wiedzą swoje. Kto zagwarantuje, że media tak sami głośno będą nagłasniać dowody? Ty?

Czyli sugerujesz, że nie ważne czy to prawda czy nie, lepiej siedzieć cicho.

A cóz takiego ludzie wiedzą? Ja jestem jednym z tych ludzi i niczego nie wiem, a chciałbym wiedzieć.

Jeżeli Sakiewicz pomówił Wielgusa, to go potępię. Jeżeli natomiast jest odwrotnie, to potepię Wielgusa. Będzie to dla mnie bardziej przykre, bo jestem członkiem tego samego Kościoła co arcybiskup.

Trapp 
baron wojewódzki

Wysłany: Sob 23 Gru, 2006 17:21   

Niestety Sakiewicz nie przedstawiając dowodów - nawet na stronie internetowej nie ma artykułu, by każdy mógl go przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie - strzelił gola do własnej bramki.
Nawet gdy w następnym numerze przedstawi jakieś dowody, to już nie będzie to co być powinno :evil: a takie stopniowanie napięcia to raczej nie przy takiej okazji :roll:
Poseł PiS Andrzej Kosztowniak chciał dowiedzieć się, ile pieniędzy wydano na nagrody dla ministrów i wiceministrów rządów PO, czyli w latach 2010-2015. Z Kancelarii premiera otrzymał odpowiedź, że sekretarze i podsekretarze stanu w KPRM w tym okresie otrzymali łącznie 38 tys. zł nagród. To ponad 15 razy mniej niż wyniosły nagrody tylko w jednym roku rządów premier Beaty Szydło.

jacor 
przewodniczący koła

Wysłany: Sob 23 Gru, 2006 17:36   

Ludzie wiedzą to co powie im telewizja. Plebs wie, że GaPol i Sakiewicz targnęli się na biskupa bez dowodów, na biskupa za którym stanął nawet Watykan. Dla prostego ludu ważniejsze jest to co powie Watykan niż to co "jakiś" Sakiewicz.

Odpowiedz do tematu