IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
MSBS-5,56
Autor Wiadomość
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Pon 12 Cze, 2017 21:25   

heh, to dobrze, ale ja i tak nie uwierzę w jakaś większą zmianę podejścia, dopóki nie będzie czarno na białym podpisany kontrakt na zakup jakiejś większej partii karabinków dla Wojska. Większy - znaczy się przekraczający poważnie zapotrzebowanie dla kompanii reprezentacyjnej...

T.
Beczkowóz

Wysłany: Wto 13 Cze, 2017 15:13   

Opierając się na informacjach publikowanych w drugim obiegu przez Remova — MSBS w wojsku nie ma lekko. Zwolennicy są równoważeni przez równie wpływowych przeciwników, którzy woleliby wzory zagraniczne (zapewne aerowate, ze szczególnym uwzględnieniem wytwórni, której nazwa składa się z dwu nazwisk oraz spójnika). W tej sytuacji OT, z jej autonomią zakupową, może jednak postawić WP przed faktem dokonanym. Jeżeli tu MSBS trafi, będzie uzasadnienie pokonujące opór.
Ostatnio zmieniony przez T. Wto 13 Cze, 2017 15:34, w całości zmieniany 1 raz  

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Wto 13 Cze, 2017 15:24   

To Krwawy Antoni nie eksterminował jeszcze wewnętrznej opcji CO TO Nie Zna Mowy ?

T.
Beczkowóz

Wysłany: Śro 14 Cze, 2017 09:46   

Są priorytety i prioryteciki.

bateria helska 
NaczDyrDUPS
Yogibabu w trakcie leżakowania

Wysłany: Śro 14 Cze, 2017 15:55   

Też lubię przeboje firmy Simon&Garfunkel. Szczególnie dwa: "I am a Rock" (dedykowany wiadomo komu) i "Song for the Asking".

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017 11:18   

Wreszcie ruszyły duże zakupy MSBS - 18.490 sztuk !

Wszystkie w wersji reprezentacyjnej, dla kompanii reprezentacyjnych WP.
&#%"%"""%"#%··#?%//¤%#¤* jego mać !!!

Jeśli to nie fejk to Krwawemu Antoniemu dekiel wali już na maksa.
http://zbiam.pl/kolejne-m...jska-polskiego/

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017 12:17   

Nie no, ja myślę że TO JEDNAK FEJK.
Dopóki nie zobaczę tego w wersji podpisu na zamówieniu - nie chcę fundować sobie takiego szoku i wstrząsu anafilaktycznego - nie uwierzę ....

(...że można być aż tak niemiłosiernie ograniczonym - parafrazując znany kawał z okresu Stanu Wojennego)

@#$$^&%$&*^(*^$%^#$^%$@%^ i #$^& & #2#@$#@%#$% # oraz #$@^%&^&&%$$^%#@@%..... [...]

przepraszam , uniosłem się

delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017 12:32   

Raczej jakaś literówka w informacji. Naprawdę głęboko w to wierzę... A przynajmniej mam nadzieję,

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017 13:24   

Właśnie się zastanawiałem - literówka w nazwie modelu (to R) wiele by tutaj zmieniła. Bo niby skąd mielibyśmy mieć aż taką ilość żołnierzy w kompaniach reprezentacyjnych - nawet w skali całego kraju ?
>16000 ??
Jakiś absurd

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017 13:59   

Mam ciągle nadzieję że to fejk ale zwracam uwagę że 18.490 sztuk MSBS-a nie oznacza wcale 18.490 żołnierzy kompanii reprezentacyjnych bo w mniejszych jednostkach funkcje takie doraźnie pełnią zapewne żołnierze liniowi.

delwin

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017 14:12   

Co 5 żołnierz WP w jednostce reprezentacyjnej? Bez jaj... A kiedyś się nabijaliśmy na DWS ze Smoka i jego wywodów o defiladowości przedwojennego WP...

T.
Beczkowóz

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017 14:19   

Autor notki ewidentnie mocno wczorajszy.

http://www.milmag.pl/news/view?news_id=159

delwin

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017 14:30   

Czyli jednak. 490 i tak dużo- zapas reprezentacyjny na lata i wygląda raczej na dofinansowanie zakładu i projektu.

Wczorajsi to jednak my jesteśmy...
Cytat:
Negocjowana umowa ma doty­czyć dostawy w latach 2017 – 18 490 kom­ple­tów kara­bin­ków MSBS-R

Spacji trochę za dużo...

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Pią 30 Cze, 2017 16:22   

delwin napisał/a:
Wczorajsi to jednak my jesteśmy...
Ano.....
wolę zresztą taki a nie inny obrót rzeczy,
co nie zmienia w niczym troski o przeciągający się w nieskończoność proces wdrożenia
(na razie ....od jakichś 5-6 lat trwa faza przystępowania do testów poligonowych karabinka przez WP)

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Wto 05 Wrz, 2017 10:00   

z gallijskiego...

Dotarły plotki (w dzisiejszym Dzienniku Polskim był na ten temat artykuł, przeciekowy) że ponoć dzisiaj na otwarciu kieleckiego MSPO ma zostać podpisana umowa na zakup kilkudziesięciu tysięcy sztuk MSBSa dla wojsk WOT. Karabin miał dostać nową nazwę operacyjną - Grot.
Informacja o tyle zaskakująca że nie tak dawno - MON podpisał umowę na zakup 30 000 szt posowieckich beryli - jak wtedy odczytywaliśmy - z przeznaczeniem dla WOTu...

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Wto 05 Wrz, 2017 10:58   

Po dłuższych poszukiwaniach - znalazłem jakiś ślad prowadzonych starań w tej sprawie:

Defence24.pl w materiale pt "Kontrakt na MSBS podczas MSPO? Prezes Wojnicz o wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej [Defence24.pl TV] " ( http://www.defence24.pl/6...-defence24pl-tv ) podaje:

Cytat:

Prowadzimy szereg negocjacji z Ministerstwem Obrony Narodowej na temat uzbrojenia i wyposażenia - podkreśla Prezes Zarządu PGZ Błażej Wojnicz w rozmowie z Defence24.pl TV. Zaznacza również, że jednym z najważniejszych projektów jest plan dostaw do armii karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS. Stosowna umowa ma być podpisana podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Nie ukrywam, że kwestia podpisania umowy na MSBS produkcji radomskiego Łucznika jest naszym oczkiem w głowie. Wierzymy, że taka umowa zostanie podpisana na targach MSPO we wrześniu tego roku.

Błażej Wojnicz, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej

W dalszej części artykułu czytamy również:
Cytat:

Jak zaznaczył Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, system MSBS pomyślnie przeszedł testy, nie pojawiły się również negatywne opinie użytkowników. Za priorytetowe PGZ uznaje obecnie dostarczenie tego sprzętu polskiej armii, gdy tylko zostanie podpisana umowa w tej sprawie. Zgodnie z przekazanymi podczas targów w Ostródzie informacjami, pierwsze karabinki MSBS mają trafić do WOT jeszcze w tym roku. Na razie podstawowym uzbrojeniem strzeleckim tej formacji są karabinki Beryl, również produkcji Fabryki Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.

Prezes Wojnicz podkreślił w rozmowie z Defence24.pl TV znaczenie umowy ramowej o współpracy, jaką podczas Targów Proobronnych Pro Defense 2017 w Ostródzie podpisały Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Jej celem jest rozpoczęcie kooperacji w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą zostać wykorzystane w produkcji sprzętu i uzbrojenia dla Sił Zbrojnych, a także już opracowanych produktów spełniających kryteria innowacyjności. Umowa dotyczy w szczególności transferu informacji i wiedzy, w sferze technologii możliwych do wykorzystania w Siłach Zbrojnych RP.

Jak jednak warto zauważyć - są to wypowiedzi jedynie strony PGZ, brak (na razie) podobnych oficjalnych deklaracji ze strony MON (IU MON).

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Wto 05 Wrz, 2017 12:51   

[AKTUALIZACJA] Przed kilkunastoma minutami - miałem okazję usłyszeć na własne uszy z ust ministra Macierewicza publiczną (wypowiedzianą podczas wystąpienia na otwarcie 25-tych Targów MSPO ) zapowiedź/deklarację podpisania podczas tych targów umowy na dostarczenie w najbliższych latach 53 000 sztuk karabinów MSBS na potrzeby zarówno tworzonych WOT oraz regularnej armii .

Wygląda więc na to że - sprawa nareszcie zaczyna nabierać tempa - i to w słusznym z punktu widzenia tak potrzeb nowoczesnego wyposażenia polskiego żołnierza, jak i rozwoju polskiej myśli technicznej i polskiego przemysłu obronnego - kierunku. Że po 7-8 latach niepewności przepychanek i dreptania w miejscu ("dwa szagi na liewa, 2 szagi na prawa, szag w pieriod i abarot"), odciągania w nieskończoność rozpoczęcia testów poligonowych, zasłaniania się biurokratyczną niemożliwością i przepisami, sabotowania procedowania i wreszcie unikania wszelkich decyzji w tej sprawie - że po tych wszystkich latach - przyszłość tej całkowicie polskiej i bardzo nowoczesnej konstrukcji w Polskim Wojsku jawi się w bardzo dobrym świetle. A, co za tym również idzie, podnoszą się też jej widoki i pozycja przetargowa dla potrzeb eksportu.

PUNKT, Panie Ministrze.
(długo wyczekiwany, jednak mocny punkt)

Afterbirds 

Wysłany: Śro 06 Wrz, 2017 09:09   

Kontrakt podpisany. Dostawa 53+K MSBSów (nazwa oficjalna Grot, żeby nie było nieporozumień przy okazji zaprezentowany fizis płk. Roweckiego). Przeznaczone dla wojsk specjalnych i OT. I co iekawe transakcja idzie nie przez Inspektorat Uzbrojenia tylko jednostkę logistyczną specjalsów...

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Śro 06 Wrz, 2017 10:23   

:) !!
Zdjątka jakoweś też pewnie się znajdą, jak dotrą (w tym roku nie mogłem być na Targach ale dzięki niezmordowanemu Koleżeństwu :) mam relacje z pierwszej ręki)

Oczywiście widzieliśmy już różne akcje podpisywania targowego (khe, khe) , ale ponieważ realizacja tej ma rozpocząć się jeszcze w tym roku więc nie sądzę żeby (jakikolwiek by nie był) kolejny rząd był w stanie zrezygnowac z rozkręconej już machiny i słusznego jedynie w tej sytuacji wyboru.

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Śro 06 Wrz, 2017 13:56   

Nie no wszystko pięknie, cieszymy się i w ogóle.
Tylko dlaczego tak prostej sprawy nie można załatwić normalnie.
Zamawia się normalną serię próbną jakieś 500 sztuk - robi przyzwoite, zobiektywizowane testy (tymczasem Radom wpisuje sobie skrzętnie w folderkach reklamowych "Broń znajduje się na wyposażeniu Armii Polskiej"), normalne jawne zamówienie i gites.
Dając nawet nowej ekipie pół roku na ogarnięcie gdzie jest kawa i herbata oraz jak mają na imię sekretarki, to już dawno w normalnym trybie było by po sprawie.

A tu jakiś zamówienie na pół miliarda ni z gruchy ni z pietruchy, z budżetu OT zdaje się, testy najwyraźniej na zasadzie a macie chłopaki postrzelajcie sobie.

IMHO - te MSBS-y to mamy dzięki Prezydentowi, Krwawy Antoni na gwałt potrzebował jakiegoś sukcesu.

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Śro 06 Wrz, 2017 14:11   

Zgred napisał/a:
Nie no wszystko pięknie, cieszymy się i w ogóle.
Tylko dlaczego tak prostej sprawy nie można załatwić normalnie.

Hmm to rodzi następne pytanie - o jakąkolwiek sprawę, załatwioną normalnie (w normalnym toku, procedurze i z odpowiednim przeanalizowanie wszystkich za i przeciw, dialogu z ekspertami oraz ogłoszeniu wyników publicznie) w ciągu kadencji obecnego pana Ministra...
Niebezpieczne pytanie.

Cytat:

Zamawia się normalną serię próbną jakieś 500 sztuk - robi przyzwoite, zobiektywizowane testy (tymczasem Radom wpisuje sobie skrzętnie w folderkach reklamowych "Broń znajduje się na wyposażeniu Armii Polskiej"), normalne jawne zamówienie i gites.
Dając nawet nowej ekipie pół roku na ogarnięcie gdzie jest kawa i herbata oraz jak mają na imię sekretarki, to już dawno w normalnym trybie było by po sprawie.

Magiczne słowo - analiza.
Analiza i rzetelne uczciwe planowanie.

Cytat:

A tu jakiś zamówienie na pół miliarda ni z gruchy ni z pietruchy, z budżetu OT zdaje się, testy najwyraźniej na zasadzie a macie chłopaki postrzelajcie sobie.

No, nie tak do końca, testy poligonowe OIW były, oczywiście nie koniecznie przez IU MON organizowane (pewnie bardziej przez SG, bo o ZTCP lata świetlne wyprzedzali MON w działaniu) pytanie o wyniki .... [???]
Ale podzielam Twoje zdanie bo i mnie ta decyzja w świetle dwóch lat marazmu i dreptania w kółko (z karlingiem tu i ówdzie) , mocno zaskoczyła. Tak że przez chwilę zbierałem szczękę z podłogi i już zacząłem się oglądać za lądującymi na miedzy kosmitami ...

Cytat:

IMHO - te MSBS-y to mamy dzięki Prezydentowi, Krwawy Antoni na gwałt potrzebował jakiegoś sukcesu.

Pewnie, a ja myślę że czytają po prostu nasze forum ....
(i komuś tam już gula nie wytrzymała po serii ostatnich podsumowań)
:D :P

// Niemniej, jako, że staram się jednak być uczciwy
(także w stosunku do tych których działania oceniam mocno krytycznie),
musiałem dać punkt .

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Śro 06 Wrz, 2017 14:50   

Apropos testów .

Jak donosi wczorajszy dziennik targowy RAPORT MSPO flash ( http://www.altair.com.pl/...d=902&ref=issue )
RAPORT MSPO napisał/a:

Konstrukcja, rozwijana od kilku lat przy współudziale WAT, przechodzi obecnie intensywne próby polowe w jednostkach Sił Specjalnych, które testują 40 karabinków z lufami o długości 406 i 254 mm, natomiast WOT odebrały kolejne 40 egz. do testów poznawczych, wyłącznie z dłuższymi lufami. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób oczekiwany kontrakt na MSBS/Grot spłynie na negocjacje dotyczące zamówienia dużej partii karabinków Beryl dla wojsk operacyjnych.

Tak na marginesie - ale to również jest w cieniu naszej dyskusji o celowości i logice - zastanawiałem się wczoraj jeszcze jak to będzie wyglądać (i działać!) jeśli żołnierze WOT (bo specjalsi to inna inszość) będą paradować po polach z nowiutkimi MSBS-ami podczas gdy ich koledzy z wojsk operacyjnych nadal będą musieli tłuc się z berylami...

Zgred
Szeregowy rezerwy

Wysłany: Nie 10 Wrz, 2017 13:47   

Źle będzie wyglądać, Krwawy Antoni wielką krzywdę robi nowej formacji wynosząc ją w ten sposób ponad inne.

Ponoć testy mają się zakończyć w lutym.
Ech...

Poza wszystkim dlaczego trwanie i terminy tych testów były taką tajemnicą?

T.
Beczkowóz

Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017 14:38   

Po Internetach chodzi rozprawa Krwawego Remova z autorami medialnych ataków na Grota (niech stracę, chyba trochę polubiłem gościa, szczególnie, że utemperował jakby nieco swój temperament polemiczny). I pogłoski, że za dezawuowaniem radomskiego produktu stoi jakaś ukryta opcja — niekoniecznie czeska, o której donieśli Karnowscy, być może izraelska. Oczywiście nie można wykluczyć też H&K.

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Pon 18 Wrz, 2017 22:47   

Hmm... że Remov 'fajny chłopak jest' to wiedzą i wiedzieli zdaje się wszyscy którzy go znają osobiście, bardziej niż z sieci. Ja mam osobiście do niego duży sentyment i szacunek dla fachowości, nawet jeśli kiedyś tam się ścinaliśmy w tej czy innych sprawach politycznych, to nigdy nie wątpiłem w jego pokaźne osiągnięcia na polu specjalizacji w broni strzeleckiej. Poza tym zawsze stałem po tej samej stronie jeśli chodzi o obronę czy raczej, w moim przypadku, pewną, skromną, formę promocji polskiej produkcji z Tarnowa - na różnych polach. I będę stał.

Co do konkurencji - pewnie trochę w tym jest i jej roboty (w tych atakach , medialnych) ale ciężko do końca wyczuć z której strony (a może i stron), natomiast działa to również trochę na korzyść samej konstrukcji - bo gdyby nie była poważną konkurencją , to nikomu nie wartało by jej też atakować. Choć , oczywiście wszelkie ważne i najważniejsze decyzje nie zapadają przecież na fejsbukach czy forach internetowych, nawet nie wiem jak popularnych :)

W każdym razie - pisałem to już ale napisze ponownie - cieszę , cieszymy się bardzo z faktu że po kilku długich latach wahań i niepewności - nareszcie zapowiada się happy end dla przyszłości rodziny MSBS w polskich Siłach Zbrojnych !

:) :D

bateria helska 
NaczDyrDUPS
Yogibabu w trakcie leżakowania

Wysłany: Wto 19 Wrz, 2017 20:59   

gen. Kukuła rzecze:
Cytat:
Na realizowane w okresie od 23 czerwca do 31 sierpnia testy poznawcze karabinka w WOT przeznaczyliśmy 30 tys. sztuk amunicji. Wyniki strzelań realizowanych na Grocie zarówno przez kadrę instruktorską jak i żołnierzy TSW okazały się o ponad 20% lepsze niż na karabinku Beryl. Budowa umiejętności nawykowych przebiegała zdecydowanie szybciej niż na Berylu. Jest to szczególnie dostrzegalne u młodych żołnierzy, którzy wcześniej niż posługiwali się karabinkami z rodziny AK. To świetna wiadomość dla szkoleniowców WOT, którzy nie mogą zmarnować ani godziny szkolenia swoich żołnierzy.

Black^Widow 
Oberfeld-Hebel

Wysłany: Śro 04 Paź, 2017 11:41   

NB i sprawdzają się także opinie niewojskowych "fanów broni strzeleckiej" - o wysokiej ergonomiii i przemyślanej konstrukcji MSBSa. Sam zresztą miałem okazję się o niej przekonać, porównując sobie ją z innymi . Co do wyników strzelań to bardzo dobrze że również wojsko potwierdza dane prezentowane przez Producenta (wiadomo, że "każda sroczka swój ogonek chwali" :) ) i że dobrze to wróży przyszłości tej całkowicie polskiej konstrukcji .

Odpowiedz do tematu