IVRP.pl Strona Główna IVRP.pl
polityka - militaria - kultura - podróże

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jedno SUPERPAŃSTWO na kontynencie Europejskim ?
Autor Wiadomość
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 05:38   Jedno SUPERPAŃSTWO na kontynencie Europejskim ?

Wklejam w całości , bo news jest dośc elektryzujący. Jesli okaże się prawdziwy to chyba wiele się zmieni na Starym Kontynencie ... i chyba czeka nas jeszcze wiele "Whoexit'ów". Być może, zreszta , jest to reakcja oczekiwana przez twórców dokumentu ...


Cytat:

Europejskie superpaństwo zamiast Unii Europejskiej, takie ultimatum, na spotkaniu w Pradze, przedstawi państwom Grupy Wyszehradzkiej szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Program „Minęła 20” i portal tvp.info dotarli do opisującego ten plan 9-stronicowego dokumentu, sygnowanego przez szefów dyplomacji Berlina i Paryża.

Jeśli zapisy dokumentu miałyby wejść w życie, to zamiast Unii Europejskiej powstałoby jedno europejskie państwo, zależne od dzisiejszych najsilniejszych unijnych graczy.

Nic własnego

Kraje członkowskie faktycznie nie miałyby prawa do własnej armii, własnych służb specjalnych, odrębnego kodeksu karnego, odrębnego systemu podatkowego – w tym wysokości podatków, własnej waluty, czy banku centralnego zdolnego do realnej obrony interesów finansowych państwa narodowego.

Ponadto kraje członkowskie faktycznie straciłyby kontrolę nad własnymi granicami oraz procedurami wpuszczania i relokowania uchodźców na ich terenie.

Projekt zakłada również wprowadzenie jednolitego systemu wizowego oraz prowadzenie wspólnej polityki zagranicznej względem innych państw oraz organizacji międzynarodowych. Z dokumentu może wynikać również, że ograniczeniu musiałaby ulec rola NATO na kontynencie europejskim.

W preambule tekstu Francja i Niemcy piszą: „Nasze państwa dzielą wspólne przeznaczenie i wspólny zestaw wartości, które dają podstawę do jeszcze bliższej unii między naszymi obywatelami. Będziemy więc dążyć do politycznej unii w Europie i zaprosimy kolejnych Europejczyków do udziału w tym przedsięwzięciu”.

Dziewięć stron dokumentu nie pozostawia wątpliwości co do kształtu, jaki zamierzają przyjąć państwa, które przygotowały ten dokument.

Siły Zbrojne

W dokumencie czytamy między innymi: „Zagrożenie bezpieczeństwa jednego państwa równa się zagrożeniu innych, uważamy więc, że nasze bezpieczeństwo jest jedno i jest niepodzielne. Uważamy, że Unia Europejska i europejski porządek bezpieczeństwa to część naszych fundamentalnych interesów i będziemy ich bronić w każdych okolicznościach. Francja i Niemcy dzielą wspólną wizję Europy jako unii bezpieczeństwa, bazującej na solidarności i wzajemnej pomocy pomiędzy państwami członkowskimi, wspierającymi wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony. Zapewnienie Europie bezpieczeństwa, jak również udział w budowaniu pokoju i stabilizacji globalnej, leżą w samym sercu projektu europejskiego”.

Niemcy i Francja proponują powołanie ciała o nazwie „European Security Compact”, zajmującego się „wszelkimi aspektami bezpieczeństwa i obrony na poziomie europejskim”, a przez to „zapewnieniem obywatelom UE bezpieczeństwa na wszystkich poziomach”.
Zagrożenie bezpieczeństwa jednego państwa równa się zagrożeniu innych
„Unia powinna mieć możliwość planowania i przeprowadzenia zarówno cywilnych jak i wojskowych operacji w sposób bardziej efektywny, ze wsparciem stałych cywilno–wojskowych łańcuchów dowodzenia. Unia powinna móc polegać na stale opłacanych siłach szybkiego reagowania i móc dostarczyć wspólne mechanizmy finansowania takich działań. W ramach współpracy europejskiej państwa członkowskie zamierzają ustanowić stałą strukturę kooperacji w dziedzinie obrony, wraz ze zdolnością do uruchomienia operacji obronnych w sposób elastyczny. W sytuacjach, w których jest to potrzebne, państwa UE powinny rozważyć powołanie morskich sił zbrojnych lub pozyskanie innych rodzaju zdolności z zasobów należących do UE”.

Służby specjalne

Jednym z pierwszych kroków, na drodze do stworzenia systemu wywiadowczego nowego państwa, w pomyśle Niemiec i Francji jest „stworzenie wspólnego systemu analiz naszego strategicznego otoczenia i wspólnego rozumienia naszych interesów. Francja i Niemcy proponują, aby UE prowadziła regularne przeglądy własnego strategicznego otoczenia, które dyskutowane będą w Radzie Spraw Zagranicznych oraz w Radzie Europejskiej. Owe przeglądy wspierane mają być poprzez „niezależne struktury, zdolne do dokonania oceny sytuacji, bazując na unijnym wywiadzie, centrum operacyjnym i ekspertyzach pochodzących spoza instytucji europejskich”.

Tak zarysowane struktury mają prowadzić do uzyskiwania „strategicznych i wywiadowczych analiz, aprobowanych na poziomie europejskim”.

Francja i Niemcy postulują ponadto powołanie europejskiej platformy współpracy wywiadowczej, „respektującej prerogatywy narodowe oraz używającej obecnych narzędzi; polepszenie wymiany danych, planowania scenariuszy zagrożeń dotyczących grup państw, a także stworzenie „Europejskich zdolności reagowania” a także „Europejskich korpusów obrony cywilnej”.

Europejski prokurator i kodeks karny

W dokumencie znajduje się również plan zwiększenia uprawnień biura Europejskiego Oskarżyciela Publicznego, do tej pory działającego wyłącznie w dziedzinie obrony interesów finansowych UE. Autorzy postulują zwiększenie jego uprawnień do walki z terroryzmem oraz przestępczością zorganizowaną. Zdaniem autorów „wymagałoby to harmonizacji kodeksów karnych pomiędzy państwami członkowskimi”.
Unia powinna móc polegać na stale opłacanych siłach szybkiego reagowania


Polityka migracyjna

Jeśli miałyby wejść w życie zapisy propozycji niemiecko–francuskiej, w UE państwa narodowe straciłyby prawo do prowadzenia własnej polityki migracyjnej: „Nie powinno być jednostronnych narodowych odpowiedzi na wyzwania kryzysu migracyjnego (…) Niemcy i Francja są przekonane, że nadszedł najwyższy czas, aby wprowadzić prawdziwie zintegrowaną politykę azylową, uchodźczą i migracyjną”.

Dla realizacji tej polityki proponowane jest powołanie „pierwszej multinarodowej straży granicznej i straży wybrzeża”, do której poprzez agencję FRONTEX państwa narodowe miałyby delegować kadry. Propozycję realizacji tego projektu złożyć mają Francja i Niemcy.

Przymusowy podział uchodźców

Dokument zakłada również usankcjonowanie przymusowych kwot migracyjnych dla państw członkowskich: „Sytuacja, w której ciężar migracji jest nierównomiernie ponoszony przez ograniczoną liczbę państw jest nie do utrzymania. W pierwszej kolejności system dubliński musi zostać ulepszony za pomocą stałych mechanizmów przewidujących powiązanie i podział ciężaru migrantów pomiędzy państwami członkowskimi”.
Francja i Niemcy już prowadzą rozmowy w sprawie uchodźców z Afryki

Jak wynika ze wspólnego stanowiska Niemiec i Francji, w sprawie kolejnych fal migracyjnych prowadzone są już od pewnego czasu rozmowy z zewnętrznymi partnerami: „Niemcy i Francja podjęły już w imieniu UE rozmowy, dotyczące migracji na wysokim poziomie, z określoną liczbą państw afrykańskich i rozszerzy ten dialog na kolejne. Kluczowe przyczyny migracji, takie jak bieda, brak bezpieczeństwa i polityczna niestabilność powinny być przedmiotem zainteresowania Unii Europejskiej”.

Europejska Unia Monetarna

Jednym z najbardziej obszernych fragmentów dokumentu są kwestie dotyczące rozszerzenia Unii Monetarnej, czyli implementacji wspólnej waluty – euro. Autorzy piszą między innymi: „Jakkolwiek musimy przyznać, że kryzys euro i jego skutki pokazały pewne braki, które każą obywatelom kwestionować zgodność wspólnej waluty z obietnicami składanymi przed jej wprowadzeniem, a nawet wątpić w sensowność utrzymywania samego projektu euro, to jednak mamy intencję dalszego procedowania na trzech frontach równocześnie: wzmacniania ekonomicznej spójności, zwiększanie społecznej sprawiedliwości i demokratycznej odpowiedzialności oraz zwiększanie odporności na wstrząsy, tak aby zapewnić nieodwracalność waluty euro.
Mamy intencję dalszego procedowania na trzech frontach równocześnie (...) tak aby zapewnić nieodwracalność waluty euro

Euro - „kiedy”, a nie „czy” przyjąć wspólną walutę


Autorzy przyznają również, że wymagania dotyczące członkostwa w unii walutowej oraz implikacje podatkowe związane z jej wprowadzeniem są „wyższe niż ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy euro było wprowadzane”, w związku z czym Francja i Niemcy „muszą respektować prawa innych do zdecydowania kiedy wprowadzić wspólną walutę”.

Rozwijanie Europejskiej Unii Monetarnej będzie wymagać – zdaniem autorów – intensyfikacji procesów politycznych a także podziału pomiędzy państwa kosztów obciążeń podatkowych: „W świetle istniejących nierównowag, pogłębianie EUM nie będzie przypominało Wielkiego Wybuchu, a raczej będzie rezultatem pragmatycznej i stopniowej ewolucji, biorącej pod uwagę sprawy wzrostu gospodarczego i zatrudnienia”.

Wspólna polityka podatkowa

Elementem nowej Europejskiej Unii Monetarnej ma być również kwestia zdolności podatkowych państw. Brak wspólnej polityki w tym zakresie stanowi zdaniem autorów „brakujący kamień milowy Europejskiej Unii Monetarnej”, a „w długiej perspektywie powinien zapewnić makroekonomiczną stabilizację na poziomie strefy euro, oraz ograniczyć jednostronne transfery”, co w praktyce rozumieć należy jak wezwanie do stworzenia jednolitego systemu podatkowego w całej przyszłej Unii Europejskiej, oraz ograniczenie istnienia konkurencji podatkowej pomiędzy państwami.

Oryginalny tekst dokumentu znajdzie się na stronach portalu tvp.info o godzinie 8.00.

źródło TVP INFO
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 08:11   

no i jest dokument - linkuję do wersji oryginalnej (w DFie)
http://s.tvp.pl/repositor...67008961919.pdf

Główne założenia dokumentu:

• Kraje członkowskie bez prawa do własnej armii i służb specjalnych.
• Unifikacja prawa karnego oraz systemu podatkowego.
• Państwa bez własnej waluty oraz banku centralnego.
• Jednolity system wizowy.
• Wspólna polityka zagraniczna względem innych państw oraz organizacji międzynarodowych.
• Ograniczona rola NATO.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 08:57   

Sa już pierwsze głosy komentarzy polityków:

minister spraw zagranicznych Czech - powiedział że owszem miała być mowa o naprawie i reorganizacji Unii, ale to co próbują wprowadzić Francja i Niemcy to przesada i nie można się zgodzić na tak daleko idącą unifikację wszystkich i wszystkiego

minister spraw zagranicznych Polski - powiedział to samo że oczywiście nadal uważamy ze Unię należy reformować ale rozwiązania zaproponowane przez naszych partnerów z Niemiec i Francji sa nie do przyjęcia. W kwestii obligatoryjnego euro , dodał że Polska już dawno określiła swoje stanowisko, mianowicie że możemy wejść do strefy euro tylko po warunkami (pierwszy to ten że musi się to nam i naszej gospodarce opłacać)

Głosom tym wtórują głosy z państwa ałtyckich oraz Slowacji gdzie coraz otwarcie mówi się o konieczności zorganizowania wąłsnego referendum na ew. wyjściem z Unii.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
dziad
sekretarz władz wojewódzkich


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 3735
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 09:02   

Ale jaja, tego się nie spodziewałem. A ja się zastanawiałem nad opcją proniemiecką i uwarunkowaniami negocjacyjnymi. Jeszcze się może okazać, że Hitler przy obecnej sytuacji był aniołkiem.
Czy to jakaś prowokacja? Tylko komu i czemu ona służy?

W każdym razie mi nasuwa się pytanie, czy brytole czując jakieś zajawki takich posunięć dali dyla, czy to jest ich wspólna gra? I to by mógł tym sterować?
 
 
dziad
sekretarz władz wojewódzkich


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 06 Sty 2006
Posty: 3735
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 09:04   

Dobre, bez paniki. To może być opcja do negocjacji. Taki kubeł zimnej wody. Z przemokniętymi i wystraszonymi łatwiej się rozmawia.
No i co na to USA, może to jest na użytek negocjacji z USA?
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 09:10   

Cytat:
Ale jaja, tego się nie spodziewałem. A ja się zastanawiałem nad opcją proniemiecką i uwarunkowaniami negocjacyjnymi. Jeszcze się może okazać, że Hitler przy obecnej sytuacji był aniołkiem.
Czy to jakaś prowokacja? Tylko komu i czemu ona służy?
Prawda ?
Znalazłem te informacje dziś w nocy jeszcze i jak najszybciej postarałem się tu u nas zamieścić.
Sam się zastanawiam na ile to ma być dokument "zmiękczajacy" albo z drugiej strony powodujący że potencjalni oponenci się wykruszą i "sami odejdą z honorem" :) a więc bedzie potem łatwiej docisnąć kolanem przestraszoną resztę.

Dokument jak widać (choćby po komentarzach polityków - wydaqje się byc autentyczny .

dziad napisał/a:
W każdym razie mi nasuwa się pytanie, czy brytole czując jakieś zajawki takich posunięć dali dyla, czy to jest ich wspólna gra? I to by mógł tym sterować?
Mnie również :) tak naprawdę od razu pomyślałem sobie że , ponieważ części z opisanych w tym dokumencie spraw były dostępne już wcześniej, czy w związku z tym - właśnie nie to mieli na myśli Brytyjczycy mówiąc "We want our country BACK" ...

W porannym wywiadzie dla TVP INFO - poseł Małgorzata Gosiewska powiedziała że dla nas ważna jest teraz polityka w Grupie Wyszehradzkiej, że od jakiegoś czasu prowadziliśmy w parlamencie Czeskim konsultacje i mieliśmy wspólne stanowisko na temat zasadniczej ochrony suwerenności naszych państw w ramach UE - podczas gdy omawiany dokument idzie w zupełnie inną, odwrotną stroną .
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 10:38   

Pojawiają się tez komentarzy bardziej stonowane i analitycznie oceniające kontekst oraz realne możliwości . Politolog dr Michał Kuź (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego) w wywiadzie dla TVP INFO zauważył że ten na kolanie właściwie skonstruowany dokument pokazuje że Komisja Europejska i politycy są praktycznie nadal w szoku oraz dosyć zdesperowani, ponieważ prezentują dokument którego praktycznie każdy element jest całkowicie oderwany od realiów i niezbyt możliwy do wdrożenia w rzeczywistości. Nazwał dokument opublikowany przez TVP INFO "blefem starego, wytrawnego gracza" , który nie posiadając w ręku żadnych praktycznie dobrych kart próbuje wywrzeć wrażenie na pozostałych , ze ma ich całą talię i spowodować tym samym strach u pozostałych graczy.


W podobnym tonie - o tzw. "wrzutce negocjacyjnej" wypowiadał się jeden z byłych ambasadorów RP będący aktualnie expertem ds. dyplomacji oraz politologiem dr Ryszard Żółtaniewski
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Lee 
sekretarz zarządu koła


Dołączył: 06 Kwi 2006
Posty: 445
Skąd: Poznań
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 10:52   

Pozycja negocjacyjna, pozycją negocjacyjną - ale nie gra się "all in" używając terminologii pokerowej mając kiepskie karty na rękach. Bo jakby nie patrzeć tak właśnie jest. Straszyć to oni sobie mogą - nasza postawa negocjacyjna powinna być jak w piosence Bodo: "Ja mam czas ja poczekam..."
_________________
Mówią mi Tommy to, Tommy tamto, Tommy co z Twoją duszą...Lecz to jest tylko cienka czerwona linia bohaterów gdy bębny warcząc ruszą...
 
 
delwin
członek zarządu organizacji powiatowej

Dołączył: 17 Lut 2007
Posty: 1035
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 11:49   

To jest wrzutka "sky is the limit" aby potem coś z tego udało się ugrać. Ewentualnie zestresować potencjalnych chętnych aby się sami wynieśli...
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 13:02   

Bardzo możliwe . Mimo to na razie mamy co mamy i dyskutować trzeba to co jest . Zresztą jest sporo punktów i sporo możliwości dyskusji - i to dobrze. Ciekawe jakie kontrpropozycje zostaną zaprezentowane.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 18:12   

Jarosław Kaczyński w wywiadzie na temat konsekwencji Brexitu:

Cytat:

– Brexit jest straszliwą klęską polityki europejskiej i powinny być z tego wyciągnięte wnioski personalne, odnoszące się do obecnego kierownictwa UE. Tutaj szczególną rolę odegrał Donald Tusk, który prowadził negocjacje z Brytyjczykami i w gruncie rzeczy doprowadził do tego, że niczego nie otrzymali – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński i dodał – Tusk po prostu powinien zniknąć z europejskiej polityki.To dotyczy całej Komisji Europejskiej w jej obecnym składzie. Potrzebny jest nowy traktat, który skończy z takimi praktykami i odwoła się do zasady pomocniczości – podsumował.


Odnosząc się do pomysłów superpaństwa proponowanego przez Niemcy i Francję Jarosław Kaczyński powiedział:

– Ja mówiłem o koncepcji optymalnego rozwiązania problemu UE, które to propozycje wysuwaliśmy już 10 lat temu. Przypominamy ją, może kiedyś zostanie zrealizowane – mówił prezes PiS i kontynuował – Tu chodzi o stworzenie supermocarstwa unijnego przy jednoczesnym zachowaniu daleko idącej autonomii państw narodowych. To jest możliwe i są na to historyczne przykłady. Z drugiej strony mamy propozycje dużo bardziej konkretne, one będą funkcjonowały w różnych gremiach, które będą się dziś spotykać. Zobaczymy, jaka będzie na nie reakcja – podkreślił Jarosław Kaczyński.
źródło: TVP INFO
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Pon 27 Cze, 2016 18:13   

i jeszcze główne wątki z wywiadu jaki udzielił Prezes PiS dla Rzepy :
Cytat:

„Pewna wizja Unii, forsowana od Traktatu Lizbońskiego, przegrała” – ocenił w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Musimy przedstawić plan zmian instytucjonalnych UE” – podkreślił pytany o referendum w Wlk. Brytanii, w którym zdecydowano o wyjściu kraju z Unii.


„Stało się coś bardzo złego, nie złego, ale bardzo złego. Dlatego po zastanowieniu się musimy przedstawić plan zmian instytucjonalnych. Mamy w Unii kryzys i właściwą odpowiedzią na niego nie jest trwanie w tym, co jest, bo to skończy się katastrofą” – powiedział lider PiS, komentując decyzję Brytyjczyków o wyjściu z UE.

Według niego, jeśli nie dojdzie do reformy w Unii, kolejne kraje mogą chcieć podjąć taką decyzję jak Wielka Brytania, na przykład Francja. „Marine Le Pen mówi wprost o wyjściu z Unii. Podobne nastroje są w Holandii, Austrii, Czechach, to może się rozszerzać” – zauważył.

„W Polsce jest zupełnie inaczej. I Polska musi wyjść z inicjatywą i przedstawić jasną drogę przemian. Bo trzeba sobie jasno zdać sprawę, że pewna wizja Unii, forsowana od Traktatu Lizbońskiego, przegrała” – dodał Kaczyński. Pytany, czy Polska chce zostać w Unii, odparł: „Oczywiście, że tak”. „Mimo różnych zastrzeżeń, niedotrzymania różnych umów, jesteśmy za obecnością w UE. Oczywiście są zjawiska, które prowadzą do tego, że kraje słabsze i biedniejsze znajdują się w gorszej sytuacji, że są traktowane bardziej arbitralnie. To trzeba w UE naprawić” – podkreślił polityk.


Kaczyński, pytany jak powinien wyglądać nowy traktat, podkreślił, że przede wszystkim „trzeba wyraźnie powiedzieć, gdzie jest Unia, a gdzie państwa członkowskie”. „Przy użyciu zasady pomocniczości, trzeba określić zadania. To, co ma charakter europejski – należy do Unii; tym, co może być załatwione na poziomie państw narodowych – zajmuje się państwo, a Unia nie wtrąca się w to. Co zaś mogą zrobić samorządy, robią samorządy, i Unia również tu nie może ingerować” – mówił.

Na pytanie, jakie kompetencje powinny pozostać w nowej Unii Kaczyński uznał, ze „wszystko to, co jest potrzebne do istnienia wspólnego rynku”. „Uważam też, że należy dążyć do tego, by Unia Europejska stała się realnym podmiotem polityki międzynarodowej również w sferze militarnej - zresztą proponowaliśmy to już dziesięć lat temu. Nie chodzi o to, by być przeciw NATO, lecz razem z NATO” – mówił lider PiS.

„Trzeba unikać pośpiechu”

Kaczyński uważa, że „jeśli Unia chce się liczyć, powinna mieć też prezydenta wybieranego na długą kadencję”. Dopytywany, czy w wyborach bezpośrednich, odparł: „Nie, ciężko będzie znaleźć kogoś, kto będzie łączył Portugalczyków z Polakami”. „To powinno być negocjowane na poziomie regionów” – ocenił.

Kaczyński przyznał, że nie da się szybko dopracować nowego traktatu. „Trzeba unikać pośpiechu, który towarzyszył pracom nad Traktatem Lizbońskim, gdy niemieckiej prezydencji zależałoby na tym, by z traktatem szybko skończyć. I dlatego między innymi on jest zły. Dlatego trzeba to przemyśleć. Ten nowy traktat powinien być też ofertą dla Anglików: wróćcie, Unia się zmieniła” – zaznaczył.
źródło : TVP
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Afterbirds 
członek zarządu organizacji powiatowej


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 945
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016 06:45   

Najciekawsze jest to, czego tam nie ma. Skoro wspólne prawo to czemu akurat karne a nie cywilne czy (zwłaszcza) handlowe? Skoro europodatki to czemu nie europłaca czy eurosocjal? Skoro wspólna polityka zagraniczna to czemu nie wewnętrzna i społeczna? No i przede wszystkim jaka ma być pozycja państw członkowskich i jak planuje się zreformować (woec daleko idącgo poszerzenia kompetencji) organa unijne?
_________________
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą ("Zakazana magia")
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016 11:30   

Afterbirds napisał/a:
Najciekawsze jest to, czego tam nie ma. Skoro wspólne prawo to czemu akurat karne a nie cywilne czy (zwłaszcza) handlowe? Skoro europodatki to czemu nie europłaca czy eurosocjal? Skoro wspólna polityka zagraniczna to czemu nie wewnętrzna i społeczna? No i przede wszystkim jaka ma być pozycja państw członkowskich i jak planuje się zreformować (woec daleko idącgo poszerzenia kompetencji) organa unijne?

Ale to akurat jest dośc proste. Czemu prawo karne - żeby wzmocnić instytucję prokuratury europejskiej i osłabić a raczej wyeliminować te krajowe. Jakto czemu nie eurosocjał - oczywiście że i jedno i drugie, tyle że dla wielu państw typu Polska , Węgry, Rumunia, ale i Słowacja, Słowenia i in. - nieopłacalne z uwagi na o wiele słabsze gospodarki niż tych wiodących europejskich państw. Dlaczego nie polityka wewnętrzna i społeczna ? Wewnętrzna jak najbardziej bo skoro nie będzie (albo beda spacyfikowane) lokalne sądy , prokuratury, służby oraz skoro tak mocno ubezwłasnowolniamy państwa - to przecież wróci "Stara" idea Euroregionów - bo jakoś trzeba będzie administrować takim wielkim trenem. Więc samo się wyjaśni wkrótce . Np. tacy Baskowie na pewno by na tym zyskali , więc przeciw nie będą. Jaka ma być pozycja państw członkowskich ? To chyba juz bezpośrednio z dokumentu wynika- skoro zabiera się państwom praktycznie wszystkie narzedzia do faktycznego sprawowania władzy - bo ani własnego banku centralnego, ani podatków ani waluty ( czyli ekonomicznie nie ma juz nic) ani wojska , ani własnych słuążb do pilnowania granic i migracji ludzi, ani wywiadu/kontrwywiadu który by działał w interesie tegoż państwa, do tego wspólna polityka w najważniejszych sektorach (imigracyjna, zagraniczna) - słowem państwa członkowskie miałyby zostać sparaliżowane , a rządy sprowadzone do roli pilnowania żeby podatki były zbierane sprawnie i na ulicach nie demonstrowali za bardzo przeciwnicy tego Euro-raju .

Pytanie o reformę instytucji i agend unijnych - jest w tej koncepcji w zasadzie bez sensu - przecież "nie wymienia się tego co działa doskonale ". A tak w mniemaniu KE działają instytucje unijne - to źli Brytowie są powodem wszystkiego zła. A u nas Źli Brytowie /Jarosław Kaczyński i PiS.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016 12:37   

Rozpoczynają się już targi oraz próby sił . W europejskim parlamencie dziś przegłosowano rezolucję w sprawie brexitu, która w trochę bezczelny sposób próbuje narzucić Wielkiej Brytanii sposób dalszego postępowania . Praktycznie stanowi to realizację zapowiedzi Euro-oligarchów Schultza i Junkera i ma zmusić Wielką Brytanię do błyskawicznego uruchomienia procedur z artykułu 50 Traktatu .

Wielka Brytania , która ustami Davida Camerona nie zaprzecza swojej chęci wystąpienia z Unii, jednak termin uruchomienia procedur uzależnia od prowadzonych przez nią rozmów z Unią i krajami członkowskimi nie ma ochoty na tak wielki pośpiech. "Nie mozemy juz teraz przechodzić do artykułu 50- tego bo to oznaczałoby że na negocjacje mamy tylko dwa lata być moze zostaniemy na lodzie "

Stanowisko Europarlamentu tonizuje trochę kanclerz Angela Merkal , która dzisiaj wypowiedziała się mówiąc że " nie będziemy narzucać Wielkiej Brytanii terminu zgłoszenia wniosku o uruchomieniu procedury wyjścia , byleby nie trwało to zbyt długo "

W tym kontekście dość mocno rysuje się już "strefa opozycji" w stosunku do Euro-mainstreamu i stanowiska KE oraz polityków Niemiec i Francji . To właśnie ta grupa państw której ministrowie spotkali się wczoraj w Pradze oraz Warszawie - dziś dołączyła do nich Gruzja. Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Gruzji doszło do ujednolicenia podejść i stanowisk w stosunku do KE, PE oraz sprawy brexitu . Potwierdzili to zgodnie obaj ministrowie Polski i Gruzji dodając że Unia Europejska jest istotnym dobrem i potencjałem ale tylko w rozumieniu uniii suwerennych państw a nie jednego państwa pan-europejskiego.

Cytat:
Kanclerz Niemiec Angela Merkel studzi nadzieje Brytyjczyków na zachowanie korzyści wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Merkel powiedziała w Bundestagu, że wychodząc z Unii, nie można oczekiwać pozbycia się obowiązków, ale utrzymania przywilejów.

– Należy uczynić i uczyni się odczuwalną różnicę między tym, czy kraj chce być członkiem rodziny Unii Europejskiej czy też nie. Kto chce z tej rodziny wystąpić, ten nie może oczekiwać, że odpadną dla niego wszystkie obowiązki, natomiast przywileje pozostaną – powiedziała Merkel.

– Zapewnimy, by rokowania (w sprawie warunków Brexitu) nie były prowadzone na zasadzie wybierania rodzynek – zaznaczyła dodając, że warunkiem wolnego dostępu do europejskiego rynku wewnętrznego jest pełne poszanowanie swobody ruchu ludzi, towarów, usług i kapitału.
[...]

źródło: TVP INFO
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Afterbirds 
członek zarządu organizacji powiatowej


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 945
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016 12:47   

Zauważ, że np. ujednolicenie prawa karnego musi oznaczać nie tylko ujednolicenie procedury i praktyki karnej ale również powstanie wspólnego sądownictwa i wspólnej prokuratury. Wymaga tez ujednolicenia mnóstwa szczegółowych przepisów i procedur. W praktyce nie za bardzo da się wyekstrahować prawo karne z całości systemu prawa krajowego.
_________________
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą ("Zakazana magia")
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016 12:53   

I o to przecież chodzi. Integracja - na niespotykaną dotychczas (nawet w najbardziej optymistycznych wypowiedziach euro-mega-entuzjastów) skalę . Integracja za cenę całkowitego rozkładu instytucji poszczególnych państw. To - niezależnie od faktycznych możliwości realizacji tego projektu - bardzo niepokojący sygnał.
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Afterbirds 
członek zarządu organizacji powiatowej


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 945
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016 13:05   

No i to właśnie pokazuje, jak bardzo na kolanie jest pisany ten projekt. Bo zapewnienie, że w zamian za likwidację własnej państwowości lud otrzyma "zachodnie" płace, "zachodni" socjal i "zachodnie" standardy nie pozostałoby bez wpływu na skalę oporu.
_________________
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą ("Zakazana magia")
 
 
Black^Widow 
Oberfeld-Hebel


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 28 Wrz 2006
Posty: 4734
Skąd: DC (District Cracovia)
Wysłany: Wto 28 Cze, 2016 15:24   

Na kolanie, albo też z butą i pewnością siebie - że "potrząśnie" on wszystkimi potencjalnymi naśladowcami i ich społeczeństwami - stawiając alternatywę rozpadu Unii w starej wersji i pozostaniu na "lodzie" wobec Wielkiej Rosji ... Nie wiem czy był pisany na kolanie, jego elementy od dłuższego czasu pojawiały się w głosach polityków z Eurolandu, tyle że z osobna nikt nie zebrał dotąd tego w jedną całość. Zresztą reakcja Brytyjczyków ze słynnym "Want our country back" daje również do myślenia i stawia pytanie, czy nie mieli wcześniej jakichś przecieków i czy to nie była reakcja na nie, przeciwko szykowanym w unii po cichu zmianom. Oczywiście mam na myśłi reakcję elit nie samego społeczeństwa.

Być może (podkreślam zwrot "być może" - bo to przypuszczenie mocno alternatywne na razie) było i tak , że dokument był przygotowywany w spokoju i sam jeszcze w fazie całkiem wczesnej "alfy" (nawet nie "bety") i że to właśnie Brytyjska reakcja wymusiła jego opublikowanie na tak wczesnym etapie. Że zdecydowano że w takiej chwili kiedy sypie się jednak z podpór Uniii nie można czekać dłużej - trzeba ryzykować i grac va banque ?
_________________
po apelu policji skruszeni hakerzy odesłali skradzioną bazę mailem
 
 
Afterbirds 
członek zarządu organizacji powiatowej


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Cze 2007
Posty: 945
Skąd: Kraków
Wysłany: Śro 29 Cze, 2016 08:00   

Przede wszystkim wprowadzenie tego nie jest możliwe bez zmiany konstytucji we wszystkich bodaj państwach UE. W większości z nich nawet teraz taka zmiana nie jest możliwa...
_________________
Kupcy z Północy już wszystko widzieli i nie mieli wątpliwości, że jeszcze nieraz wszystko zobaczą ("Zakazana magia")
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 10